Embargoja e Kosovës i sjell Maqedonisë 1 milion dollarë humbje në ditë

“Lufta tregtare me Kosovën është çmenduri” – Përfaqësuesit e dy Odave ekonomike në Maqedoni luftën tregtare midis Maqedonisë dhe Kosovës... »

Prishtina fajëson Shkupin për bllokadën tregtare midis Maqedonisë e Kosovës

Tash për tash, nuk ka kurrfarë kontaktesh midis qeverive të të dy vendeve as aktivitetesh konkrete për zhbllokimin e marrëdhënieve... »

Sindikata kërkon ndërperjen e procesit të privatizimit të PTK-së

Prishtinë, 9 shtator 2013 – Federata e Sindikatave të Pavarura (FSP) e Postës e Telekomit të Kosovës (PTK) kërkon nga... »

Bien ndërtimi, shërbimet dhe tregtia, rritet industria dhe prodhimi

Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, në vitin 2013 rolin më të madh në ekonomi e ka marrë industria,... »

“Konfindustria”: Të hetohet abuzimi me karburantet

Administratori i Përgjithshëm i “Konfindustria”, Gjergj Buxhuku tha të dielën se nuk është aspak me vend shfrytëzimi i konsumatorëve dhe... »

Maqedonia: Ultimatumi i mesnatës kundër Kosovës

“Hiqeni e embargon ose paguani taksa hyrëse për në Maqedoni” – Vendimi që hyn në fuqi sonte pas mesnate dhe... »

OEMVP: Gruevski është fajtor për bllokadën tregtare me Kosovën

Shkup, 8 shtator 2013 – Kryetari i Odës Ekonomike të Maqedonisë Veri-Perëndimore (OEMVP), Menderes Kuçi, ka thënë se faji për... »

Ashpërsohet lufta tregtare mes Maqedonisë dhe Kosovës

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që prej sonte (e diel), në mesnatë, të bllokojë të gjitha mallrat e Maqedonisë.... »

Shpërndarja e energjisë, “CEZ” shton investimet në zonat informale

Administratori i Përgjithshëm i “CEZ”-it, Sahit Dollapi tha se investimet synojnë uljen e humbjeve të energjisë në rrjetet shpërndarës si... »

Maqedonia fajtore për embargon e Kosovës

Në ditën e dytë nga vendosja embargos së autoriteteve kosovare për ndalimin e hyrjes së disa mallrave nga Maqedonia në... »

OFID ndan 20 milionë dollarë për rrugën Milloshevë – Mitrovicë

Vjenë, 6 shtator 2013 – Fondi i OPEC-ut për Zhvillim Ndërkombëtar (OPEC Fund International Development – OFID) i ka dhënë... »

OEMVP kërkon heqjen e embargove si nga Shkupi dhe Prishtina

Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore shpreson që në të ardhmen do merren në konsideratë pasojat eventuale nga çdo vendim i... »

Këmbimi tregtar i Kosovës: Eksporti mbulon vetëm për 11.8 për qind të importit

Prishtinë, 5 shtator 2013 – Kosova vazhdon të ketë një disbalanc të thellë tregtar me botën. Sipas të dhënave të... »

Kosova bllokon dhjetëra prodhime nga Maqedonia

Produktet prej drithit, mielli, niseshteja, qumështi, produktet e pastiçerisë apo ato prej brumërave, zarzavatet, frutat, pijet, pijet alkoolike, duhanit dhe... »

“World Economic Forum”: Shqipëria në vendin 95, zbret 6 shkallë

Vlerësimi bëhet sipas një sistemi pikësh ku 1 është më e ulta dhe 7 pikë është vlerësimi maksimal. Shqipëria ka... »

Berisha me ambasadorin Braathu: HEC-i Devoll dhe TAP, kryeinvestimet norvegjeze në Shqipëri

“Pa diskutim projekti i TAP-it dhe i Devollit janë projektet më të mëdha e më të rëndësishme që Shqipëria ka... »

Kosova i përgjigjet me bllokadë bllokadës së Maqedonisë

Prishtinë, 4 shtator 2013 – Qeveria e Kosovës i kundërpërgjigjet me të njëjtën mënyrë  Qeverisë së Maqedonisë. Në shenjë pakënaqësie... »

Drejtoria e Metrologjisë “injoron” qeverinë, nuk zbulon abuzuesit me karburantin

Kryeministri Sali Berisha kishte kundërshtuar arsyetimin e Drejtorisë së Metrologjisë për ruajtjen e bizneseve duke mos publikuar emrin e abuzuesve... »

Ministria e Ekonomisë do të publikojë emrat shkelësve të ligjit me karburantin

Zëvendësministri Enno Bozdo tha se në nenin pesë të ligjit për metrologjinë parashikohet publikimi i rezultateve të kontrollit kur nuk... »

Berisha: Ndërtimi i TAP-it në Shqipëri fillon në mesin e vitit 2014

Kryeministri Sali Berisha theksoi se për Shqipërinë projekti TAP shënon arritjen më të rëndësishme strategjike pas anëtarësimit në NATO dhe... »

Prokuroria kallëzon 8 zyrtarë të Bashkisë Orikum për abuzim me tendera

Anëtarët e Komisionit të Vlerësimit të Ofertave në Bashkinë Orikum akuzohen se, në të paktën dy procedura prokurimi publik kanë... »

INSTAT: Papunësia 12.8%, biznesi krijon më pak vende pune

Sipërmarrja private po kalon ditë të vështira, duke u përballur me efektet e krizës në vendet fqinje, me rënien e... »

Maqedoni: Mërgimtarët, 70 milion euro me pak se 6 mujori i vitit të kaluar

Për ekspertët ekonomik dërgesat e mërgimtarëve në një kohë krize janë kontribut jetik për mbajtjen e qëndrueshmëri sociale në Maqedoni,... »

Beogradi derdh 960 euro në minutë për strukturat paralele në Kosovë

Një grup Organizatash Joqeveritare në Serbi kanë ndërtuar një platformë elektronike e cila i tregon opinionit në mënyrë të saktë... »

Qeveria e re, biznesi pret paketën fiskale

Reduktimi i disa taksave do te ndihmojë shumë biznesin, i cili muajt e fundit ka ulur nivelin e investimeve dhe... »

Kriza ekonomike krijon mijëra apartamente të pashitura

Në përpjekje për nxitur kërkesën e qytetarëve ndërtuesit kanë ulur çmimin e apartamenteve deri në 20%, por pak shitjet mbeten... »

Mima: Ekspertët i thanë Ramës të mos rrisë taksat

Ministri i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, Florjon Mima tha se zërat e të ftuarve në konferencën e PS-së për urbanizim,... »

Kosova shënon ‘progres minimal’ në investimet e huaja vlerëson Banka Qendrore

Investimet e huaja të drejtpërdrejta në Kosovë, që kishin rënë ndjeshëm si pasojë e krizës botërore, tashmë kanë filluar të... »

Presidenti i Malit të Zi pret përfaqësuesit e OEK-së

Podgoricë /Prishtinë, 30 gusht 2013 – Të premten në kryeqytetin e Malit të Zi, Podgoricë, Presidenti i këtij vendit Filip... »

AKP vendos që një pjesë të parave nga privatizimi tua japë bankave komerciale në Kosovë

Prishtinë, 30 gusht  2013 – Bordi i Drejtorëve i Agjencisë Kosovare të Privatizimit (AKP) ka vendosur të enjten vonë që... »