28 vjet nga eksodi i marsit 1991

– Ja fotot që APD ekspozoi tre vjet më parë –

 

Nga Gëzim Kabashi

4 mars 2019 – Në fillim të marsit 1991 mijra shqiptarë u larguan nga vendi, duke shfrytëzuar anijet e ankoruara në kalatat e portit më të madh të vendit.
Tre vjet më parë Autoriteti Portual APD, në bashkëpunim me Bashkinë Durrës dhe Agjencinë Telegrafike Shqiptare ATSH organizoi një fotoekspozitë me momente nga ditët e eksodit të marsit dhe gushtit të vitit 1991.
Një homazh për qindra e mijra të rinj e të reja që u larguan me anije nga vendi, duke i dhënë grushtin e fundit diktaturës. Kështu u konsiderua nga shikuesit e shumtë fotoekspozita “Porti i Durrësit – 25 vjet pas Eksodit”, e cila u hap më 2 mars 2016 në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” të qytetit të Durrësit.
25 fotot e paraqitura me logon e ATSH-së mbanin firmën e fotografëve Gani Xhengo, Arben Çela dhe Mihal Progonati, dhe bashkë me ngjarjet e eksodit të vitit 1991 sollën edhe momente nga puna në port gjatë viteve 1970-1980.
Në javën e parë të marsit 1991 brenda 30 orësh në portin e Brindizit (Itali) janë ankoruar 24 mjete lundruese, me një numër të jashtëzakonshëm njerëzish nga Shqipëria.
Fotot e kësaj ekspozite paraqiten herë pas here nga APD në veprimtari të ndryshme njohëse në portin më të madh të vendit.


One Response to “28 vjet nga eksodi i marsit 1991”

Read below or add a comment...

  1. Mala says:

    Me ka rene te degjoj e lexojse, ikja shqiptareve nga Shqiperia me 1990.ishte nje hyerje e Murit te Berlinit,madje kete ne pervjetor e thone edhe qveritaret shqiptar.Vertet nuk e kam te qart!pse mund te thuhet e shkruhet keshtu?!Muri I Berlint bashkoi dy pjese te dnare padrejtesisht te nje populli-gjermanet.Kurs ikja nga atdheu I shqipt arevet bashkkur filloi krijimi I kushteve demokratike,madje ikja nga atdhu ne drejtime kretsisht te pakontrolluara,ikja ne drejtim kahdo qofshin vetem ne atdheun tim jo!Nuk del semantike-kuptimore shprehja se, me 1990 per shqiptaret e Shqiperise, u thye”Muri I Berlinit”.

Comment

*