Albanian Americans Endorse Biden-Harris

We, the undersigned, endorse Joseph R. Biden, Jr. for President and Kamala D. Harris for Vice President of the United States.

Vice President Joe Biden has demonstrated throughout his career outspoken support for the Albanian people, a commitment to helping all Americans succeed, and a devotion to our democratic institutions. The United States needs all those things in their next president. Biden’s life-long support for Albanians has been singularly impressive. As a leader in Congress, he embraced Albania’s transition to democracy and called on the United States to support its development since then. When the people of Kosova fought for their freedom and independence, Joe Biden stood by their side. When the Serbian government responded to that demand with a vicious ethnic cleansing campaign, Joe Biden supported American military intervention and eventually Kosova’s independence. He has also supported democracy and human rights for Albanians throughout the Balkans during his tenure in the Senate and as Vice-President.

Here in the United States, Joe Biden has worked to make real the economic opportunity and security Americans need to keep our country prosperous. The Vice President has led the way in demanding health care coverage and quality education for all. He has also embraced the need for the United States to lead on combating climate change and developing the technology for that purpose. On the pandemic, Biden has promised Federal leadership based on the recommendations of public health officials, as well as broad economic relief. The Vice President has also led the fight for equality for women, minorities, LGBTQ Americans, and others. Most importantly for a community of immigrants, Joe Biden believes deeply in American democracy and international institutions. He has worked across party lines on behalf of the American people, sought consensus on some of the most difficult issues facing this country, and has demonstrated integrity and honesty. We need these qualities in our next president. Joe Biden has also worked diligently to support and strengthen international institutions. Those institutions are as important now as they were when the United States helped form them in the aftermath of World War II.

We also support Joe Biden’s selection of Kamala Harris for Vice President. Senator Harris’ experience and compassion will make her a strong advisor.  Moreover, her personal story as a first generation American is inspiring, as is her love for this country.

For all these reasons and more, we endorse Joe Biden for President and Kamala Harris for Vice President at this critical moment for our nation and the world.

Zana Abdullai

Alicia Adam

Imelda Ahmataj

Ramazan Bekteshi

James Biberi

Ken Biberaj

Dona Brady

Man Celaj

Musa Dakaj

Almirah Cool

Drilon Gashi

Vedat Gashi

Mark Gjonaj

Ardiana Halim

Suzan Hyssen

Zinet Hyssen

Flaka Ismaili

Ilaz Kadriu

Mark Kosmo

Richard Lukaj

Emirson Lumani

Elisa Malile

Vera Mjeku

Halil Mula

Murat Myftari

Avni Mustafaj

Shazo Myftari

Anila Nicklos

Valon Nikci

Blerina Pople

Aferdita Rakipi

Sami Repishti

Ilirjan Rusi

Linda Semsedini

Viona Shaqiri

Suzanna Shkreli

Visar Tasimi

Lori Veliu

Valbona Xhilaj

Mirushe Yzeiri

Ilir Zherka

 

PAID ADVERTISEMENT

7 Responses to “Albanian Americans Endorse Biden-Harris”

Read below or add a comment...

 1. Viktori says:

  A keni pare nje pikture te Pieter Bruegel quhet;The Blind Leading the blind? A mundet I verbeti t´ udheheqe me te verbetit? JO s mundet se e thejne qafen te gjithe me ne fund.
  Po pse valle nuk qendruat derisa te perfundonte takimi ne mes te Serbise dhe Kosoves si nikoqir do te jete Presidenti Trump e jo Biden e as Harris.JU keni demtue Kosoven sepse ju jeni te verbetit e Peter Bruegel

 2. Oriana says:

  Do te ju paguajme nese e lagonii parollen Albanian Americans Endorse Biden-Harris identike me “bac u kry”
  ”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

  Do te shtoja.Parolla ”bac u kry” mbete vet parolle/mbishkrim.Kemi nje rruge te gjate deri te shteteberja, Miqet tane jane pakesuar dukshem nuk eshte gjalle Elie Wiesel shkrimtare i madhe humanist edle me i madhe influenca e tij ne lobin hebre beri qe NATO ta bombardon Serbin. Imazhi i jone eshte thye nga individ te papergjegjshem te influencuar nga agjensite e huaja. Ndeshja futbollistike ne mes SHqiperise dhe Izraelit atehere kur disa shqiptare te styre nga agjensite e huaja u perpoqen te vejne dinamit kombtares se Izraelit.Nje lojtar i marre qe luan futboll ne Gjermani dele haptas kunder Izraelit shqiptare ne ISIS dhe se fundi Dua Lipa bashke me disa producent arab terrorist ka ndikuar shume keqe ne imazhin tone.Dy dite me pare sulmohen kengtaret shqiptare me permasa boterore ne tweter/ Ava Max,Rita Ora Bebe Rexha die Dua Lipa. ”Afer list te keje rrexohen edhe tjeret”. Ja si shkruan Bethany Joan:Bebe Rexha ka reaguar por siduket mbrapa Bethany meshifet dikush tjeter lob mjaft i organizuar. Pos Dua Lipes qe asht e perzier me arab kengtaret tjera s kane lidhje por sulmohen vetem pse jane shqiptare.

  Bethany Joan
  @mamabethanyjoan
  ·
  20 juli
  The sudden surge of Albanian pop stars and their connection to the Albanian mafia

  ***A Twitter Thread***

  Bethany Joan
  @mamabethanyjoan
  ·
  20 juli
  You might have noticed an unusual and sudden explosion of Albanian pop stars having an remarkable push on the mainstream Top 40 scene in the US and EU territories.

  These artists include:
  @DUALIPA

  @BebeRexha

  @AvaMax

  @RitaOra

  Huge amounts of money to make them happen. Why?

  Bebe Rexha
  @BebeRexha
  ·22h
  Honestly this is so dumb. Also if you got the “mafia number” that you say made us famous will you send it to me? I have a new single coming out soon. Maybe they can help out and “buy me a hit” like you claim. Lol. Don’t take away what Albanian FEMALES have worked hard for.
  Citera Tweet

  • Viktori says:

   Six Democrat mayors in swing state Minnesota endorse Donald Trump because ‘Joe Biden has done nothing to help the working class’
   The six mayors signed a letter endorsing Trump that was released Friday
   The letter signers were Harbors Mayor Chris Swanson, Virginia Mayor Larry Cuffe and Chisholm Mayor John Champa
   Ely Mayor Chuck Novak, Eveleth Mayor Robert Vlaisavljevich of Eveleth and Babbitt Mayor Andrea Zupancich also signed the letter
   They claimed they were supporting Trump because Joe Biden didn’t help the working class while he was in office
   They said that Trump’s 2016 election was something ‘wonderful’ that happened
   By MAXINE SHEN FOR DAILYMAIL.COM

   ”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””’Joe Biden says he won’t use the military ‘as a prop or private militia’ in pointed dig at Trump – before slamming the President for stopping in-person election security briefings for Congress
   Biden made the remarks during an address delivered to the National Guard Association
   The Democratic presidential nominee claimed Trump’s deployment of federal forces to U.S. cities has blurred the line between civilian and military power
   Biden’s camp also blasted Trump Administration’s decision to stop in-person election security briefings less than three months before voting day

   By ANDREW COURT

 3. Oriana says:

  Six Democrat mayors in swing state Minnesota endorse Donald Trump because ‘Joe Biden has done nothing to help the working class’
  The six mayors signed a letter endorsing Trump that was released Friday
  The letter signers were Harbors Mayor Chris Swanson, Virginia Mayor Larry Cuffe and Chisholm Mayor John Champa
  Ely Mayor Chuck Novak, Eveleth Mayor Robert Vlaisavljevich of Eveleth and Babbitt Mayor Andrea Zupancich also signed the letter
  They claimed they were supporting Trump because Joe Biden didn’t help the working class while he was in office
  They said that Trump’s 2016 election was something ‘wonderful’ that happened
  By MAXINE SHEN FOR DAILYMAIL.COM

  • Oriana says:

   “Presidenti i Amerikës Donald Trump është një autoritet ndërkombëtar dhe është i angazhuar për Kosovën dhe është i interesuar që çështja të përmbyllet sepse me këtë çështjet normalizohen marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”.

   “Roli i Trumpit është shumë i rëndësishëm dhe dashamirës për Kosovën dhe pa ShBA-në Kosova e ka të vështirë ta ruajë pavarësinë e saj”.Liderët e Kosovës dhe Serbisë pritet të takohen më 4 shtator në Shtëpinë e Bardhë në Washington, me ftesën që u ka bërë këshilltari për Siguri Kombëtare, Robert O’Brein
   Analisti kosovar Ramush Tahiri

 4. Lysiena Doresi says:

  Well I know a lot of Albanians that DO NOT ENDORSE the Biden/Harris ticket. So please what gives the right to say Albanian Americans as if you represent all of us? I understand it is a paid advertisement but the headline is very misleading and false!! You as a newspaper should know better than that and your biased is showing! All the Albanian communists support Biden but they DO NOT represent all Albanian Americans!

 5. Oriana says:

  Joe Biden says “You won’t be safe in Joe Biden’s America!” Cka po ndodhe me Joe Biden, memorija iperkeqesohet. Ndersa Kamala H nuk ka profil politik dhe eshte pragmatike,por nuk ka ndonje karriere politike te bujshme.

Comment

*