Egjipt: Hosni Mubaraku lirohet nga burgu

Një helikopter e mori sot zotin Mubarak nga burgu Tora i Kajros dhe e çoi atë në një spital ushtarak... »

Nesër, del nga burgu ish-diktatori Mubarak

Do të kalojë në arrest shtëpie – Pas vendimit të gjykatës, prokurorët thonë se nuk do ta apelojnë vendimin  ... »

25 metra salto spektakolare përpara Statujës së Lirisë

Zhytësi i njohur amerikan Orlando Duque pikiatë në ujërat përpara Statujës së Lirisë, në New York   Beqir Sina NEW... »

John Kerry rikthen në punë diplomatët e larguar nga Hillary Clinton

Reagon i nervozuar republikani Issa: “Obama premtoi mbajtje përgjegjësie nga fajtorët për Çështjen Benghazi, po paska qenë sa për sy... »

Policia kap arsenalin më të madh të armëve në historinë e New York-ut

Kryebashkiaku Bloomberg plot besim pas këtij aksioni për të rinisur përpjekjet kundër ndalimit të politikës “ndalo dhe kontrollo” që sapo... »

Mubarak mund të lirohet nga burgu

Asgjë nuk do të simbolizonte më mirë rrugëtimin rrakapiekthi të zhvillimeve në Egjipt sesa bërja realitet e kësaj ngjarje të... »

MCain: SHBA ka humbur besueshmërinë në Egjipt – Faji i Obamas

Nuk është hera e parë që senatori i njohur përplaset me Shtëpinë e Bardhë për rolin amerikan në Lindjen e... »

SHBA nuk vendos dot se cilën palë duhet të përkrahë në Egjipt

Nuk ka një qendrim të përbashkët as në Shtëpinë e Bardhë, as në Kongres, e as brenda partive politike. Kudo... »

Vdiq apo e vranë Princeshën Diana?

Policia mund të rihapë çështjen 16 vite më vonë, pas marrjes së informacioneve të reja   Policia britanike thotë se... »

Ban Ki-moon i shqetësuar me trazirat në Egjipt

Forcat e sigurisë së Egjiptit kanë hyrë në një xhami në kryeqytetin Kajro, e cila gjatë natës ishte mbushur përplot... »

E bija e mbretit të fundit rumun është arrestuar për shkak të luftës së gjelave

Portland, Oregon, 17 gusht 2013 – Vajza e Mbretit të fundit të Rumanisë, Princesha Irina Uoker (Walker) dhe i shoqi... »

Përleshje të reja në Egjipt, dhjetëra të vrarë

Dhjetëra mijëra mbështetës të Vëllazërisë Myslimane dolën në rrugë, duke sfiduar gjendjen e jashtëzakonshme të shpallur nga qeveria   Njoftimet... »

Këshillit të Sigurimit: Mbledhje urgjente me dyer të mbyllura për Egjiptin

Presidenti Barack Obama anulloi stërvitjen e përbashkët të ushtrive amerikane dhe egjiptiane pas ngjarjeve të përgjakshme në Kajro e qytete... »

Nili është i kuq sonte në Egjipt

          SHBA dënon dhunën e qeverisë kërkon heqjen e shtetrrethimit dhe lejimin e protestave paqësore –... »

New York: Një mik i shqiptarëve në krye të sondazheve për kryetar bashkie

Bill de Blasio që kandidon në radhët e Partisë Demokratike gëzon 30% të mbështetjes sipas anketimit më të fundit, i... »

Papa Françesku dhe bota myslimane

Të dielën që kaloi, para dhjetëra mijëra romakësh the turistësh në Sheshin e Shën Pjetrit, me rastin e përfundimit të... »

Izraeli rrëzon një raketë lëshuar nga Egjipti

Izraeli rrëzoi një raketë të lëshuar nga Egjipti drejt qytetit Eilat pranë Detit të Kuq, disa ditë pasi militantët fajësuan... »

Rumania kritikon Serbinë për asimilimin e minoriteteve

Bukuresht, 13 gusht 2013 – Presidenti i Rumanisë, Trajan Basesku, e ka kritikuar Serbinë për politika asimiluese ndaj minoriteteteve. Basesku... »

Wall Street Journal: Stili paranojak i politikave turke

Kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan, ka vënë në dukje anën e tij represive në muajin qershor, kur ka cilësuar si... »

SHBA: 4 vjeçari rizgjidhet kryetar bashkie

Ata që ankohen se disa politikanë nuk pranojnë të dalin në pension megjithëse u ka kaluar koha, ndoshta duhet të... »

Sulzberger: “The New York Times” nuk është në shitje

Pas shitjes së “Boston Globe” dhe “The Washington Post” tregu është plot thashetheme për gazetën e famshme njujorkeze   Nga... »

Luftë e ftohtë në marrëdhëniet SHBA-Rusi

Presidenti Shteteve të Bashkuara, Barak Obama anulloi takimin e nivelit të lartë që kishte në plan të mbante në fillim... »

Dy filma për zonjën Clinton, Republikanët kërcënojnë CNN dhe NBC

Partia Republikane kërcënon dy rrjete të njohura televizive se do t’i përjashtojë nga debatet mes kandidatëeve presidencialë nëse nuk anulojnë... »

Themeluesi i Amazon.com do të blejë gazetën “Washington Post”

Moment simbolik në histori për fitoren e medias elektronike mbi shtypin e shkruar, por Jeff Bezos ka premtuar se vlerat... »

Mbyllja e disa ambasadave amerikane vazhdon deri më 10 gusht

Shtetet e Bashkuara thonë se 19 ambasada dhe konsullata në Lindjen e Mesme dhe në Afrikë, do të vazhdojnë të... »

Numri 42 uron numrin 44: Gëzuar ditëlindjen!

Ish-Presidenti Bill Clinton ka uruar me një mesazh në Twitter Presidentin e Shteteve të Bashkuara, Barack Obama që mbushi 52... »

“Boston Globe”, një investim i keq nga “The New York Times”

U ble, në 1993, për 1,1 miliard – u shit sot për më pak se 70 milionë dollarë, bashkë me... »

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell nuk pranon lidhjen me diplomaten rumune

    Një haker ka zbërthyer llogarinë e ish-gjeneralit në AOL dhe ka gjetur fotografitë me rroba banje dhe mesazhet... »

Miliardieri që investon në Shqipëri kandidon për kryebashkiak në New York

Djali i emigrantëve fukarenj nga Greqia, John A. Catsimatidis, është prej vitesh mik i ngushtë me familjen Clinton, por po... »

Joe Biden thotë se nuk ka hequr dorë nga ëndrra për t’u bërë president

Është folur kaq shumë që Hillary Clinton do të kandidojë për presidente përsëri në 2016, saqë duket se është harruar... »