Aktori Mike Dusi midis nxënësve të shkollës shqipe në Staten Island

Në pjesën e dytë të mësimit sopranoja e shquar shqiptare Lindita Mezini Lole me origjinë nga Vlora e cila ka dhënë koncerte në vende të ndryshme të botës si dhe në Carnegie Hall në Manhattan, filloi t’ju mësonte fëmijëve këngë shqiptare

 

Nga Keze Kozeta Zylo

Midis nxënësve të shkollës Shqipe në Staten Island në një shkollë publike amerikane erdhi aktori i Hollivudit z.Mike Dusi. Nxënësit e pritën aktorin shqiptar me brohoritje dhe dashuri të theksuar. Ata dëshironin të shkruanin në dërrasë përshëndetjen si: Mirë se erdhe Mike Dusi! SHQIPE! We are proud of you! Nga nxënësit e shkollës Shqipe në Staten Island.
Kur i pyeta nxënësit se pse donin ta shkruanin fjalinë në anglisht “We are proud of you”! ( Ne jemi krenarë me ty), ata m’u përgjigjën se aktorët në Hollivud nuk flasin shqip dhe ne duam që ata ta lexojnë se sa krenarë jemi ne si shqiptarë në Amerikë me Majkun.
Prof.Dr. Valbona Zylo Watkins ka prezantuar aktorin Mike Dusi dhe i ka uruar atij mirëseardhjen pranë shkollës shqipe. Majku u takua me të gjithë nxënësit dhe mësuesit shumë përzemërsisht dhe bisedoi me ta kokë më kokë. Shumë prej tyre kanë ëndrra të ndryshme per të ardhmen, por ka dhe disa që ëndërrojnë të bëhen aktorë, artistë etj. Ja tha Kristina Melo pianistja dhe artistja e vogël shqiptare në Diasporë që ka kënduar nëpër skena të ndryshme në Amerikë, unë dua të bëhem si ty Majk. Majk me të qeshuren e tij karakteristike dhe që është pjesë e karakterit të tij si komedian i tha se në Amerikë në se punon fort i realizon ëndrrat e bukura dhe pse jo dhe për ty shpresoj shumë. Ndërsa dy nxënës të rinj motër e vëlla Julia dhe Eduard që ishin veshur me bluzat e kuqe dhe me shqiponjën e zezë Majku u foli: Hej SHQIPE! është një emër tepër përshëndetës që përdoret shpesh midis shqiptarësh në Diasporë kur takohen me njeri-tjetrin dhe që Majku duket sikur e ka pronë të tij, ngase në se flet dhe në telefon me të ai të përshëndet: HEJ SHQIPE! Majku u foli nxënësve midis të tjerave dhe për drogën dhe njëkohësisht i këshilloi ata të dëgjojnë prindërit e tyre, mësuesit dhe të studjojnë sa më shumë. Ne duhet t’i themi stop drogës, stop alkolit pasi ato shkatërrojnë jetën e njeriut. Asnjëherë nuk kam pranuar në jetën time të merrem me alkohol vazhdoi Majku, unë pas mësimit kam ndihmuar prindërit në piceri të cilët kanë restorantin e tyre në Quins. Nga puna e tyre dhe ndihma që ju kam dhënë kam mësuar shumë dhe kam kuptuar se në se njerëzit janë të zënë me punëra të mira, gjithmonë në jetë do të kenë rezultate. Të gjithë e dëgjonin me vëmendje të posaçme, ndërsa dy nxënësit i treguan Majkut dorën e djathtë, në të cilën kishin vënë dy byzylykë simbole që shprehnin simbolikisht stop drogës dhe alkoholit, jua kishin dhënë në shkollat e tyre. Pyetjet e nxënësve si të Aurorës, Aaronit, Albës, Almirës, Dautit, Marvinit, Fitimit Arit dhe bisedat e tyre me aktorin e Hollivudit rridhnin të pastra si ujët e Bjeshkës, ishin biseda nga bota e magjishme e fëmijëve shqiptarë të cilët i regjistrojnë për të mos i harruar kurrë në kujtesën e tyre. Ndërsa gjyshi i Aurorës dhe Aaronit z.Shaban Suka i emocionuar nga takimi i nxënësve me aktorin më tregoi se një foto të tyre në vallen shqiptare sapo e kishte hedhur në facebook.
Në pjesën e dytë të mësimit sopranoja e shquar shqiptare Lindita Mezini Lole me origjinë nga Vlora e cila ka dhënë koncerte në vende të ndryshme të botës si dhe në Carnegie Hall në Manhattan, filloi t’ju mësonte fëmijëve këngë shqiptare. Të dy artistët Dusi dhe Lole u ulën përballë fëmijëve dhe ata të gjithë i shikonin në dritën e syrit. Lindita Mezini Lole është nga ato intelektuale artiste që është integruar plot kulturë në botën amerikane. Ajo është e lincensuar si mësuese muzike nga shteti i Nju Xhersit dhe jep mësin në shkollë. Zëri i saj duke intepretuar këngën “Ja na erdhi Viti i Ri” duket sikur i rrëmbeu zemrat e fëmijëve dhe ata shpërthyen fuqishëm në kor duke e shoqëruar atë. Mësimi kulmoi kur së bashku artistë dhe nxënës u ngritën në valle shqiptare dhe këndonin së bashku SHQIP të udhëhequr nga Lindita.
Pas mësimit përgjegjësi i shkollës amerikani që vjen çdo të shtunë vetëm për nxënësit e shkollës shqipe tha se jam befasuar me zërin e Linditës dhe aktorin e Hollivudit Mike Dusi. Unë lashë punën dhe u mahnita nga zëri i saj që u përhap si jehonë në gjithë shkollën. Ata të dy ndrijnë si dy yje amerikane. Pranë TV Alba Life, Mike Dusi u prezantua nga zonjusha Arlinda Balidemaj, bashkëpunëtore e TV Alba Life, një vajzë e talentuar shqiptare që premton shumë për të ardhmen. Aktori i Hollivudit pasi ka përshëndetur ka ftuar nga ekrani të gjithë shqiptarët në Manhattan se më 1 Nëntor do të shfaqet premiera e filmit të tij MIKEY BOY “The movie”! Nxënësit shqiptarë kaluan një të shtunë të bukur me aktorin e Hollivudit Mike Dusi dhe takimi me të do t’ju ngelet gjatë në kujtesën e tyre, veçanërisht Hej SHQIPE!

26 Tetor, 2013
Staten Island, New York

Comment

*