Boris Johnson, fitore historike në zgjedhje

Partia Konservatore e kryeministrit Boris Johnson, fitoi shumicën e vendeve në parlamentin britanik, një rezultat vendimtar i zgjedhjeve të mbizotëruara... »

Pompeo: Do t’u ndalojmë hyrjen në SHBA zyrtarëve të korruptuar

Nga Shqipëria në këtë listë, janë 3 ish zyrtarë dhe familjet e tyre, që e çojnë në 14 numrin e... »

SHBA kërcënon me masa tregtare vendet e NATO-s që nuk kontribuojnë

Presidenti Donald Trump tha të enjten se Shtetet e Bashkuara mund të ndërmarrin veprime tregtare ndaj vendeve që nuk kontribuojnë... »

Udhëheqësit e NATO-s në samitin e Londrës

Udhëheqësit e NATO-s u mblodhën të mërkurën në një vendpushim golfi pranë Londrës për të paraqitur një front të bashkuar... »

Kamala Haris del nga gara presidenciale

Një nga kandidatët kryesorë të garës presidenciale brenda Partisë Demokrate ka dhënë dorëqejen.   Nga Ruben Avxhiu Senatorja nga California,... »

Reagime ndërkombëtare për tërmetin, ndërkohë që rritet numri i viktimave

NATO, UEFA, Komiteti Amerikano Hebre (AJC) mes organizatave që janë shprehur në publik   Gjatë gjithë ditës kanë vijuar deklaratat... »

Në 1999, erdhi nga Kosova si refugjat në SHBA – Në 2014 u bashkua me ISIS-in

Lirim Sulejmani tani shpreson se do ta shpëtojë përsëri Amerika, duke mos e  lënë në duart e ushtrisë së Asadit... »

Oliver Varhelyi zgjidhet Komisionar i Zgjerimit të BE-së

Bruksel, 18 nëntor 2019 – Parlamenti Evropian e miratoi Oliver Varhelyin për Komisionar të Zgjerimit të Bashkimit Evropian. Varhelyi, kandidat... »

Trump thotë se është mirë me shëndet pas fazës së parë të kontrolleve rutinore

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të dielën se është mirë me shëndet, pas lajmit se ai iu... »

Papa Françesku del në mbrojtje të homoseksualëve, ciganëve dhe hebrenjve

Papa Françesku tha sot se politikanët që shprehin dhe shfaqin dhunë kundër homoseksualëve, ciganëve dhe hebrenjve, i kujtojnë Hitlerin. “Nuk... »

Shqipëria përmendet në hetimin e Presidentit Trump nga Kongresi

Ekspertja e njohur Fiona Hill dëshmoi se lobistët e Partisë Demokratike hodhën baltë mbi figurën e të emëruarës për ambasadore... »

Procesi hetimor ndaj Presidentit Trump do të transmetohet në televizion

Washington, 12 nëntor 2019 – Ligjvënësit demokratë të Dhomës së Përfaqësuesve po e bëjnë publik procesin për hetimet kundër Presidentit... »

Presidenti Trump në paradën e Ditës së Veteranëve në New York

11 nëntor, 2019 – Të hënën, Donald Trump u bë presidenti i parë në detyrë që ndoqi paradën e Ditës... »

Ish-Ambasadorja në OKB, Nikki Haley akuzon vartësit e Presidentit Trump se punonin kundër tij

Po del në shtyp libri me kujtime “With All Due Respect”   Nga Ruben Avxhiu Në kohën kur ishin në... »

Në Gjermani, përkujtohet, pas 30 vjetëve, rënia e Murit të Berlinit

Në kryeqytetin gjerman përkujtohet sot rënia e Murit të Berlinit para 30 vjetësh. Në një ceremoni në memorialin e Murit... »

Tre vjet më parë, Donald Trump u zgjodh President

8 nëntori shënon përvjetorin e tretë të zgjedhjes së Donald Trumpit si Presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara në... »

Michael Bloomberg po bëhet gati të kandidojë për President

Në një kohë kur duhet të fillojë pakësimi i numrit të kandidatëve për president në Partinë Demokratike, një emër i... »

Macron: BE të reformohet para se të hapë negociatat me Tiranën dhe Shkupin

Në një intervistë me revistën The Economist, të publikuar të enjten, Presidenti Macron tha se Bashkimi Evropian ka nevojë për... »

Serbia do të blejë raketa ruse, përkundër paralajmërimeve amerikane

Beograd, 7 nëntor 2019 – Rusia pritet t’i dorëzojë Serbisë një sistem të sofistikuar raketash kundër ajrore, ndonëse Shtetet e... »

Kongresi fillon procedurën për shkarkimin e Presidentit Trump

Vota e parë në Dhomën e Përfaqësuesve dëshmon përçarjen e thellë sipas vijave partiake   Politika amerikane ka hyrë në... »

Hollësi të reja mbi operacionin në të cilin u vra Al-Baghdadi

Uashington, 29 tetor 2019 – Zyrtarët amerikanë po publikojnë hollësi të tjera nga operacioni i rrezikshëm ushtarak i së shtunës... »

Von der Leyen konfirmoi emërimet e reja për komisionarë evropianë

Bruksel, 29 tetor 2019 – Presidentja e ardhshme e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, konfirmoi emërimet e dy... »

NATO e “respekton” vendimin e Serbisë për stërvitje të përbashkëta ushtarake me Rusinë

Bruksel, 27 tetor 2019 – NATO thotë se “respekton” vendimin e Serbisë që të mbajë stërvitje ajrore ushtarake me Rusinë,... »

Republikanët të kënaqur nga Dëshmia në Kongres e Ndihmës Sekretarit të Shtetit Philip Reeker

Në kuadrin e hetimeve që po zhvillohen në Kongres për shkarkimin e Presidentit Donald Trump, dëshmoi dje edhe Philip Reeker,... »

Presidenti Trump konfirmon vrasjen e udhëheqësit të Shtetit Islamik

Presidenti Donald Trump tha se udhëheqësi i Shtetit Islamik Abu Bakr al-Bagdadi është vrarë pas një operacioni të forcave speciale... »

Rusia dërgon sistemet raketore S-400 për stërvitje në Serbi

Moskë, 24 tetor 2019 – Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka thënë se ka dërguar sistemet raketore për mbrojtje S-400... »

William Taylor: Trump i kërkoi Kievit “një nder në këmbim të një tjetri”

Uashington, 23 gtetor 2019 – Zëvendës Ndihmës Sekretarja e Mbrojtjes për Rusinë, Ukrainën dhe Euroazinë, Laura Cooper, mbërriti të mërkurën... »

BE po i përcjell negociatat Serbi-Rusi për tregtinë e lirë

Bruksel, 22 tetor 2019 – Komisioni Evropian po i përcjell nga afër negociatat e Serbisë me Rusinë për një marrëveshje... »

Vdiq ligjvënësi veteran Elijah Cummings

Ligjvënësi nga Marylandi, Elijah E. Cummings, vdiq të enjten herët në spitalin Johns Hopkins në moshën 68 vjeçare. Karriera e... »

Arrihet marrëveshja e re për Brexit-in

Bruksel, 17 tetor 2019 – Britania e Madhe dhe Bashkimi Evropian janë pajtuar për një marrëveshje të të re për... »