“Ligji i luftës” është problem i Greqisë jo i yni

Nga Athina duam ndryshime reale, njohje të tragjedisë çame, të drejtat e njeriut për çamët, arvanitët e mërgimtarët nga Shqipëria,... »

Vijat e kuqe të dhunës në Tiranë

Vija e kuqe e dhunës është një vijë e padukshme psikologjike, me pasoja të mëdha politike në shoqëri. Një dhunë... »

Rikthimi i shqiptarëve të Amerikës

30 prilli i këtij viti ngjau pak si një rikthim në ditët e stuhishme të viteve 1990, kur komuniteti shqiptaro-amerikan... »

Nga ditari politik i Tiranës – 1 maji

Në ditën e protestave e marshimeve tradicionale të punëtorisë, të lidhur prej më shumë se një shekulli simbolikisht me të... »

Me Joe Biden bëhen 21!

Ish-zëvendës-presidenti shpall më në fund të mërkurën kandidaturën për president – po gara brenda Partisë Demokrate është stërmbushur tashmë me... »

Parti të reja dhe histori të vjetra

Megjithë pretendimet për krahët ideologjikë që përfaqësojnë, Partia Socialiste dhe ajo Demokratike e Shqipërisë kanë lënë një lumë pakënaqësish e... »

Kundër krimit duhet bashkim kombëtar

Lajmi nga Hollanda për aktivizimin e mekanizmit për rivendosjen e vizave për shqiptarët është një fatkeqësi kombëtare dhe duhet trajtuar... »

Një shoqëri që urren heronjtë e saj

Ka diçka thellësisht njerëzore dhe të trishtuar në historinë e atyre të rinjve që 20 vjet e më shumë më... »

Paradat Greke në New York dhe Boston, me mesazhe shoviniste ndaj Shqipërisë

Motra e terroristit Konstantinos Katsifas do të jetë Marshalle e Nderit e Paradës Greke që do të mbahet në Nju... »

Liberal me maqedonasit, nacionalist me shqiptarët

Kryeministri grek Cipras ka dalë me dy fytyra, në politikat me fqinjët. Nuk e di se cila është maskë e... »

Nuk mund të ketë demokraci në Shqipëri, pa demokraci brenda partive politike

Nga Ruben Avxhiu Bashkëpunimi mes Partisë Demokratike të Shqipërisë dhe Institutit Ndërkombëtar Republikan është një lajm i mirë dhe shpresëdhënës.... »

Një ditë e keqe për Kosovën

Sulmi publik i kryeministrit Ramush Haradinaj ndaj Ambasadores Vlora Çitaku tingëllon si një akt i papjekurisë së Kosovës si shtet,... »

Bojkotim të parlamentit, po pa djegie mandatesh

Sa kohe qe te jete hequr dore nga institucioni themelor i demokracise eshte absurde te presesh perkrahje nga jashte. Te... »

Një lutje, me zemër në dorë

Lajmi i djegjes së mandateve të Kuvendit është dëshpërues. Institucionet e demokracisë nuk janë të Edi Ramës. Ato nuk duhet... »

Serbia nuk e do heqjen e tarifës

Vërtet është duke humbur miliona po ka fituar diçka që nuk ka mundur ta blejë dot me para e as... »

Militantët e dhunshëm janë armiku kryesor i kauzës së çdo proteste

Demokratëve ua vodhën protestën sot. Një grup protestuesish çanë kordonin e policisë, thyen xhamat si të marrosur dhe pastaj vandalizuan... »

Lutjet e shqiptarëve dhe rituali i përvitshëm në Washington

25 vjet më parë, në Mëngjezin Kombëtar të Lutjes kishim Ibrahim Rugovën dhe Nënë Terezën, tani kemi dyshimin brerës se... »

Presidenti Trump: SHBA nuk do të bëhet kurrë vend socialist

Fjalimi vjetor për gjendjen e kombit, apo fjalimi i parë i fushatës për zgjedhjet e vitit 2020?   Çdo fillimviti,... »

Kosova është prova se Holokausti duhet kujtuar

Një argument pse ankesat për mungesë njohjeje nga Izraeli janë pa vend në ditën e përkujtimit   E kam shkruar... »

100 vjet më parë vdiq Ismail Qemali

Babai i pavarësisë së Shqipërisë ishte një njeri kontradiktor, po pikërisht për atë arsye ishte përfaqësuesi i natyrshëm që i... »

Ministria që nuk i duhet

Disa mendime për vendimin e kryeministrit Rama për të vepruar edhe si ministër i Jashtëm   Si mbajtës i dy... »

Ushtritë më të vogla të botës

Një grafik që tregon ushtritë më të vogla në botë dhe numrat respektivë të ushtarëve. Kosova, vendi me ushtrinë më... »

Miqtë e shqiptarëve rikthehen në krye të Kongresit Amerikan

Nancy Pelosi, në 1999: Zoti kryetar, le të kumbojë një votë Pro bombardimeve sot, sa ta dëgjojë edhe Millosheviqi sa... »

A jeni gati për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020?

Një teori është që fushata për zgjedhjet e ardhshme mbaron në momentin që numërohet vota e fundit e zgjedhjeve të... »

Lamtumirë një amerikani të madh, Presidentit George HB Bush

Njeriu që siguroi një fund paqësor të Luftës së Ftohtë e që i dha Millosheviqit, Paralajmërimin e madh të Krishtlindjes... »

Një fitore për lirinë e medias, një moment reflektimi për përgjegjësinë e saj

Një gjykatë amerikane vendosi dje që Shtëpia e Bardhë nuk mund t’ia anulonte korrespondentit kryesor të rrjetit televizv CNN hyrjen... »

Një sulm terrorist që na prek të gjithëve

Organizata HIAS e cila ishte në shenjestër të urrejtjes së terroristit që sulmoi sot sinagogën në SHBA ka histori që... »

E vërteta nuk shërbehet në pjatë

Nga momenti që doli në shesh fakti se Ministria e Jashtme e Greqisë ka një fond sekret që e përdor... »

Plehrat që vijnë me portalet janë pjesë e lirisë së panegociueshme të fjalës

Hapësira e komunikimit publik të shqiptarëve është ndyrë me portale, të nisura e të lëna, që shfaqen, bëjnë bujë, marrin... »

Një ambasadore që e kishim për zemër

Askush nuk e priste këtë javë dorëheqjen e Ambasadores së SHBA-së në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Nikki Haley. As... »