Greg Delawie_me kultivuesit e shpargut

Delawie inkurajon kultivuesit e shpargut në Kosovë

Prishtinë, 27 prill 2017 – Ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Greg Delawie, drejtori i misionit të USAID-it, Jim Hope, dhe... »

RG9C9599

Meta: Subvencionim 6 deri në 12 muajt e parë për të rinjtë që të lehtësohen bizneset nga kostot

Kryetari i LSI-së, z. Ilir Meta mori pjesë në një takim me të rinjtë e të rejat e LRI-së në... »

proteste-e-veteraneve-ne-drenas-1

Hoti: Riklasifikimi i veteranëve do të bëhet deri në fund të majit

Prishtinë, 26 prill 2017 – Drejtuesit e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), në takimet që kanë pasur me ministrin e Financave,... »

Ramiz Kelmendi_ne Han te Elezit

Kelmendi premton ndihmën e Qeverisë për bizneset prodhuese

Prishtinë, 25 prill 2017 – Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Kosovës, Ramiz Kelmendi, vizitoi komunën e Hanit të Elezit, ku u... »

Export

Kosova eksportoi 1.038 miliardë euro shërbime, vitin e kaluar

Prishtinë, 18 prill 2017 – Sipas “Raportit për Tregtinë në Shërbime – Bilanci Tregtar 2016,” përgatitur nga Ministria e Tregtisë... »

Termocentrali ''Kosova e Re'

Zhvillimi i sektorit energjetik do të sjellë miliarda euro në Kosovë

Prishtinë, 18 prill 2017 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Greg Delawie, tha të martën në... »

1X7A9741

Dervishaj: 47 mln euro investime në ujësjellës-kanalizime të 8 qyteteve

Ministri I Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj bashkë me Ambasadoren Gjermane në Shqipëri Susanne Schutz, ministrin e financave, ambasadorin zvicerian... »

Safet Gërxhaliu

OEK i ka 22 rekomandime për pakon e re fiskale

Prishtinë, 18 prill 2017 – Kryetari i Odԥs Ekonomike të Kosovës (OEK), Safet Gërxhaliu, të martën, në një konferencë për... »

Remitencat

Remitencat e diasporës, rreth 6 miliardë euro për 10 vjet

Prishtinë, 17 prill 2017 – Rreth gjashtë miliardë euro për periudhën 10 vjeçare, llogaritet të jetë shuma e parave të... »

kina kinez

Delegacioni ekonomik kinez fillon vizitën më të rëndësishme prej 1966 në Tiranë

Një delegacion kinez i kryesuar nga zv/kryeministri i Këshillit të Shtetit të Kinës po zhvillon një vizitë dyditore në Tiranë... »

Arian Zeka

Zeka: Qeveria e ngathtë në zgjidhjen e problemeve ekonomike

 “Kjo qeveri e cila ka dy vite e gjysmë që është në pushtet nuk po arrin të kompletojë një pako... »

Qendra turistike 'Borea'_projekt

Qendra “Borea” do të ndërtohet nga një konsorcium italiano-zviceran

Prishtinë, 15 prill 2017 – Pas vlerësimit të ofertave të dy operatorëve për ndërtimin e qendrës turistike “Borea” në Bjeshkët... »

Isa Mustafa_takim me biznesmene te Prizrenit

Mustafa: Kosova – në rrugë të mirë të zhvillimit ekonomik

Prishtinë, 14 prill 2017 – Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, në kuadër të takimeve konsultuese me bizneset kosovare, mbajti sot... »

rruga e arbrit

Qeveria miraton propozimin për 250 mln euro për Rrugën e Arbrit

Qeveria ka shpërblyer me një bonus sa dhjetë përqind të pikëve ofertën e një kompanie private për ndërtimin e Rrugës... »

Marreveshja Turqi-Kosove

Prodhuesit vendorë kundër Marrëveshjes për Tregti të Lirë me Turqinë

Prishtinë, 10 prill 2017 – Fatos Dida, bashkë me vëllain e tij, kanë 17 vjet që e kanë nisur punën... »

17857915_10155237150887010_1666343634_n

Dervishaj: 200 mln euro investime në kanalizim-ujësjellësa për 4 vjet

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj, ka marrë pjesë në punimet e Konferencës Shqipëri-Hungari Në fjalën hapesë të konferencës,... »

dervishaj

Dervishaj: Në sytë e mi nuk ka vend më të mirë se Saranda për aeroportin e dytë në Shqipëri

“Pas heqjes së ekskluzivitetit të “TIA”-s, kemi mundësinë për një aeroport të dytë. Në sytë e mi nuk ka vend... »

wizz dervishaj lilika radovicka b

Përurohet linja e parë ajrore low cost Tiranë-Budapest

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës Sokol Dervishaj bashkë me Ministrin Hungarez të shtetit për Politikat e Transportit Robert Homolya, ishin... »

turizmi

Ulet në 6 % TVSH-ja për turizmin

Tatimi mbi vlerën e shtuar për akomodimin turistik në Shqipëri do të jetë 6 përqind, nga 20 që është aktualisht.... »

Njehsoret digjitale te energjise

Liberalizohet tregu energjetik në Kosovë, KEDS s’është më i vetmi operator

Prishtinë, 4 prill 2017 – Tregjet e hapura apo të liberalizuara të energjisë elektrike do të sjellin rritje të konkurrencës... »

Ove Jensen_Avdullah Hoti

BERZH përkrah realizimin e projekteve kapitale në Kosovë

Prishtinë, 4 prill 2017 – Ministri i Financave, Avdullah Hoti, priti sot në takim drejtorin e Konstituencës së BERZH-it për... »

turizmi turizem

Turizmi ka 24 për qind të vendeve të punës në Shqipëri

Shqipëria ka një numër të lartë të punësuarish në turizëm dhe renditet si vendi i tretë në botë që siguron... »

Biznesmenet serbe_ne Oden Ekonomike te Kosoves

Biznesmenët serbë ankohen për problemet e biznesit në veri

Prishtinë, 30 mars 2017 – përfaqësues të rreth 20 biznese që veprojnë në veri të Mitrovicës kanë marrë pjesë në... »

porti-i-shengjinit-655x356

Ku mbeti premtimi që Portin e Shëngjinit ta shfrytëzojë Kosova?

Prishtinë, 30 mars 2017 – Porti i Shëngjinit, ishte një nga “dhuratat” që ish-qeveria e Shqipërisë ia kishte premtuar Kosovës... »

ahmetaj

Ahmetaj: Falen pa kusht 29 mld lekë dhe lehtësohet biznesi

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj deklaroi të enjten në punimet e seancës plenare të Kuvendit, se pr.ligjin për faljen e... »

ben blushi kuvend parlament

Blushi: Falja e borxheve, ligj elektoral

Në seancën e sotme plenare, kryetari i partisë LIBRA, Ben Blushi ka akuzuar qeverinë se me ligjin për faljen e... »

Arben Gjuka_delegacioni i Bankes Boterore

Banka Botërore e mbështet sektorin e energjisë në Kosovë

Prishtinë, 28 mars 2017 – Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, e ka shoqëruar delegacionin e drejtorëve ekzekutivë të Bankës... »

OEK_Liberalizimi i tregut te energjise

Liberalizmi i tregut të energjisë elektrike – nga 1 prilli

Prishtinë, 27 mars 2017 – Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) sot tha se që nga 1 prilli i këtij... »

Miniera e Trepçes

Një kompani kanadeze e interesuar të investojë në miniera dhe minerale në Kosovë

Prishtinë, 26 mars 2017 – Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami, ka treguar se një kompani kanadeze ka shprehur... »

Avdullah Hoti 1

Hoti: Mbi 22 mijë të punësuar të rinj në vitin 2017

Prishtinë, 25 mars 2017 – Ministri i Financave, Avdullah Hoti, ka lavdëruar të arriturat e Qeverisë së Kosovës në fushën... »