Trump i shkruan Erdoganit: Mos e bëj të fortin, mos u bëj budalla

Uashington, 17 tetor 2019 – Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, i ka dërguar një letër atij turk, Recep Tayyip Erdogan,... »

Mbahet debati i kartërt presidencial i Demokratëve në SHBA

Senatorja Elizabeth Warren kryeson garën, Biden dhe Sanders nuk dorëzohen, Buttigieg, Klobuchar dhe Yang në ngritje   Nga Ruben Avxhiu... »

Kryeministri i Etiopisë u shpall fitues i Çmimit Nobel për Paqe

Oslo, 11 tetor 2018 – Kryeministri i Etiopisë, Abiy Ahmed është shpallur fitues i Çmimit Nobel për Paqe për këtë... »

Grupi “Nënat e Srebrenicës”: Të revokohet çmimi nobel për Handken

Sarajevë, 11 tetor 2019 – Grupi “Nënat e Srebrenicës” që mbledh të afërmit e viktimave të masakrës së 1995 në... »

Demokratët mund të kandidojnë përsëri një grua në 2020

Elizabeth Warren ia kalon kandidatit Joe Biden sipas një grupi sondazhesh të fundit   Nga Ruben Avxhiu Kandidatja demokrate presidenciale... »

Ursula von der Leyen do të jetojë në banesë me 25 metra katror

Bruksel, 7 tetor 2019 – Presidentja e ardhshme e Komisionit Parlamentar, Ursula von der Leyen do të jetojë në një... »

Trump mohon motivet politike për hetimet në Ukrainë

Uashington, 5 tetor 2019 – Presidenti Donald Trump tha se korrupsioni dhe jo politika, ishte motivi pas kërkesës së tij... »

Pompeo konfirmon mbështetjen e SHBA-së për Malin e Zi

Podgoricë, 4 tetor 2019 – Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka arritur në Mal të Zi, ku ka zhvilluar... »

Pëson dhimbje në gjoks – operohet nga zemra, kandidati presidencial, Bernie Sanders

Nga Ruben Avxhiu Senatori amerikan Bernie Sanders ka ndaluar përkohësisht fushatën e tij për President pasi u shtrua urgjent në... »

Refuzohen kandidatët e Hungarisë dhe Rumanisë për Komisionin Evropian

Bruksel, 26 shtator 2019 – Kandidatët për Komisionin Evropian nga Hungaria dhe Rumania kanë konflikte interesi që i dëmtojnë kandidaturat... »

Vdiq ish-presidenti i Francës, Jacques Chirac

Paris, 26 shtator 2019 – Ish-presidenti i Francës, Jacques Chirac, vdiq në moshën 86-vjeçare. Dhëndri i tij konfirmoi se Chirac... »

Kongresi publikon raportin e informatorit mbi bisedën Trump-Zelensky

Uashington, 26 shtator 2019 – Komisioni i Zbulimit i Dhomës së Përfaqësuesve publikoi variantin e deklasifikuar të raportit të një... »

Presidenti Trump i kërkoi Ukrainës ta hetonte kundërshtarin Biden

Uashington, 25 shtator 2019 – Presidenti amerikan Donald Trump i kërkoi presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy, gjatë një telefonate në korrik,... »

Demokratët fillojnë procedurat për paditjen e Presidentit Trump

“Askush nuk është mbi ligjin”, thotë Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve në Kongresin Amerikan, Nancy Pelosi   Ruben Avxhiu Kryetarja... »

Protesta për klimën paralizon Uashingtonin

Uashington, 24 shtator 2019 – Qindra aktivistë bllokuan rrugët kryesore në kryeqytetin amerikan të hënën, duke kërkuar veprim të menjëhershëm... »

Policë kinezë patrullojnë në rrugët e Serbisë

Beograd, 24 shtator 2019 – Kina ka dërguar një kontigjent policësh në Serbi, për të ndihmuar forcat policore të vendit... »

New York: Kryebashkiaku Bill de Blasio tërhiqet nga gara presidenciale

Nga Ruben Avxhiu Kryetari i Bashkisë së New York-ut, Bill de Blasio është tërhequr më në fund nga gara e... »

Robert O’Brien zëvendëson John Bolton, si Këshilltar Kombëtar i Sigurisë

Presidenti Donald Trump zgjodhi diplomatin Robert C. O’Brien, si Këshilltar Kombëtar të Sigurisë në vend të Ambasadorit John Bolton. O’Brien... »

Presidenti Trump publikoi emrat e disa zëvendësuesve të mundshëm të Boltonit

Washington, 18 shtator 2019 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, më 17 shtator, i publikoi emrat e pesë... »

Presidenti Trump konfirmon vrasjen e djalit të Osama bin Ladenit

Shtëpia e Bardhë thotë se Hamza bin Laden, djali i udhëheqësit të ndjerë të al-Kaidës që ishte bërë një figurë... »

Fillon detyrën ambasadorja e re amerikane në OKB

Nju Jork, 13 shtator 2019 – Ambasadorja e re amerikane në Organizatën e Kombeve të Bashkuara filloi detyrën të enjten.... »

Amerikanët shënojnë përvjetorin e sulmeve të 11 shtatorit

Amerikanët po shënojnë të mërkurën 18 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001, që lanë pas vetes... »

Engel: Bolton të zevëndësohet nga dikush që ruan vlerat e politikës së jashtme amerikane

Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme në Dhomën e Përfaqësuesve, Eliot Engel bëri thirrje që Presidenti Donald Trump të... »

Mediat amerikane: SHBA kishte një agjent në qarqet e larta ruse

Uashington, 10 shtator 2019 – Agjensia Kombëtare e Zbulimit (CIA) ruante si burim të dhënash një person me qasje në... »

Presidenti Trump shkarkon nga detyra Këshilltarin e Sigurisë, John Bolton

Nga Ruben Avxhiu Këshilltari i Sigurisë Kombëtare, John Bolton, është zyrtari i radhës i lartë i Administratës së Presidentit Trump... »

Ursula Von der Leyen prezantoi përbërjern e Komisionit Evropian

Bruksel, 10 shtator 2019 – Presidentja e ardhshme Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen paraqiti  sot përbërjen e kabinetit të... »

Bashkëshorti i ish-kandidates për zv-Presidente, Sarah Palin, kërkon divorc

Todd Palin duket se ka bërë kërkesë ligjore për divorc nga ish-guvernatorja e Alaskës dhe ish-kandidates për zv-Presidente të SHBA-së,... »

Turqia kërcënon BE-në me hapjen e kufijve për refugjatët

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan kërkon më shumë ndihma nga BE për refugjatët sirianë në vendin e tij. Në rast... »

Rrufeja godet aeroplanin e Daçiqit, piloti bën ulje emergjente

Beograd, 3 shtator 2019 – Aeroplani i Qeverisë së Serbisë me të cilin po udhëtonte ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq,... »

Gjermania i kërkon falje Polonisë për krimet e kryera gjatë Luftës së Dytë Botërore

Wielun (Poloni), 1 shtator 2019 – Presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier i ka kërkuar falje Polonisë, për konfliktin më të... »