Projekti i USAID, ndihmë për maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”

Në Maternitetin “Mbretëresha Geraldinë” në bashkëpunim me projektin e USAID për “Mbështetjen e Reformës në Shëndetësi” u inagurua një paketë... »

Maqedoni: Ministri i Ekonomisë, Saraçini, një herë në muaj do të takojë biznesmenët

Përmes projektit “Hapur me biznesin” do të lokalizohen të gjitha pikat administrative që vështirësojnë kushtet e drejtimit të një biznesi,... »

USAID mbështet prodhimin e pemëve të imta në Kosovë

Prishtinë, 19 gusht 2013 – Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) do të vazhdojë mbështetjen për zhvillimin... »

Kostoja e dëmeve nga vjedhjet në Autostradë mbi 1.5 milionë euro

Prishtinë, 19 Gusht 2013 – Ka me shumë se një vit që asnjë pjesë e Autostradës e quajtur rruga e... »

Produktet blegtorale në Kosovë kanë shënuar ngritje për 2.6%, ato bimore afro 20%

Qumështi, djalli, mishi, vaji, vezët si dhe produktet tjera të ngjashme kanë pasur në Kosovë gjatë tre muajve të fundit... »

Tetova radhitet e gjashta për nga numri i kompanive

Vetëm në Shkup janë të regjistruara 27.210 kompani që përbëjnë rreth 36 për qind të numrit të përgjithshëm të kompanive... »

Maqedoni: Agjensia për Investime të Huaja emëron katër promotorë shqiptarë

Holanda, Belgjika, Zvicra, Katari, Shqipëria dhe Kosova do të jenë vendet ku do të operojnë promotorët ekonomikë shqiptarë, detyra e... »

Kyçja në TAP do ta faktorizojë dhe zhvillojë Kosovën vlerësojnë ekspertët

Prishtinë 17 Gusht 2013 – Plani i Qeverisë së Kosovës, që edhe vendi ynë të kyçet në projektin e Gazsjellësit... »

Konfindustria, Buxhuku: Mazhoranca e re të sqarojë strategjinë ekonomike

Dardan Malaj Tiranë, 17 gusht 2013 – Konfindustria, duke marr shkak nga kërkesat në shtim të një numri të madh biznesesh të huaja të interesuara për... »

Viber i shkakton miliona euro humbje telekomit të Kosovës

Prishtinë 17 Gusht 2013 – Rreth 12 milionë euro ka realizuar me pak të hyra Post Telekomi i Kosoves PTK-... »

“Kosova pjesë në TAP, për interes gjeostrategjik”

Prishtinë, 16 gusht 2013 – Ministri i Punëve të Jashtme, Enver Hoxhaj, ka thënë se janë duke bërë përpjekje që... »

Tahiri e Gerxhaliu: Kosova duhet të ketë atashe ekonomik nëpër Ambasada

Prishtinë, 15 gusht 2013 – Zëvendëskryeministrja e Qeverisë së Republikës së Kosovës, Edita Tahiri ka takuar të enjten Kryetarin e... »

Biznesi: CEZ shpërndarje penalizon sipërmarrjen private

Dardan Malaj Tiranë, 15 gusht 2013 – Komuniteti i biznesit denoncon atë çka e cilëson penalizim që po i bëhet... »

Punëtorët kosovarë presin deri në tetë vjet për t’i marrë paratë nga privatizimi

Prishtinë, 15 gusht 2013 – Punëtorët, të cilët kanë punuar në ndërmarrjet tashmë të privatizuara, presin me vite te tera... »

Të hyrat nga diaspora kosovare shfrytëzohet kryesisht për konsum ditor

Prishtinë, 15 gusht  2013 – Remitancat të cilat vijnë në Kosovë përdoren për konsum ditor dhe pa një politikë afatgjatë... »

Kosova ka 466 mijë hektarë pyje mbi gjysma me pronësi shtetërore

Prishtinë, 15 gusht – Kryeshefi i Agjencisë së Pyjeve të Kosovës, Ahmet Zejnullahu, ka deklaruar se Kosova në raport me... »

Opozita kërkon ndërprerjen e privatizimit të PTK-së

Prishtinë, 15 gusht 2013 –Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Lëvizja “Vetëvendosje” (VV),  kërkojnë ndërprerjen e procesit të privatizimit të... »

Qeveria sërish në borxh tek qytetarët, 15 milionë euro ankandi i ri i bonove

Interesi i bonove të thesarit ka pësuar rënie gjatë muajve të fundit, për shkak të rritjes së kërkesës së qeverisë... »

Kosova ka 2 mijë kilometra rrugë dhe 443 kilometra hekurudhë

Sipas të dhënave të prezantuara të mërkurën nga Agjencia e Statistikave, Kosova ka afro 2 mije kilometra rrugë, prej tyre... »

Shtyhet nënshkrimi i privatizimit të PTK-së deri me 30 shtator

Komisioni Qeveritar për Privatizimin e PTK-së, në mbledhjen e së martës në orët e vona, ka vendosur që me kërkesë... »

Kosova synon të marrë gaz nga Azerbajxhani

Prishtinë 13 Gusht 2013 – Përfituese nga projekti me investim rreth 40 miliardë dollarë, i cili ka të bëjë me... »

Banka Botërore: Në energjitikë, privatizimi në Shqipëri dështoi

Në fund të bilancit 6-mujor vlerëson se fokusi tek energjetika duhet të jetë reformimi i sektorit: Të ulen humbjet të... »

Në Prishtinë u hap panairi i manaferrës dhe mjedrës

Prishtinë,  13 gusht 2013 – Kultivuesit e manaferrës dhe të mjedrës nga rajone të ndryshme të Kosovës kanë ekspozuar prodhimet... »

Shqipëria nuk lejon importimin e mishit nga Kosova

Kryetari i Shoqatës së Përpunuesve të Mishit në Kosovë, Burim Piraj, ka thënë  se problemi është që Shqipëria aplikon termometrin... »

Propozohet ideja për ofertë të përbashkët turistike të trevave shqiptare

Kryetarët e Prishtinës, Himarës dhe Strugës kanë diskutuar për mundësitë e shfrytëzimit të të gjitha resurseve turistike në trojet etnike... »

Shqipëria pret nga SHBA 80 milionë euro të privatizimit të “Albpetrolit”

Zëvendësministri Enno Bozdo thotë se dështimi i privatizimit të “Albpetrolit” nuk ishte faj i shtetit shqiptar, por i subjektit që... »

Në Kosovë, për 6 muaj, kanë hyrë në treg afro 6 mijë biznese të reja

Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2013, gjithsej janë regjistruar në Kosovë 2.504 biznese të reja, ndërsa në tremujorin paraprak... »

Braçe: Çfarë ka bërë kryeprokurori me dosjen e “Albpetrolit”?

Komentet deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe i bëri ndërsa në Shqipëri është rritur vëmendja,  mbi veprimtarinë në nxjerrjen dhe... »

65 milionë USD borxhe, “CEZ” nis aksionin e ndaljes së rrymës

Në listën e 140 borxhlinjve të kompanisë së shpërndarjes së energjisë elektrike “CEZ”-i më i rëndësishmi është “Albpetroli” dhe mandje... »

Bozdo: Pronari i ri i azer “ARMO”-s merr përsipër çdo detyrim

“Ministria e Ekonomisë, kontrollon plotësimin e disa kushteve, që janë eksperienca teknike e blerësit të aksioneve sëpaku në të njejtin... »