Të hyrat nga diaspora kosovare shfrytëzohet kryesisht për konsum ditor

Prishtinë, 15 gusht  2013 – Remitancat të cilat vijnë në Kosovë përdoren për konsum ditor dhe pa një politikë afatgjatë... »

Kosova ka 466 mijë hektarë pyje mbi gjysma me pronësi shtetërore

Prishtinë, 15 gusht – Kryeshefi i Agjencisë së Pyjeve të Kosovës, Ahmet Zejnullahu, ka deklaruar se Kosova në raport me... »

Opozita kërkon ndërprerjen e privatizimit të PTK-së

Prishtinë, 15 gusht 2013 –Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) dhe Lëvizja “Vetëvendosje” (VV),  kërkojnë ndërprerjen e procesit të privatizimit të... »

Qeveria sërish në borxh tek qytetarët, 15 milionë euro ankandi i ri i bonove

Interesi i bonove të thesarit ka pësuar rënie gjatë muajve të fundit, për shkak të rritjes së kërkesës së qeverisë... »

Kosova ka 2 mijë kilometra rrugë dhe 443 kilometra hekurudhë

Sipas të dhënave të prezantuara të mërkurën nga Agjencia e Statistikave, Kosova ka afro 2 mije kilometra rrugë, prej tyre... »

Shtyhet nënshkrimi i privatizimit të PTK-së deri me 30 shtator

Komisioni Qeveritar për Privatizimin e PTK-së, në mbledhjen e së martës në orët e vona, ka vendosur që me kërkesë... »

Kosova synon të marrë gaz nga Azerbajxhani

Prishtinë 13 Gusht 2013 – Përfituese nga projekti me investim rreth 40 miliardë dollarë, i cili ka të bëjë me... »

Banka Botërore: Në energjitikë, privatizimi në Shqipëri dështoi

Në fund të bilancit 6-mujor vlerëson se fokusi tek energjetika duhet të jetë reformimi i sektorit: Të ulen humbjet të... »

Në Prishtinë u hap panairi i manaferrës dhe mjedrës

Prishtinë,  13 gusht 2013 – Kultivuesit e manaferrës dhe të mjedrës nga rajone të ndryshme të Kosovës kanë ekspozuar prodhimet... »

Shqipëria nuk lejon importimin e mishit nga Kosova

Kryetari i Shoqatës së Përpunuesve të Mishit në Kosovë, Burim Piraj, ka thënë  se problemi është që Shqipëria aplikon termometrin... »

Propozohet ideja për ofertë të përbashkët turistike të trevave shqiptare

Kryetarët e Prishtinës, Himarës dhe Strugës kanë diskutuar për mundësitë e shfrytëzimit të të gjitha resurseve turistike në trojet etnike... »

Shqipëria pret nga SHBA 80 milionë euro të privatizimit të “Albpetrolit”

Zëvendësministri Enno Bozdo thotë se dështimi i privatizimit të “Albpetrolit” nuk ishte faj i shtetit shqiptar, por i subjektit që... »

Në Kosovë, për 6 muaj, kanë hyrë në treg afro 6 mijë biznese të reja

Gjatë tremujorit të dytë të vitit 2013, gjithsej janë regjistruar në Kosovë 2.504 biznese të reja, ndërsa në tremujorin paraprak... »

Braçe: Çfarë ka bërë kryeprokurori me dosjen e “Albpetrolit”?

Komentet deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe i bëri ndërsa në Shqipëri është rritur vëmendja,  mbi veprimtarinë në nxjerrjen dhe... »

65 milionë USD borxhe, “CEZ” nis aksionin e ndaljes së rrymës

Në listën e 140 borxhlinjve të kompanisë së shpërndarjes së energjisë elektrike “CEZ”-i më i rëndësishmi është “Albpetroli” dhe mandje... »

Bozdo: Pronari i ri i azer “ARMO”-s merr përsipër çdo detyrim

“Ministria e Ekonomisë, kontrollon plotësimin e disa kushteve, që janë eksperienca teknike e blerësit të aksioneve sëpaku në të njejtin... »

Kompania “ARMO” ndërron pronar, Taçi ikën, vijnë azerët

Kompania e përpunimit të naftës, “ARMO”, e privatizuar pak vite më parë ka ndërruar pronar. Tashmë “ARMO” ka një kompani... »

Bregdeti i Shqipërisë nga vështrimi i pushueseve kosovarë

Reportazh nga Velipoja, qyteti buzë detit, plazhit, qyteti i krijimit të dashurive, miqësive, njohjeve të reja, qyteti i zhurmës dhe... »

ARMO ndërron pronar: Ikën Rezar Taçi, vjen një firmë e padëgjuar më parë

Mes anëtarëve të rinj rezulton edhe avokatja Erinda Ballanca e cila ka përfaqësuar në disa procese kryeministrin Sali Berisha  ... »

Vende pune për kosovarët në Katar e Gjirin Persik

Qeveria e Kosovës ka shtyrë për javën e ardhshme një vendim, për fillimin e negociatave   Prishtinë 8 Gusht 2013... »

Buxhuku: Bankat s’ndihmojnë biznesin, ulja e normës së interesit u vonua

“Përgjithësisht dua të them se banka nuk e ka luajtur rolin e saj rregullator dhe lehtësues ashtu si duhet të... »

Zbardhën disa detaje të planit të Qeverisë Thaçi për Trepçën

Prishtinë 7 Gusht 2013 – Trepça vazhdon te mbaje epitetin e ndërmarrjes me te fuqishme ne vend dhe se kjo... »

Instituti i Statistikave: Në korrik çmimet e konsumit u ulën 0.8%

Ulje çmimesh vërehen edhe në disa nëngrupe të tjera të ushqimeve, “qumësht, djath e vezë” 1.0 përqind dhe “sheqer dhe... »

Kurti: Dy të tretat e buxhetit të Kosovës vjen nga mërgata

“Pa paratë që sjellin bashkatdhetarët tanë në Kosovë për familjet, farefisin dhe miqtë e tyre, ne si shtet dhe shoqëri... »

CEZ, tender 90 milionë euro për energjinë në 2014

CEZ Shpërndarje ka vendosur të blejë të gjithë energjinë e vitit 2014 me një tender që do të mbyllet me... »

Ministri Ismajli diskuton idenë për një konferencë të donatorëve për Kosovën

Prishtinë, 06 gusht 2013 – Ministri i Zhvillimit Ekonomnik të Kosovës, Fadil Ismajli, ka paraqitur idenë për organizimin e një... »

Zamir Mane është miliardieri i parë i Shqipërisë

Nëse i beson WealthX, një burimi të njohur që informon për pasuritë reale në mbarë rruzullin, Zamir Mane, President dhe... »

Përfitimet ekonomike nga shtetësia e Shqipërisë – Çon drejt tregut unik

“Sigurisht që një hap i tillë ka qenë i pritur për dekada të tëra. Bërja realitet e kësaj iniciative do... »

Kosovarët në qershor eksportuan 26 dhe importuan 222 milionë euro mallra

Sipas të dhënave të Agjensisë së Statistikave të Kosovës vihet re një rënie prej -12.8% për eksport, si dhe një... »

2434.7 kg rezerva ari në Gjazuj të Lezhës

Në vendburimin e Gjazujt që ndodhet në shkëmbinjtë vullkanitë bazikë, në brezin ofiolitik perëndimor, llogaritet të jenë me përmbajtje të... »