Aleksei Navalnyt i caktohet një muaj paraburgim

Moskë, 18 janar 2021 – Autoritetet ruse kanë shqiptuar masën e paraburgimi deri më 15 shkurt për kritikun e Kremlinit,... »

Në prag të inaugurimit të Bidenit, kryeqytetet e shteteve amerikane në gatishmëri

Uashington, 18 janar 2021 – Joe Biden është gati të inaugurohet të mërkurën në shkallët e Kapitolit në Uashington, si... »

Një qeveri më përfaqësuese e popullit amerikan “Obama 3”?

Sipas shumë vlerësimeve mediatike, ndryshe nga paraardhësi i tij, i cili u rrethua kryesisht me njerëz të bardhë për katër... »

Protesta të grupeve të vogla në disa shtete amerikane

Uashington, 18 janar 2021 – Grupe të vogla protestuesish, disa prej tyre të armatosura, u mblodhën të dielën pranë zyrave... »

Raskin: Presidenti Trump ndoqi në tv sulmin mbi Kapitolin

Uashington, 18 janar 2021 – Udhëheqësi i grupit të ligjvënësve që do të paraqesin akuzat për shkarkim të presidentit amerikan... »

Aleksei Navalni arrestohet sapo mbërrin në Moskë

Moskë, 17 janar 2021 – Kritiku i Kremlinit, Aleksei Navalni, u ndalua të dielën, sapo arriti në Moskë, pas disa... »

Në Uashington, mbërrijnë përforcime të reja të Gardës Kombëtare

Uashington, 17 janar 2021 – Një kontigjent i madh trupash të Gardës Kombëtare mbërritën të shtunën në kryeqytetin amerikan, në... »

Si bëhet gati Shtëpia e Bardhë për familjen e re presidenciale?

Uashington, 17 janar 2021 – Në Ditën e Inaugurimit, Shtëpia e Bardhë ka vetëm gjashtë orë për të hequr objektet... »

Aleksej Navalny niset drejt Rusisë

Lideri opozitar rus, Aleksei Navalny është parë në një aeroport të Gjermanisë, duke hyrë në aeroplanin e kompanisë Pobeda, për... »

Çfarë e pret Navalnyn në Rusi?

Çfarë do ta presë Aleksej Navalnyn në Rusi, kur të prekë tokën ruse të dielën? Si skenarë të mundshëm përfliten:... »

A mund ta falë veten Donald Trump?

Uashington, 17 janar 2021 – Teksa po përgatitet që të përfundojë një mandat të trazuar katërvjeçar si president i Shteteve... »

Presidenti i zgjedhur Biden do të urdhërojë shtimin e vaksinimeve

Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden tha se do të urdhërojë rritjen e prodhimit të shiringave dhe furnizimeve të tjera... »

Nënpresidenti Mike Pence i telefonon Nënpresidentes së zgjedhur Kamala Harris

Nënpresidenti Pence ka rritur rolin e tij dhe ka përmbushur shumë nga detyrat ceremoniale të presidencës, duke përfshirë përshëndetjen të... »

Procesi për shkarkimin e presidentit Trump, për të dytën herë

Uashington, 14 janar 2021 – Dhoma e Përfaqësuesve me shumicë demokrate nisi dje një proces për shkarkimin e Presidentit Donald... »

Të zgjedhurit e Bidenit: Kush është kush?

Inaugurimi i Joe Bidenit si president i Shtetetve të Bashkuara po afrohet, pas disa javësh të trazuara në Uashington, dhe... »

Kryetari i Shumicës në Senatin Amerikan, McConnell, shuan shpresat e demokratëve për shkarkimin e Presidentit

Në një deklaratë për opinionin publik, kryetari i Shumicës në largim, në Senatin Amerikan, republikani Mitch McConnell tha se thjesht... »

Dhoma e Përfaqësuesve padit për herë të dytë Presidentin Trump

Tani fjala i kalon Senatit që duhet të vendosë nëse duhet ta gjykojë Presidentin në prani të Kryetarit të Gjykatës... »

Dhoma e Përfaqësuesve nis debatin për shkarkimin e Trumpit

Uashington, 13 janar 2021 – Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka nisur debatin rreth procedurave për shkarkim të... »

5 republikanë thonë se do të votojnë pro akuzave për shkarkimin e Presidentit Trump

Uashington, 13 janar 2021 – Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan pritet të votojë të mërkurën për ngritjen zyrtarisht të... »

YouTube pezullon llogarinë e Trumpit

Kompania YouTube tha se ka pezulluar kanalin e presidentit të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, për shkak të shkeljes së... »

Deutsche Bank nuk do të bëjë biznes me Trumpin?

Duket se banka gjermane Deutsche Bank do t’i ndërpresë marrëdhëniet e biznesit me presidentin amerikan Trump, raporton Reuters, duke iu... »

Disa republikanë me peshë mbështesin shkarkimin e Presidentit Trump

Një rezolutë në Dhomën e Përfaqësuesve i jep zotit Pence 24 orë afat për t’u përgjigjur   Nga Zëri i... »

Trump nuk merr përgjegjësi për sulmin ndaj Kapitolit

Trump nuk merr përgjegjësi për sulmin ndaj Kapitolit Uashington, 12 janar 2021 – Presidenti Donald Trump nuk mori përgjegjësi lidhur... »

FBI shqyrton të dhënat për mundësitë për dhunë gjatë transferimit të pushtetit

Uashington, 12 janar 2021 – Në Shtetet e Bashkuara, po rriten shqetësimet se sulmet ndaj Kapitolit javën e kaluar nga... »

AstraZeneca aplikon për autorizimin e vaksinës në BE

Londër, 12 janar 2021 – AstraZeneca aplikoi te Bashkimi Evropian për autorizimin e vaksinës anti-COVID-19, që kjo kompani farmaceutike britanike... »

Përforcime, masa shtesë në Uashington në përgatitje për inaugurimin

Shërbimi Sekret dhe Garda Kombëtare po përgatiten të dërgojnë përforcime shtesë për inaugurimin e presidentit të ardhshëm Joe Biden. Ndërkaq,... »

Biden emëron diplomatin William Burns në krye të CIA-s

Uashington, 11 janar 2021 – Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden emëroi ish-diplomatin e karrierës William Burns për të drejtuar... »

Demokratët kërkojnë zyrtarisht shkarkimin e Trumpit

Uashington, 11 janar 2021 – Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve kanë prezantuar një rezoutë me një artikull për shkarkimin e... »

Diplomatët amerikanë kërkojnë largimin e presidentit Trump

Uashington, 11 janar 2021 – Në një lëvizje tepër të pazakontë ndodhi në SHBA. Diplomatët amerikanë kanë hartuar dy kabllograme... »

“Impeachment” tjetër kundër Trumpit?

Uashington, 11 janar 2021 – Shumica e demokratëve dhe të paktën një republikan kanë kërkuar që sot të fillojë procesi... »