ALFABETI ME VEPRAT E NAUM PRIFTIT

(Hartuar nga vajzat me rastin e 87-vjetorit të lindjes shkrimtarit të dashur shqiptar)

 

AS MIÇO, AS MUÇO

BIJTE E SHQIPES
CIKUA DHE BENI
ÇEZMA E FLORIRIT
DASME PA NUSE
DHESPOTI MESON UNGJILLIN
ERA E NGROHTE E THELLESIVE
ËMBELSIRA E BETES
FEJESA E BLERTES
GRIRJA E SHPIRTIT
GJIGANTI I MADH I MIRE
HA E LER O ZOTI SHEN THANAS
I PAKENAQURI NGA GRATE
JOSIF PASHKO-BIR I KOLONJES
KUSH VDES NE KEMBE
LEGJENDA E RREFIME PER SKENDERBEUN
LLANI DHE KOTELJA
MIDIS DY KOHESH
NENA E DIELLIT
NJERIU QE NDIQTE KUAJT
OPINGAT MBI HEKUR
PLUMBAT E SHKRONJAVE
QENIE PARAHISTORIKE
ROZI NDJEK DIELLIN
RRETHIIMI I BARDHE
SI YLBER QE VEZULLON
SHEKULLI 21
TRE VETE KAPERCEJNE MALIN
THEMISTOKLI GERMENJI
U BE SHQIPERI
VETEM NJE POÇ
XIXELLONJAT
XHUFKA DHE YJE
YJET NDRITIN LART
ZOGU DHE HIJA E TIJ
ZHAPIKU

 

Gëzuar ditëlindjen nga familja, redaksia e gazetës “Illyria” dhe të gjithë lexuesit e apasionuar!

2 Responses to “ALFABETI ME VEPRAT E NAUM PRIFTIT”

Read below or add a comment...

  1. Illo Foto says:

    Sa bukur e keni zgjedhur dhuraten , per Naunin , kete shkrimtar produktiv , popullor dhe shume modest . gazeta Ylliria meriton falnderime nga kushdo , qe e njef Naunin . Paste shendet .
    I. Foto

  2. Esma Shyle says:

    Jete te gjate dhe te shendetshme babit, ju presim me shume dashur te vini ketej dhe te kemi mundesi te perjetojme edhe nje here kohe te bukura si me pare. Vepra e Naunit do te ushqeje femijet, por edhe per ne te rriturit, pasi do te jete kthim ne femijeri.
    Faleminderit.

Comment

*