Bob Dole mbush 94 vjeç, dashuri për shqiptarët në Tuitër

Ruben Avxhiu

Ish-senatori i madh republikan, Bob Dole ka mbushur sot 94 vjeç. Politikani i shquar që me vizitën e tij në 1990, në Prishtinë, e vuri çështjen e Kosovës në vëmendjen e politikës së jashtme amerikane, ka mbetur për më shumë se 30 vjet një mik i madh i shqiptarëve.
Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj dhe Ambasadorja Vlora Çitaku ia uruan ditëlindjen në rrjetin social Tuitër dhe ai ua ktheu menjëherë përshëndetjen.
“Faleminderit”, i shkroi ai ministrit Hoxhaj. “Dhe shpresoj t’i takoj shumë shpejt miqtë e mi, në Kosovë”.
Një përgjigje të ngjashme i ktheu edhe Ambasadores Çitaku.
Bob Dole kandidoi për President të Shteteve të Bashkuara në vitin 1996 por humbi përballë presidentit të atëhershëm Bill Clinton.
Dole mbeti një mbështetës i fuqishëm i shqiptarëve dhe Kosovës edhe mbas daljes në pension prej politikës (nëse del njeriu ndonjëherë në pension prej politikës).
Ai mbështeti ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë si dhe pvarësimin e Kosovës.
Pak ditë më parë, ai postoi një fotografi ku kishte dalë me Ambasadoren e Shqipërisë, në Washington DC, Floret Faber, me shënimin: “Faleminderit Ambasadorja @FloretaFaber që erdhët për të më thënë tungjatjeta Gjithmonë mirë kur shikoj miqtë e mi shqiptarë”.
Së fundi, ish-Senatori Dole u nderua edhe nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, gjatë vizitës ë tij të fundit në SHBA.
Një urim të veçantë e sot i erdhi nga një koleg më i në moshë, Senatori John McCain. “Gëzuar ditëlindjen mikut tim të dashur @SenatorDole – një hero i vërtetë amerikan!”

Comment

*