Bota feston ndërrimin e viteve – një milion vetë mbidhen në “Times Square”

Presidenti Obama uron për herë të fundit nga Shtëpia e Bardhë

 

Pjesa më e madhe e globit e priti fillimin e 2017-ës me fishekzjarre dhe festime, edhe pse shumë njerëz reflektojnë në zymtësi mbi politikën dhe kulturën popullore të vitin të kaluar.

Rreth një milion festues u mblodhën në sheshin “Times Square” në Nju Jork, për të parë topin famshëm të kristaltë të shënojë mbërritjen e vitit të ri.

Presidenti Barack Obama, në fjalimin e tij të përjavshëm, reflektoi mbi vitin e kaluar, dhe dy mandatet e tij në detyrë. Ai e përfundoi fjalimin duke përcjellë një urim të ngrohtë nga familja Obama, dhe duke uruar të gjithë familjarisht, një vit të lumtur dhe të bekuar.

Presidenti i zgjedhur Donald Trump i shkruajti në Twitter urimet e Vitit të Ri: “Gëzuar Vitin e Ri për të gjithë, duke përfshirë edhe armiqtë e mi të shumtë dhe ata që më kanë luftuar me mua dhe kanë humbur kaq keq saqë nuk dinë ç’të bëjnë. Me dashuri!”

Disa orë më parë, Zelanda e Re, ishujt e Oqeanit Paqësor, Australia dhe Rusia ishin ndër vendet e para që mirëpritën vitin e ri 2017.

Një prej festimeve të para më të njohura ishin fishekzjarret vjetorë në Sidnei të Australisë.

Festimet në Stamboll, Turqi, u ndërprenë për shkak të një sulmi të armatosur në një klub nate ku u vranë të paktën 35 persona.

Siguria është shtuar në shumë qytete pas sulmit të 19 dhjetorit ku një kamion goditi një treg Krishtlindjesh në Berlin dhe ku u vranë 12 njerëz.

Kryeqyteti gjerman ka shtuar postblloqe dhe makina të blinduara pranë portës Brandenburg për të mbrojtur turmat nga automjetet.

Në Dubai, qindra e mijëra njerëz panë shfaqjen e fishekzjarreve nga Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në botë.

Në Vatikan, Papa Françesku i bëri thirrje njerëzve të ndihmojnë të rinjtë të gjejnë vetveten në shoqëri, duke folur gjatë Mbrëmësores që shënoi Vitin e Ri. Ai tha se të rinjtë janë privuar nga “punë dinjitoze” duke i detyruar ata “të trokasin derë më derë, të cilat përgjithësisht, mbeten të mbyllura”. Papa shtoi se të rinjtë duhet të lejohen të marrin pjesë në shoqëri në vend që të përjashtohen nga ajo. (VOA)

2017-01-01t035514z_1_lynxmped000di_rtroptp_4_new-year-new-york

Members of the counter terrorism task force walk through Times Square on New Year's Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

Members of the counter terrorism task force walk through Times Square on New Year’s Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

2017-01-01t035514z_1_lynxmped000dk_rtroptp_4_new-year

People watch a pre-show in Times Square on New Year's Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

People watch a pre-show in Times Square on New Year’s Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

People play in confetti to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

People play in confetti to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

ATTENTION EDITORS - PICTURE CONTAINS EXPLETIVEA man wears party glasses to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie KeithTEMPLATE OUT

ATTENTION EDITORS – PICTURE CONTAINS EXPLETIVEA man wears party glasses to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie KeithTEMPLATE OUT

Jillianne Sabatini and Stephen Regalia share a kiss to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Jillianne Sabatini and Stephen Regalia share a kiss to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Revelers take photos and celebrate as confetti falls just after midnight during New Year celebrations in Times Square in New York, January 1, 2017. REUTERS/Mark Kauzlarich

Revelers take photos and celebrate as confetti falls just after midnight during New Year celebrations in Times Square in New York, January 1, 2017. REUTERS/Mark Kauzlarich

Revelers embrace at the start of 2017 at the New Year's celebration in Times Square in Manhattan, New York City, U.S., January 1, 2017. REUTERS/Stephen Yang

Revelers embrace at the start of 2017 at the New Year’s celebration in Times Square in Manhattan, New York City, U.S., January 1, 2017. REUTERS/Stephen Yang

People play in confetti in Times Square during New Year celebrations in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

People play in confetti in Times Square during New Year celebrations in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Two women hug to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Two women hug to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Children play with confetti to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Children play with confetti to mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Mariah Carey performs during a concert in Times Square on New Year's Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

Mariah Carey performs during a concert in Times Square on New Year’s Eve in New York, U.S. December 31, 2016. REUTERS/Stephanie Keith

Fireworks and confetti mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Fireworks and confetti mark the new year in Times Square in New York, U.S. January 1, 2017. REUTERS/Stephanie Keith

Comment

*