SHBA, përpjekje kundër varësisë së huaj për ilaçe

Në fillim të majit, Presidenti amerikan Donald Trump u pyet gjatë një konference të organizuar nga televizioni Fox News, se... »

15,000 amerikanë hedhin në gjyq Partinë Komuniste Kineze për vdekjet nga virusi

Duhet të paguajë triliona dëmshpërblime për familjet e viktimave – si shkaktare e vdekjes së tyre me papërgjegjshmërinë dhe fshehjen... »

“Operacioni përtej shpejtësisë së dritës”

Presidenti Trump krahason projektin e vaksinës kundër COVID-19 me atë që u dha amerikanëve bombën atomike në fund të Luftës... »

New York: Të premten që vjen, katër shtete hapin plazhet

Shtetet New York, New Jersey, Connecticut dhe Delaware vendosin të hapin plazhet, duke respektuar traditën në fundjavën e Ditës së... »

TË MBASH APO TË MOS MBASH

Një pronar ndalon mbajtjen e maskave në dyqanin e tij   Një tregëtar në California është duke u përballur me... »

OBSH: Koronavirusi po shkakton probleme në shëndetin mendor

Gjenevë, 14 maj 2020 – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se pandemia e koronavirusit është duke shkaktuar probleme... »

Virusi në Shtëpinë e Bardhë e vë Presidentin në pozitë të vështirë

Zëri i Amerikës Marrë nga “Associated Press” Ndërsa po inkurajon “rihapjen” e ekonomisë, Presidenti Donald Trump po përballet me rastet... »

Taksat e biznesmenit Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Për mua personalisht, fakti që Donald Trump fitoi garën mes kandidatëve republikanë në 2016 qe më e... »

Shkatërrimi ekonomik më i tmerrshëm që prej Depresionit të Madh

Humbasin 20 milionë vende pune vetëm gjatë muajit prill – rihapja e ekonomisë është një domosdoshmëri, por mënyra dhe koha... »

Një rrugë në Washington DC merr emrin e doktorit kinez që sfidoi autoritetet duke dhënë alarmin për koronavirusin

Ligjvënësit amerikanë kanë paraqitur për miratim një projektligj që synon të ndryshojë emrin e rrugës përpara ambasadës kineze në Uashington... »

“Zëri i Amerikës” u përgjigjet kritikave të Presidentit Trump

Një burim lajmesh që financohet nga qeveria e pavarur, po nuk është zëdhënës i saj   Nga “Zëri i Amerikës”... »

Testohen Trump dhe Pence: Nuk e kanë virusin

Presidenti Donald Trump dhe nënpresidenti Mike Pence testuan negativisht për koronavirusin pasi u bë e ditur se një ushtarak amerikan... »

Reeker: Koronavirusi, hapësira të paprecedenta për dezinformim

Philip T. Reeker, Ndihmës Sekretari i Shtetit në detyrë për Evropën dhe Euroazinë, dhe E Dërguara e Posaçme e Shteteve... »

New York: Sindroma e rrallë tek fëmijët me koronavirus

Komisionerja e Shëndetësisë në Nju Jork tha të martën se një numër fëmijësh që kishin koronavirusin, kishin zhvilluar gjithashtu sëmundjen... »

Shtatë kushtet për rifillimin e jetës në New York

Sipas tabelës, Long Island ka realizuar vetëm 2 nga 7 kushtet. New York City vetëm 3 nga 7. Disa prej... »

SHBA parashikon dyfishimin e rasteve të infektimit dhe vdekjeve me koronavirus

Shtëpia e Bardhë po minimizon një raport të qeverisë amerikane që parashikon dyfishimin e vdekjeve të përditshme të COVID-19 në... »

Presidenti Trump: Do ta kemi vaksinën nga fundi i vitit

Presidenti Trump dha një intervistë të posaçme drejtuesve të emisioneve televizive të rrjetit Fox News, Bret Baier dhe Martha MacCallum,... »

SHBA: FDA autorizon përdorimin e ilaçit eksperimental për koronavirusin

Uashington, 2 maj 2020 – Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave, FDA do të lejojë përmes një procedure urgjente autorizimi... »

Në New York, maji vjen me shpresa se jeta do të fitojë

Shifra premtuese nga lufta kundër sëmundjes COVID-19   Nga Ruben Avxhiu Sot, kur governatori Andrew Cuomo dha konferencën e ditës... »

Joe Biden e merr mbështetjen e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve

Uashington, 27 prill 2020 – Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve. Nancy Pelosi, ka miratuar zyrtarisht kandidaturën e ish-Nënpresidentit Joe Biden... »

1 në 5 vetë e ka kaluar COVID-19 në New York City?

Rezultatet nga testimi me anti-trupa i 3,000 banorëve në New York tregon se 21% e qytetit mund të ketë fituar... »

Trump, Pompeo urojnë myslimanët me rastin e Ramazanit

Presidenti amerikan Donald Trump uroi myslimanët në SHBA dhe në mbarë botën me rastin e fillimit të muajit të shenjtë... »

Presidenti Trump pezullon për 60 ditë imigracionin në SHBA

Presidenti Donald Trump nënshkroi të mërkurën një urdhër ekzekutiv për të pezulluar imigracionin në Shtetet e Bashkuara për 60 ditë,... »

Gjermania do të nisë testimin e vaksinës kundër koronavirusit

Berlin, 22 prill 2020 – Gjermania i ka dhënë dritën e gjelbër testimit të parë klinik të një vaksine për... »

Trump deklaron se do të ndërpresë përkohësisht emigracionin në SHBA

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se do të lëshojë një urdhër ekzekutiv për të pezulluar emigracionin në Shtetet e Bashkuara... »

Presidenti Trump u dorëzon guvernatorëve planin me tre faza për rihapjen e ekonomisë

Presidenti Donald Trump u dha të enjten guvernatorëve një udhërrëfyes që do të ndihmojë shtetet e tyre për të rimarre... »

Coumo: Situata në Nju Jork “po stabilizohet”

Nju Jork, 15 prill 2020 – Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo ka thënë se ndonëse ky shtet ende është... »

Elizabeth Warren e mbështet Joe Bidenin për president të SHBA-së

Uashington, 15 prill 2020 – Senatorja Elizabeth Warren e ka deklaruar zyrtarisht mbështetjen për kandidaturën e Joe Biden për president... »

Një mesazh shprese në kohë koronavirusi

Bob Dole: 75 vjet më parë, u plagosa në kodrat e Italisë   Veterani i madh i Senatit Amerikan, Bob... »

Koronavirusi nga Kina, kronikë e një tragjedie të paralajmëruar

Kabllogramet nga Departamenti i Shtetit kishin paralajmëruar që në janar 2018 se laboratori në Wuhan që studionte koronaviruset nga lakuriqët... »