Ekonomistët: Autostrada Prishtinë – Shkup, barrë e rëndë për buxhetin

Prishtinë,  23 korrik 2013 – Ekspertët e ekonomisë tërheqin vërejtjen se ndërtimi i autostradës Prishtinë – Han i Elezit do... »

Maqedoni: Mërgimtarët dërgojnë mesatarisht nga 2000 euro në vit – Mbrojnë vendin nga trazirat sociale

Shqiptarët në Maqedoni pranojnë më shumë para nga familjarët e tyre që punojnë në vende të ndryshme të Evropës dhe... »

“Konfindustria”: Kujdes dhe profesionalizëm për rishkimin e koncensioneve

Grupimi i industrialistëve duke marrë shkak nga deklarimet e fundit të përfaqësuesve të koalicionit fitues të zgjedhjeve të përgjithshme të... »

Shqipëria pret rritje 18% të prodhimit vendas të naftës bruto në 2013

Ndonëse niveli ruan rritje të vazhdueshme, me krahasimin e viteve 2009-2012-2013 ajo përqindje, pra 18-a, është më e ulëta Denion... »

Bode: “Moody’s”, ekonomia e Shqipërisë e qëndrueshme, e besueshme

Duke u mbështetur te raportimi i agjencisë “Moody’s”, ministria e Financave e drejtuar nga Ritvan Bode e vlerëson se “evidenton”... »

Kongresi amerikan mbështet projektin TAP: Vendim historik i Azerbajxhanit

Ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Gilbert Galanxhi tha se vendimi strategjik mbi projektin TAP është shumë i rëndësishëm për vendin... »

Shkup-Tiranë për 1 orë, Berisha: Rruga e Arbrit me paratë kineze, borxhi nuk rritet

Kompania do të bëjë vetë financimin e plotë (koncension) ose të pjesshëm të ndërtimit të rrugës me një kredi që... »

Sistemi financiar, kontroll nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore

Ekspertë të FMN-së dhe BB-së biseduan me Sekretarin për programin të PS-së dhe më parë me ministrin e Financave dhe... »

Maqedoni: Komunat shqiptare hapin dyert për investime nga diaspora

Në Tetovë u mbajt takimi me diasporën shqiptare – Me qëllim të tërheqjes se investimeve nga diaspora shqiptare komunat shqiptare... »

Arvizu: Shqipëria, partnere strategjike ka epërsi për investimet amerikane

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu shoqëroi përfaqësuesit e Dhomës Amerikane të Tregtisë (“AmCham”) në takimin me Ilir Metën, kryetarin e propozuar... »

Rruga e Arbrit, Berisha vlerëson ofertën e kompanisë kineze CSCEC

Në vlerësimin e kryeministrit Sali Berisha, Partia Demokratike dhe Partia Komuniste e Kinës kanë transformuar rrënjësisht dy vendet respektive  ... »

Qeveria, rregulla të reja për kompensimin e pronarëve

Kriteret që duhet të plotësojnë subjektet e shpronësuara (prona e të cilëve është e njohur për kompensim), që të kompensohen... »

Berisha: Fondi i pagave 100 për qind i garantuar, kritikat janë keqdashëse

Qeveria e Shqipërisë arsyetoi rritjen e rrogave dhe pensioneve. Në mbledhjen që u zhvillua në Tiranë, kryeministri Sali Berisha tha... »

Në tetor pritet të nisë autostrada 60 kilometërshe Prishtinë-Shkup

Në garë për ndërtimin e autostradës janë tri kompani ndërkombëtare, përfshi turko-amerikanen “Bectel Enka”, ndërtuese e autostradës Vermicë-Merdarë, pjesë e... »

FMN-ja ia tërheq vërejtjen Kosovës, por i ofron asaj edhe 4.9 milionë euro

Bekim Salihu Prishtinë, 16 korrik 2013 – Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka përfunduar të marten rishikimin e... »

“ARMO” shqetëson prefektin Murati: Zgjidhje me bashkëbisedim

Prefekti i Fierit, Shkëlqim Murati e “ndau” veten në “zyrtar” dhe “qytetar” kur shprehu pikëpamjen mbi ndërprerjen e punës nga... »

FMN kthen sytë nga Shqipëria, priten dy vizita keta dy muaj

Mbështetur në kërkesën e Ministrisë së Financave dhe Bankës së Shqipërisë të datës 26 shkurt 2013, Fondi Monetar Ndërkombëtar  dhe... »

Raporti i FMN-së vlerësohet shqetësues edhe për Kosovën

“Në kushtet e tanishme ekonomia e Kosovës është e ndikuar dukshëm nga vendet fqinje të rajonit, për shkak të marrëdhënieve... »

Ekspertët ekonomikë: Maqedonia vazhdon të zhytet në borxhe

Arka e shteti në krizë   Shkup, 13 korrik – Duke folur për borxhin publik të Maqedonisë dhe praktikën e... »

Arvizu: SHBA do ta mbështesë qeverinë e re

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë (“AmCham”), Mark Kroford i shoqëruar nga ambasadori Aleksandër Arvizu bisedoi me kryeministrin në pritje... »

Dita 5 e protestës për ARMO-n, kërkohet rifillimi i punës

“Të zhbllokohen llogaritë bankare të kompanisë ARMO, si dhe të rifillojë puna në uzinë”. Këto janë kërkesat e punëtorëve të... »

Zviceranët e Axpo Trading AG falenderojnë Berishën për TAP-in

Kompania vlerëson se falë bashkëpunimit, si Shqipëria edhe Axpo ia kanë dalë ta pozicionojnë veten në mënyrën më të favorshme... »

Ekspertët: Kosova pa qëndrueshmëri e jetëgjatësi buxhetore

Kosova mund të mbetet pa buxhet, ngase mbi 70% e të hyrave për arkën shtetërore aktualisht sigurohen nga doganat. Kjo... »

“Konfindustria” kundër Bankës Botërore për rikthimin e FMN-së në Shqipëri

“Konfindustria” thotë se qeveria e majtë nuk duhet ta ndryshojë marrëdhënien me Fondin Monetar Ndërkombëtar nëpërmjet “vendimarrjes politike shqiptare dhe... »

Shteti të fokusohet në mërgimtarët në tërheqjen e investimeve

Flet Menderes Kuqi, kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore   Shkup, 14 korrik- Maqedonia në raport me tërheqjen e... »

Kosova nuk pritet të bëhet me hartë bujqësore para viti 2015

Prishtinë 13 korrik 2013 – Regjistrimi i fundit i tokave dhe veprimtarive bujqësore në Kosovë është bërë në vitin 1960,... »

Ar në Shqipëri? Çfarë është projekti i firmës “Arian” në Kaçinar

Kompania kanadeze “Arian” paraqet të dhënat e detajuara si dhe tabelën e plotë të gjendjes minerare në zonën ku do... »

Kompania kanadeze “Arian” do të kërkojë ar në Shqipëri

“Arian” e kishte dërguar kërkesën për të marrë licencë pas analizave që i janë bërë deri tani masiveve në zonën... »

Kriza e energjisë elektrike mund “t’ia fikë dritat” Shqipërisë në shtator

Nëse nuk blihet rrymë dhe nëse rezervat e hidrocentralit të Fierzës bien, Shqipëria në shtator mund të përballet me rrezikun... »

Kosova importoi 93 milonë euro nga Serbia, eksportoi vetëm 3 milion euro

Njohës të rrethanave ekonomike në vend thonë se importet e larta nga Serbia po e destabilizojnë dhe po e shkatërrojnë... »