25 PRILL – ZGJEDHJE APO REFERENDUM

Sali Bollati

Nga Sali Bollati

Simbas vendimeve te miratuara edhe nga Presidenti i Republikes se Shqiperise; atje me 25 Prill; do te mbahen zgjedhje te lira nga 9 minoritete dhe me deklarim te lire persa i takon besimit fetar. Çudia e madhe nuk qendron vetem tek 9 minoritetet ( qe po te shikojme Greqine “mike strategjike”-antare te BE); ajo absolutisht nuk njeh asnje minoritet(simbas saje); dhe nuk ka i vlen te kete pyetje per besimin fetar; simbas ligjeve qe mban Greqia çdo ortodos eshte grek dhe te zgjedhurit ne Greqi betohen para Kryepeshkopit para pak kohe ne Jerusalem , nje grup prifterinjesh greke deklarojne me madheshti e krenari fetare greke se KM E.Rama eshte “Kalores i Ortodoksise Helene (greke)??!

Sot duke lexuar pashe foton e Rames me kapele te kuqe(tamam si Trapi qe u rrezua ketu) para flamurit grek qe valvitej ne Finiqin e shtetit Shqiptar; duke lavderuar “minoritetin” grek per te drejtat qe gezon ketu dhe te votojne ne favor te PS; sepse ajo I mbron?!.

Megjithese i moshuar, por nuk mund ta harroj gezimin tone feminor dhe lotet e gezimit te prinderve duke kenduar :Eja mblidhuni ketu; atehere kur u Rivalvite Flamuri Kuq e Zi ne Paramithi te Çamerise Shqiptare .

Mbas (Gluhes se Perendise) Shqipe, eshte Flamuri Shenje e Unitetit dhe Dinjitetit Kombetar Shqiptar!

Fatekeqesisht, po kuptoj nje dicka te vecante qe ka filluar dhe po vazhdon ne te gjitha menyrat qendrimin antishqiptar te politikaneve te sotem te Tiranes.

Kundershtimi i marreveshjes se detit me 209 ishte nje hap i menduar mire nga Rama per te hypur ne fuqi ne vend te Berishes e Metes (gjasme kunder Greqise). Kete e tregon qarte qendrimi i sotem perseri per te njejtin det. Pra me faljen e detit sot Greqise qe “kryeson” si kalores i ortodoksise greke, manifeston qarte se kush eshte Rama i vertete.

Jo vetem ortodoks, por si kalores i denje i saj, Rama ka krijuar te drejten e tije qe t’i bashkangjisi Greqise te gjitha “pronat e krijuara me vjedhje dhe koncesione” sepse eshte “Zot” grek i sajuar dhe i dekoruar, para se njerezit e thjeshte e te varfer te beheshin fetare.

Dhe jo per me teper, por ja si del e verteta qe Rama eshte kunder Shqiptarizmes i ushqyer nga janullua i asfalise greke. Pse duhet te mirepresi Zonjen Shqiptare shume te Nderuar Vjosa Osmani, e cila se bashku me A.Kurtin, Marin Memen, Frank Shkrelin. Uka Gjonbalaj, Xheladin Zeneli, Ruben Avxhiu, Beqir Sina e shume te rinje te tjere i jane kushtuar e manifestojne per Shqiperine Vertete nga Tivari ne Preveze.

Dhe ÇUDIA qendron se ÇAMERIA SHQIPTARE , jo vetem qe shpaloset me Krenari e Dinjitet ketu ne AMERIKEN E BEKUAR nga dhjetra mijera me “Rrenjet Shqiptare”te M.Kepit; por edhe me MADHE AKOMA ne Buenos Aires te Argjentines ne Ameriken e Jugut nga Kryepeshkopi i Kishes Ortodokse atje!!!

Dhe si perfundim Rama shkon ne Greqi me gjithe “pasurite e fituar me djerse”;se atje,ashtu si janullua dhe micotaqet nuk ka shenja te Shqiptaresise ne pergjithesi as Çame ne vecanti.

 

Sali Bollati-Çam Parmithiot Shqiptaro Amerikan NY 22 shkurt

Comment

*