Briken Çalja del i 4-i në Kampionatin Botëror të peshëngritjes

Briken Çalja iu afrua ndjeshëm podiumit në peshën deri në 69 kg në Kampionatin Botëror të Peshëngritjes, që po zhvillohet në Kaliforni të SHBA.

 Peshëngritësi shqiptar u rendit në vendin e katërt në dygarësh në këtë kategori, me peshën totale të ngritur prej 317 kg, vetëm 1 kg më pak se vendi i tretë që u fitua nga francezi King Matam, ndërkohë që medalja e artë i shkoi koreanojugorit Won, ndërsa ajo e argjendtë u fitua nga tajlandezi Bunsuk.

Në stilin e shkëputjes, Çalja u pozicionua i katërti me 142 kg të ngritura që në provën e parë. Në provën e dytë dhe të tretë, pëshëngritësi tentoi të ngrejë 145 dhe 146 kg, por dështoi.

Ndërsa stilin e shtytjes Çalja e përfundoi në vendin e pestë. Në këtë stil, ai ngriti 175 kg që në provën e parë. Në dy provat e tjera Çalja tentoi të ngrejë 180 kg, që do t’i jepte medaljen e artë në këtë stil dhe të argjendtën në dygarësh, por nuk ia arriti dot qëllimit.

  Top Channel

Comment

*