Maqedonia ngel “zorrë qorre” e Ballkanit

As me “TAP-in” as me “Rrjedhjen Jugore” – Një nga përparësitë krahasuese të Maqedonisë është pozita gjeografike e saj, pozitë... »

Kosova bëhet anëtare e Bankës Zhvillimore të KE

Prishtinë, 3 korrik 2013 –Bordi i Bankës Zhvillimore të Këshillit të Evropës (KE)ka marrë vendim që Kosova të pranohet si... »

Fuqia ekonomike e Kosovës – më e vogla në rajon

Prishtinë, 3 korrik 2013 – Të gjithë treguesit e një analize të marrëdhënieve ekonomike e tregtare të Kosovës me vendet... »

Sektori privat në Maqedoni ankohen për korrupsion

Sipas hulumtimit të fundit të realizuar nga agjencia “Rejting”, OSBE-së dhe Komisionit shtetëror për pengimin e korrupsionit, rezulton se forma... »

KLSH çon për ndjekje penale dy auditues në doganën e Durrësit

Dardan Malaj Dy auditues të Doganës së Durrësit janë dërguar për ndjekje penale nga Kontrolli i Lartë i Shtetit pas... »

Bëhen ndryshime në sistemin për menaxhimin e pasurisë në Kosovë

Komisioni Mbikëqyrjen e Financave Publike ka mbështetur rekomandimet për ndryshime e plotësime në sistemin e menazhimit të pasurisë publike, ndërsa... »

“Albafone”, operator shqiptar i telefonisë celulare në Maqedoni

“Albafone” është kompani e re e cila si subjekt juridik në Republikën e Maqedonisë është prezent prej viti 2010 e... »

Një kontribut i çmuar që nuk matet dot vetëm me paratë e investuara

       Ambasadori amerikan në Maqedoni viziton mjediset e kompanisë Ecolog dhe takohet me Presidentin Lazim Destani – largohet... »

Miratohet gazsjellësi “TAP”, Berisha: Të përfshihet Kosova, projekt madhor

Kryeministri Sali Berisha udhëhoqi mbledhjen e parë të qeverisë pasi pranoi mbrëmjen e së mërkurës humbjen në zgjedhjet e 23... »

Kosova e lë prapa vetëm Bjellorusinë dhe Shqipërinë në investimet e huaja

Një raport i Odes Ekonomike Gjermane rendit Kosovën në vendet e fundit për investimet e jashtme – Shkalla e lartë... »

Rënie e madhe e investimeve të huaja në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2013 – Investimet e huaja në Kosovë janë duke shënuar rënie të madhe. Në periudhëm mes vitit... »

Kusari-Lila: Në Kosovë ka burokraci të tepruar

Prishtinë, 17 qershor 2013 – Mimoza Kusari-Lila, zëvendëskryeministre dhe ministre e Tregtisë dhe Industrisë, ka pohuar se në administratën e... »

Mërgata shqiptare heziton të investojë në Maqedoni

Rol i rëndësishëm në zhvillimin ekonomik të vendit përmes remitencave por jo edhe me investimin e kapitalit në vendlindje.   Sipas... »

Berisha: “TAP” është gazsjellësi fitues

Qeveria e Shqipërisë thotë se projekti krijon mundësi lidhjeje me rrjetet e gazit edhe për Kosovën dhe të gjithë rajonin... »

Zhbogar: Sundimi i ligjit kusht për investime në Kosovë

Lubjanë, 13 qershor 2013 – Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë, Samuel Zhbogar, ka deklaruar se investimet evropiane... »

FMN i kërkon Kosovës kujdes lidhur me shpenzimet

Prishtinë, 10 qershor 2013 – Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) i ka bërë thirrje Qeverisë së Kosovës që të ketë më... »

Kosovarët rrisin rezervat devizore të Maqedonisë

Zejnulla Veseli SHKUP, 6 qershor – Rezervat devizore më Bankën Popullore të Maqedonisë (BPM) për çerekun e parë të këtij... »

Komuna e Tetovës e zhytur në borxhe

Kryetarja e komunës Teuta Arifi prezantoi gjendjen financiare – Detyrimet në vlerën e 8 milion eurove (492 milion denarëve) apo... »

“Memorandum Mirëkuptimi” për projektet TAP dhe IAP

Nënshkruhet ndërmjet Shqipërisë, Malit të Zi, Bonje Hercegovinës dhe Kroacisë për mbështetje dhe bashkëpunim në realizimin e projekteve   Në... »

SHBA-Shqipëri mbështesin biznesin, problem mbetet klima politike dhe korrupsioni

Mblidhet konferenca e Dhomës Amerikane të Tregtisë në Tiranë (AMCHAM) – Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu deklaroi se Shtetet e Bashkuara... »

Kompania nga Republika Çeke nis procesin me Shqipërinë

“CEZ”-i synon 190 milionë euro dëmshpërblim – “Shqipëria ka dështuar të mbrojë investimet e kompanisë, që njihej si distributori “CEZ”-Shpërndarje”-patën... »

Energji me linjë nënujore midis Shqipërisë dhe Italisë

Përurohet Sistemi i Kontrollit – Kryeministri Berisha thotë se në sistemin energjetik në vitet 2009-2013 janë investuar 730 milionë euro... »

SHBA, furnizues i madh i naftës në 5 vjetët e ardhshëm

Zëri i Amerikës Shtetet e Bashkuara do të sigurojnë një të tretën e furnizimeve të reja me naftë gjatë 5... »

Samit i BE-së për taksat dhe energjinë

Kryetarët e shteteve dhe qeverive të BE-së do të diskutojnë për politikën e energjisë dhe atë fiskale. Debati në Parlamentin... »

UEJL dhe Ecolog lidhin bashkëpunim

Kompania Ecolog dhe Universiteti i Evropës Juglindore (UEJL) kanë nënshkruar këto ditë një marrëveshje për bashkëpunim, duke theksuar në këtë... »

Papunësi dramatike e të rinjve në Greqi

Sipas të dhënave të fundit për tregun e punës shkalla e papunësisë së të rinjve ka arritur një nivel të... »

Slloveni – Edhe një goditje sa i përket besueshmërisë

Pas Moody’s edhe agjencia e vlerësimit Fitch e uli me një shkallë besueshmërinë e Sllovenisë për kredi. Kryeministrja sllovene deklaron... »

Ekonomia e eurozonës rrudhet edhe më tej

Nga Pandeli Pani   Ekonomia e eurozonës është rrudhur edhe më tej – në tremujorin e parë të këtij viti,... »

Kosovë: Telashe në agjensinë e privatizimit, pas dorëheqjeve të papritura

Luljeta Krasniqi – Veseli Bordi i Agjencisë Kosovare të Privatizimit pas dorëheqjes së drejtorit Blerim Rexha dhe largimit të dy... »

Rritet trysnia ndaj Zvicrës për zbutjen e sekretit bankar

Pasi Austria hoqi dorë nga rezistenca BE mund të negociojë tani me Zvicrën për një marrëveshje fiskale. Për këtë ranë... »