Kuvendi i Malit të Zi

Kuvendi i Malit të Zi votoi për hyrjen e vendit në NATO

Podgoricë, 28 prill 2017 – Deputetët malazezë ratifikuan anëtarësimin e vendit ballkanik në NATO – një kthesë historike drejt Perëndimit.... »

Podgorica 1

Kuvendi i Malit të Zi pritet të votojë për anëtarësim në NATO

Podgoricë, 28 prill 2017 – Parlamenti i Malit të Zi sot pritet ta ratifikojë marrëveshjen për anëtarësim në NATO, duke... »

Emmanuel Macron 1

Rezultati i Emmanuel Macronit i lehtëson pro-evropianët

Paris / Bruksel / Berlin, 24 prill 2017 – Fitorja e kandidatit të qendrës, Emmanuel Macron, në raundin e parë... »

Marine Le Pen_ Emmanuel Macron

Macron dhe Le Pen – fitues të rrethit të parë të zgjedhjeve presidenciale

Paris, 23 prill 2017 – Kandidati i Qendrës, Emmanuel Macron, dhe udhëheqësja e së Djathtës ekstreme, Marine Le Pen, kanë... »

Zgjedhjet ne France

Franca voton, Europa mban frymën

Populistja e djathtë, Marine Le Pen pritet ta kalojë pa asnjë problem pengesën e parë për në pallatin presidencial në... »

Protestat kunder zgjedhjes se Vuçiqit_Beograd

Në Beograd vazhdojnë protestat kundër Vuçiqit

Beograd, 21 prill 2017 – Qindra qytetarë serbë kanë protestuar të enjten mbrëma në Beograd, për herë të 18, kundër... »

Fabian Rebolledo Cuevas

Veterani i ushtrisë që shërbeu në Kosovë dëbohet nga SHBA-të

Meksiani Fabian Rebolledo Cuevas, i cili kishte shërbyer si ushtar i Shteteve të Bashkuara në Kosovë në vitin 1999, është... »

NATO

Rusia: Pranimi i Malit të Zi në NATO – thellësisht i gabueshëm

Moskë, 13 prill 2017 – Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë sot ka vlerësuar se pranimi i Malit të... »

Flamuri i Malit te Zi

SHBA konfirmon se Rusia ka tentuar të ndërhyjë në zgjedhjet e Malit të Zi

Uashington, 12 prill 2017 – Një zyrtar i lartë në Shtëpinë e Bardhë ka deklaruar se ka pasur raportime të... »

flamujt-e-malit-te-zi-dhe-nato-s

Donald Trump e miraton anëtarësimin e Malit të Zi në NATO

Uashington, 11 prill 2017 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka nënshkruar protokollin e pranimit të Malit të... »

Proteste kunder zgjedhjes se Vuçiqit 7

New York Times: Zgjedhjet në Serbi gërryejnë demokracinë

Gazeta e përditshme amerikane, New York Times, ka shkruar në një editorial se zgjedhjet presidenciale të 2 prillit në Serbi... »

Proteste kunder zgjedhjes se Vuçiqit 6

Në Serbi vazhdojnë protestat kundër Vuçiqit

Beograd, 8 prill 2017 – Mijëra njerëz janë mbledhur përsëri të shtunën në mbrëmje para ndërtesës së Qeverisë së Serbisë,... »

Nikki Haley

SHBA në KS OKB: Gati për vazhdimin e operacionit në Siri

Nju Jork, 8 prill 2017 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amëerikës në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, ka... »

Federica Mogherini_ne Kuvendin e Serbisë

BE e shqetësuar me zhvillimet në Serbi

Liria e shtypit, shteti juridik, bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës, janë kushtet që Serbia duhet t’i plotësojë. Por, kusht i... »

Moska 4

Rusia pezullon një marrëveshje me SHBA-në, pas sulmit amerikan në Siri

Moskë, 7 prill 2017 – Në përgjigje të sulmit të SHBA-së në Siri, Rusia ka thënë se ka pezulluar një... »

Ivo Sanader

Ish-kryeministri kroat detyrohet t’i kthejë 2.3 milionë euro që mori ryshfet

Zagreb, 7 prill 2017 – Ish-kryeministri i Kroacisë, Ivo Sanader, është dënuar sot (e premte) me katër vjet e gjysmë... »

ibrahim kalin

Turqia çmon sulmet amerikane kundër Sirisë

Zëdhënësi i Presidencës së Turqisë, Ibrahim Kalın, ka theksuar se sulmin ajror i kryer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës... »

2017-02-02T004040Z_1_LYNXMPED1102X_RTROPTP_4_USA-TRUMP-TILLERSON

Tillerson: Rusia dështoi në përgjegjësinë e saj

Menjëherë pas nisjes së ofensivës amerikane ndaj Sirisë, ka reaguar edhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Rex Tillerson. “Rusia ka dështuar... »

trump-clinton-investigation-reopened

Trump: Asnjë fëmijë i Zotit nuk duhet të vuajë një horror të tillë si në Siri

Donald Trump, presidenti amerikan urdhëroi disa sulme ajrore vdekjeprurëse kundër një baze ushtarake nga ku nisën sulmet kimike siriane pas... »

siri sulme amerik shba

SHBA-të ndëshkojnë Sirinë pas përdorimit të armëve kimike kundër popullatës

Pentagoni ka konfirmuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë goditur me 59 raketa Tomahawk një bazë ajrore të... »

senati

Senati në prag të një momenti historik

Senati amerikan, që është duke shqyrtuar kandidaturën për vendin bosh në Gjykatën e Lartë, pritet të bëjë një ndryshim historik... »

BBC_Londer

BBCrifillon transmetimin “online” në gjuhën serbe

Londër, 6 prill 2017 – Gjiganti mediatik anglez BBC do të rifillojë transmetimet “online” në gjuhën serbe, 6 vjet pas... »

Proteste kunder zgjedhjes se Vuçiqit 4

Protesta në Serbi kundër rezultatit të zgjedhjeve presidenciale

Beograd, 4 prill 2017 – Në Beograd, për të dytën natë me radhë, po mbahet “protesta kundër diktaturës”, në të... »

Proteste kunder zgjedhjes se Vuçiqit 1

Rreth 10 mijë të rinj protestuan në Serbi kundër zgjedhjes së Vuçiqit

Beograd, 4 prill 2017 – Rreth 10 mijë qytetarë të Serbisë, kryesisht të rinj, kanë protestuar në Beograd, në Nish,... »

Shperthimi ne metrone e Shen Petersburgut

Shpërthime në metronë e Shën Petersburgut, të paktën 10 të vrarë

Moskë, 3 prill 2017 – Të paktën 10 persona janë vrarë dhe të paktën 50 të tjerë janë plagosur në... »

Johannes Hahn 1

Hahn: Vuçiq ta shfrytëzojë me maturi pushtetin

Bruksel, 3 prill 2017 – Komisionari për zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, tha se presidenti i zgjedhur i Serbisë,... »

Grushtshteti i deshtuar ne Turqi

Shumë diplomatë dhe ushtarë turq kërkojnë azil në Gjermani

Berlin, 3 prill 2017 – Të paktën 262 diplomatë dhe personel i ushtrisë së Turqisë kanë aplikuar për azil në... »

Aleksandar Vuçiq 4

Vuçiqi e shpall fitoren në zgjedhjet për President të Serbisë

Beograd, 2 prill 2017 – Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka shpallur firoren e tij në zgjedhjet presidenciale të... »

Zgjedhjet ne Serbi 1

Serbia voton sot për presidentin e ri të vendit

Beograd, 2 prill 2017 – Rreth 6.7 milionë votues serbë do t’u drejtohen sot (e diel) kutive të votimit për... »

Aleksandar Vuçiq 3

CESID parashikon fitore të sigurtë të Vuçiqit në zgjedhjet presidenciale

Beograd, 1 prill 2017 – Organizata për monitorimin e zgjedhjeve CESID parashikon fitoren e sigurtë të Aleksandar Vuçiqit në zgjedhjet... »