Ndiqni drejtpërdrejt protestën pro-europiane, në Kiev Ukrainë (Video)

Drejtpërdrejt nga Kievi i Ukrainës, protesta vijon megjithë forcat e mëdha policore dhe dimrin e egër që pengojnë mbledhjen e... »

Obama dhe dy momentet më të debatuara të funeralit të Mandelës

Presidenti amerikan kritikohet që i dha dorën vëllait të Fidel Kastros dhe se sepse nxori veten në fotografi me iPhone... »

Dita e të Drejtave të Njeriut: Aktivistja nga Kosova mes 6 të nderuarve nga OKB

Hilmnijeta Apuk nga Mitrovica, veprimtare e organizatës joqeveritare “Njerëzit e vegjël të Kosovës” nderohet me Çmimin e OKB-së për të... »

10 Gratë e historisë moderne që kanë udhëhequr rebelimet nëpër botë

Revolucioni popullor në Filipine, 1986. Demostratat mbarëpopullore kundër diktatorit filipinas Ferdinand Markos, filluan në vitin 1983 dhe përfunduan me largimin... »

Stuhitë e borës në SHBA, tani me emra si uraganët

“Dioni” nuk doli edhe aq i keq sa pritej në New York, por mbyll shkolla e zyrat federale në Washington... »

Një mysliman japonez, mjeshtër i artit të kaligrafisë arabe

Fuad Koichi Honda, një japonez etnik, është i njohur në mbarë botën si një nga më të mirët e artit... »

Ukraina në skaj

Republika ish-sovietike është tepër e madhe për t’u injoruar – nëse rrëzohet do të dëgjohet oshëtima në mbarë Europën e... »

Çfarë do të ndodhë me Shën Sofinë e Stambollit

Kisha e famshme u kthye në xhami, kur Otomanët pushtuan Konstantinopojën (Stambollin e sotëm) – Në 1931, Ataturku e ktheu... »

Nelson Mandela, ikona afrikano-jugore e rezistencës paqësore, ndërroi jetë

Nelson Mandela, presidenti i parë me ngjyrë i Afrikës së Jugut, ikona kombëtarë e luftës kundër dallimit racial dhe një... »

Letra 28 kongresistëve: Zoti President, ndaloni deportimet!

Anëtarë të Kongresit kërkojnë që për vonesën e ligjit të emigracionit të mos dënohen ata që kualifikohen për t’u bërë... »

Demonstruesit ukrainas, “Po” Europës, “Jo” Rusisë

Për disa javë tani me mijëra demonstrues në kryeqytetin Kiev të Ukrainës dhe në qytete të tjera të atij vendi,... »

Nëntë serbë arrestohen për krime lufte në B e H

Sarajevë, 4 dhjetor 2013 –  Nëntë ish-pjesëtarë të policisë serbe të Bosnjës e Hercegovinës (B e H), disa prej të... »

New York: Sot ndizet Pema e Krishtlindjes 2013 në Rockefeller Center

Ky është viti i 81-të i kësaj ngjarje vjetore   NEW YORK CITY: Gazeta e përditëshme njujorkeze Daily News, shkruan:... »

Xhaxhai i Presidentit Obama, para gjyqit të emigracionit për deportim në Kenia

69-vjeçari Omar Onyango Obama u ndalua se po i jepte makinës i dehur – kërcënoi policin se do të telefononte... »

MetroNorth del nga shinat – 4 të vdekur në Bronx

Të paktën katër vetë janë vrarë kur treni i linjës MetroNorth ka dalë nga shinat, të dielën në mëngjez, në... »

Kush fshihet pas konfliktit në Lindjen e Mesme?

Është konflikti në Lindjen e Mesme një nga bazat e suksesit të industrisë izraelite të armatimit? Këtë çështje trajton në... »

Armët kimike siriane do të përpunohen larg bregut në një anije amerikane

Organizata për Ndalimin e Armeve Kimike ka qenë nën presion për të gjetur një plan alternativ për shkatërrimin e arsenalit... »

Mëse 24 kompani të interesuara për shkatërrimin e kimikateve siriane

Sipas burimeve të Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike Mëse 24 kompani kanë shprehur interesin e tyre për të qenë... »

SHBA-Kinë tensionohet situata – Dy avionë B-52 sfidojnë urdhërat kineze

Kina i tregon dhëmbët Japonisë për çështjen e sovranitetit të disa ishujve të pabanuar – SHBA reagon me fluturimet sfiduese... »

Arnon Milchan, regjisori i “Pretty Woman”, “Kam qenë spiun i Izraelit”

Arnon Milchan, regjisori i famshëm i Hollivudit i hiteve kinematografike si “Prettty Woman”, “Fight Club”, “L.A. Confidential”, ka treguar historinë,... »

Angola: Qeveria urdhëron mbylljen e xhamive

 Autoritetet në Angola kanë marrë masa të rrepta për ndalimin e Islamit, duke e konsideruar atë si një kult e... »

Izrael-Iran: BE tenton uljen e tensionit në Tel-Aviv

Shefi i delegacionit evropian në Izrael, Lars Faaborg-Andersen, u përpoq të qetësonte izraelitët, pas marrëveshjes së arritur të dielën në... »

Gjeneve, OBSH: Shifra alarmante të të prekurve nga SIDA

Numri i adoleshentëve në botë bartës të virusit të SIDA-s është rritur në më tepër se 2 milionë në vitin... »

Organizata Botërore e Shëndetësisë: Një në tre gra nëpër botë, dhunohen

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një nga format më të zakonshme të dhunës ndaj grave është ajo e ushtruar nga... »

Izrael: Marrëveshja me Iranin është gabim historik

Beniamin Netanjahu: “Ajo për të cilën u ra dakord në Gjenevë, nuk është një marrëveshje historike, është një gabim historik” ... »

Arrestohen për vjedhje të biletës fituese të llotarisë prej 1 milion dollarësh

Baba e bir, pronarë të shitores akuzohen se u munduan të mashtrojnë emigrantin hispanik që nuk dinte mirë anglisht Pronarët,... »

Marrëveshje historike në Gjenevë, mes fuqive botërore dhe Iranit

Irani ka pranuar të ngrijë disa procese të programit bërthamor, ndërsa fuqitë perëndimore do të lehtësojnë sanksionet ekonomike   Fuqitë... »

Egjipti dëbon ambasadorin turk: “Futi hundët në punët e brendshme”

Turqia merr hak duke dëbuar ambasadorin reciprok – Pas “pranverës arabe”, dimri diplomatik Egjipt-Turqi   Që nga rrëzimi nga pushti... »

George W Bush dhe Rembrandti që fshihet brenda tij

Ish-Presidenti dëshmoi se nuk i mungon humori gjatë emisionit të komikut të njohur Jay Leno – Refuzoi përsëri që të... »

Florida: Dikush ka fituar 16 milionë dollarë dhe nuk e di

Florida ka një milioner të ri. Problemi me të është se ai apo ajo nuk e di akoma. Madje ka... »