Berisha: Fondi i pagave 100 për qind i garantuar, kritikat janë keqdashëse

Qeveria e Shqipërisë arsyetoi rritjen e rrogave dhe pensioneve. Në mbledhjen që u zhvillua në Tiranë, kryeministri Sali Berisha tha... »

Në tetor pritet të nisë autostrada 60 kilometërshe Prishtinë-Shkup

Në garë për ndërtimin e autostradës janë tri kompani ndërkombëtare, përfshi turko-amerikanen “Bectel Enka”, ndërtuese e autostradës Vermicë-Merdarë, pjesë e... »

FMN-ja ia tërheq vërejtjen Kosovës, por i ofron asaj edhe 4.9 milionë euro

Bekim Salihu Prishtinë, 16 korrik 2013 – Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka përfunduar të marten rishikimin e... »

“ARMO” shqetëson prefektin Murati: Zgjidhje me bashkëbisedim

Prefekti i Fierit, Shkëlqim Murati e “ndau” veten në “zyrtar” dhe “qytetar” kur shprehu pikëpamjen mbi ndërprerjen e punës nga... »

FMN kthen sytë nga Shqipëria, priten dy vizita keta dy muaj

Mbështetur në kërkesën e Ministrisë së Financave dhe Bankës së Shqipërisë të datës 26 shkurt 2013, Fondi Monetar Ndërkombëtar  dhe... »

Raporti i FMN-së vlerësohet shqetësues edhe për Kosovën

“Në kushtet e tanishme ekonomia e Kosovës është e ndikuar dukshëm nga vendet fqinje të rajonit, për shkak të marrëdhënieve... »

Ekspertët ekonomikë: Maqedonia vazhdon të zhytet në borxhe

Arka e shteti në krizë   Shkup, 13 korrik – Duke folur për borxhin publik të Maqedonisë dhe praktikën e... »

Arvizu: SHBA do ta mbështesë qeverinë e re

Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë (“AmCham”), Mark Kroford i shoqëruar nga ambasadori Aleksandër Arvizu bisedoi me kryeministrin në pritje... »

Dita 5 e protestës për ARMO-n, kërkohet rifillimi i punës

“Të zhbllokohen llogaritë bankare të kompanisë ARMO, si dhe të rifillojë puna në uzinë”. Këto janë kërkesat e punëtorëve të... »

Zviceranët e Axpo Trading AG falenderojnë Berishën për TAP-in

Kompania vlerëson se falë bashkëpunimit, si Shqipëria edhe Axpo ia kanë dalë ta pozicionojnë veten në mënyrën më të favorshme... »

Ekspertët: Kosova pa qëndrueshmëri e jetëgjatësi buxhetore

Kosova mund të mbetet pa buxhet, ngase mbi 70% e të hyrave për arkën shtetërore aktualisht sigurohen nga doganat. Kjo... »

“Konfindustria” kundër Bankës Botërore për rikthimin e FMN-së në Shqipëri

“Konfindustria” thotë se qeveria e majtë nuk duhet ta ndryshojë marrëdhënien me Fondin Monetar Ndërkombëtar nëpërmjet “vendimarrjes politike shqiptare dhe... »

Shteti të fokusohet në mërgimtarët në tërheqjen e investimeve

Flet Menderes Kuqi, kryetar i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veriperëndimore   Shkup, 14 korrik- Maqedonia në raport me tërheqjen e... »

Kosova nuk pritet të bëhet me hartë bujqësore para viti 2015

Prishtinë 13 korrik 2013 – Regjistrimi i fundit i tokave dhe veprimtarive bujqësore në Kosovë është bërë në vitin 1960,... »

Ar në Shqipëri? Çfarë është projekti i firmës “Arian” në Kaçinar

Kompania kanadeze “Arian” paraqet të dhënat e detajuara si dhe tabelën e plotë të gjendjes minerare në zonën ku do... »

Kompania kanadeze “Arian” do të kërkojë ar në Shqipëri

“Arian” e kishte dërguar kërkesën për të marrë licencë pas analizave që i janë bërë deri tani masiveve në zonën... »

Kriza e energjisë elektrike mund “t’ia fikë dritat” Shqipërisë në shtator

Nëse nuk blihet rrymë dhe nëse rezervat e hidrocentralit të Fierzës bien, Shqipëria në shtator mund të përballet me rrezikun... »

Kosova importoi 93 milonë euro nga Serbia, eksportoi vetëm 3 milion euro

Njohës të rrethanave ekonomike në vend thonë se importet e larta nga Serbia po e destabilizojnë dhe po e shkatërrojnë... »

Në tre muajt e parë të këtij viti diaspora ka dërguar në Kosovë 127 milionë euro

  Bekim Salihu   Prishtinë 12 korrik 2013 – Kosovarët që punojnë dhe jetojnë në shtetet e jashtme vazhdojnë të... »

Tatimet bllokojnë “ARMO”-n e naftës, rrezik shpërthimi

Punëtorët në protestë: Qeveria po bën shantazh ndaj kompanisë. Punëtoret u shprehën se rreziku i shpërthimit si pasoje e ndalimit... »

Lvovski: Rritje e dobët ekonomike, taksat nuk duhen ulur

Shefja e Bankës Botërore për Shqipërinë, Ksenija Lvovski “këshilloi” qeverinë e ardhshme për të mos ulur taksat si dhe të... »

Kosova për dhjetë vite ka shitur mbi 1500 ndërmarrje shoqërore

Prishtinë 10 korrik 2013 – Mesatarisht Kosova gjatë një viti i vënë në shitje 150 ndërmarrje shoqërore. Gjatë 10 vite... »

Saraçini, takim pune me kompanitë kroate të pranishme në Maqedoni

SHKUP, 10 korrik – Ministri i Ekonomisë Valon Saraçini sot zhvilloi një takim pune me kompanitë kroate të cilat me... »

Kush po i vjedh më shumë shqiptarët

Gjyqësori dhe shëndetësia janë sektorët të të korruptuar në Shqipëri, raporton “Transparency International Albania”   Denion Ndrenika “Transparency International Albania”... »

Rama: Shkatërrim ndërtimeve pa leje në bregdet

“Kemi projektin e ngritjes së një agjencie kombëtare të bregdetit. Jo vetëm kryetarët e bashkive dhe komunave, por edhe ne... »

Guvernatori i Iowa-s kërkoi përmirësimin e klimës për biznes në Kosovë

Guvernatori i shtetit Iowa, Terry Branstad, ka thënë se Kosova ka resurve për zhvillim ekonomik më dinamik, por institucionet shtetërore... »

Të papunë, por nuk punojnë në vreshtari

Luljeta Krasniqi – Veseli Punëkërkuesit, të cilët në Kosovë janë në numër mjaft të madh, jo çdo herë janë të... »

Korrupsioni në dogana e dëmton buxhetin e Kosovës për mbi gjysmë miliard euro

Një hulumtim i Institutit KIPRED tregon se mungesa e vigjilencës së doganierëve dhe korruptimi i tyre e ka dëmtuar buxhetin... »

Gazsjellësi “TAP”, Shqipëria vendos planin përfundimtar

Denion Ndrenika “Të gjithë gazsjellësit e tjerë që kalonin në territorin e Europës Juglindore përjashtonin Shqipërinë në mënyrë të pandershme.... »

Qeveria kërkon zgjidhje për Trepçën

Prishtinë, 4 korrik 2013 – Ministria e Zhvillimit Ekonomik e Qeverisë së Kosovës ka kërkuar nga ekspertët vendorë e ndërkombëtarë... »