“Boston Globe”, një investim i keq nga “The New York Times”

U ble, në 1993, për 1,1 miliard – u shit sot për më pak se 70 milionë dollarë, bashkë me... »

Ish-Sekretari i Shtetit Colin Powell nuk pranon lidhjen me diplomaten rumune

    Një haker ka zbërthyer llogarinë e ish-gjeneralit në AOL dhe ka gjetur fotografitë me rroba banje dhe mesazhet... »

Miliardieri që investon në Shqipëri kandidon për kryebashkiak në New York

Djali i emigrantëve fukarenj nga Greqia, John A. Catsimatidis, është prej vitesh mik i ngushtë me familjen Clinton, por po... »

Joe Biden thotë se nuk ka hequr dorë nga ëndrra për t’u bërë president

Është folur kaq shumë që Hillary Clinton do të kandidojë për presidente përsëri në 2016, saqë duket se është harruar... »

SHBA: Në Detroit shtëpitë po shiten edhe për 1 dollar

  Situata financiare e “Qytetit të Motorve” është dramatike – por disa ekspertë thonë se industria e automobilave është në... »

Edhe një përpjekje tjetër për paqe në Lindjen e Mesme

Ndërsa përveç turistëve nga e mbarë bota, në këto ditë vape të korrikut, Uashingtoni pothuaj është boshatisur për arsye të... »

Presidenti Obama fton Hillary Clinton për drekë në Shtëpinë e Bardhë

Media dyshon se do të diskutojnë kandidaturën e zonjës Clinton për presidente në 2016, por zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë... »

FBI godet rrjetin e prostitucionit të fëmijëve

Gjatë një operacioni fshesë të tre ditëve të fundit në mbarë Amerikën, janë arrestuar 150 persona për shfrytëzim të fëmijëve... »

Spanjë: Mbi 70 të vdekur në një aksident hekurudhor

Autoritetet spanjolle thonë se të paktën 77 vetë kanë gjetur vdekjen dhe shumë të tjerë janë plagosur në një aksident... »

Vdiq korrespondentja veterane e Shtëpisë së Bardhë Helen Thomas

Kur Helen Thomas filloi të punonte si korrespondente në Shtëpinë e Bardhë, President i Shteteve të Bashkuara ishte Dwight Eisenhower.... »

Presidenti Obama: “35 vjet më parë, Trayvon Martin mund të kisha qenë unë”

Por do të ishte gabim që për shkak të rasteve të veçanta të mohonim që kemi bërë shumë përpara si... »

Detroit: Falimenton një nga qytetet më të mëdhenj të Amerikës

Njerëzit dhe bizneset po ikin, korrupsioni dhe varfëria mbeten – në qytetin e lidhur me kujtimet e shumë shqiptarëve  ... »

Mandela, festa e 95-vjetorit vjen me lajmin e mirë

Jugafrikanët, të çliruar nga ankthi se ish-presidenti i tyre gjendej në prag të vdekjes, festuan lajmet optimiste mbi shëndetin e... »

“Vendi ynë është më i mirë për shkak të njerëzve si ju”

Presidenti demokrat Barack Obama nderon një nga paraardhësit e tij republikanë, Presidentin Bush Sr   Presidenti demokrat Barack Obama nderoi... »

Përfundon gjyqi për vrasjen që ndau Amerikën në dysh

George Zimmerman shpallet i pafajshëm, një vit e gjysëm, pas vrasjes së zezakut 17-vjeçar Trayvon Martin   George Zimmerman (Xhorxh... »

Jep dorëheqjen, papritmas, Sekretarja Janet Napolitano

“Viktimë” e betejës për reformën e emigracionit në Washington DC – Gjatë viteve të saj në krye të departamentit, gati... »

Radhë e gjatë dhe e shtrenjtë për të dëgjuar një fjalim nga Hillary Clinton

Kompani të njohura amerikane paguajnë 200,000 dollarë për të bujtur për një fjalim gruan që mund të bëhet presidentja e... »

SHBA, Optimizëm për përparim në çështjen e imigracionit

Administrata Obama dhe dy partitë në Kongres shprehen optimiste se mund të arrijnë një marrëveshje lidhur me ligjin për reforma... »

Gruaja që jeton në aeroport

Marcela Silvia Montano Mancera, një grua meksikane 45 vjeçare, për arsye ende të panjohura, jeton në aeroportin e Kankunit (Cancun)... »

Dzhokhar Tsarnaev nuk pranon akuzat: Jam i pafajshëm!

        Gati tre muaj pas atentatit terrorist në Boston, nxirret para gjyqit një nga dy të akuzuarit,... »

Bashkëshortja e senatorit Kerry, në gjendje kritike

Teresa Heinz Kerry, bashkëshortja e Sekretarit Amerikan të Shtetit, John Kerry dhe trashëgimtarja e pasurisë së kompanisë së ketch-up-it, “Heinz”,... »

Tragjedia në Kebek të Kanadasë mund të ketë qenë atentat

5 vetë kanë vdekur por 40 vetë nuk po gjenden pas aksidentit të trenit që doli nga shinat dhe shkatërroi... »

LIVE TV nga Kajro – Rikthehet dhuna në Egjipt – përgjaket protesta pro-Morsi

Festa ne Sheshin Tahrir në Kajro – minute pas minute Streaming live video by Ustream Në kryeqytetin e Egjiptit njoftohet... »

Egjipti përpiqet t’i rikthehet normalitetit

Prokurori i përgjithshëm i Egjiptit ka urdhëruar arrestimin e udhëheqësve të Vëllazërisë Myslimane   Egjipti po përpiqet të rivendosë normalitetin... »

Presidenti Mohamed Morsi është rrëzuar nga pushteti.

Pak minuta më parë kreu i Ushtrisë Egjiptiane ka deklaruar se Presidenti Muhamed Morsi nuk është më në pushtet. Udhëheqësi... »

Egjipt – President Morsi i kërkon ushtrisë të tërheqë ultimatumin

Si qeveria islamike ashtu edhe udhëheqja ushtarake kanë paralajmëruar se janë gati të derdhin gjak për të mbrojtur vendin  ... »

Kina ndalon me ligj lënien pas dore të të moshuarve

Tani nëse nuk u shkon për vizitë prindërve në Kinë të vjen për vizitë policia   Ligji i ri për... »

Kroacia anëtarja e 28 në BE

Mesnata ishte një moment feste në Kroaci dhe që në sekondat e para të ditës së sotme, Ballkani ka një... »

Sot, Lituania merr presidencën e radhës të Këshillit të BE-së

Duke filluar që sot, në 1 korrik, Lituania do të drejtojë Presidencën e BE-së. Kjo do të jetë hera e... »

Dy senatorë amerikanë duan që Obama të jetë më i ashpër me Putinin

Senatori John McCain mbështetës i njohur i luftës në Kosovë dhe i pavarësisë së saj dhe Senatori Chuck Schumer nga... »