Përmasa shqetësuese të falimentimit të bizneseve në Kosovë

Prishtinë, 29 korrik 2013 – Të dhënat zyrtare tregojnë se 897 biznese janë shuar në Kosovë, prej fillimit të këtij... »

MTI kritikohet për monopolin në kontrollin e naftës

Prishtinë, 29 korrik 2013 – Saybolt Pan Adriatika për më shumë se një vit është e vetmja trupë inspektuese e... »

Ndërtuesit “e keqja” te dera e qeverisë për borxhet

Ilir Hebovija, nënpresident i Shoqatës së Ndërtuesve thotë se shlyerja e borxhit nga bankat e nivelit të dytë merr parasysh... »

Banka-Qeveri, “kërcëllitje” dhëmbësh për interesat

Sektori bankar përballet me qeverinë për interesin e borxhit. Kurse, qeveria i qëndron presionit ndërsa ka përfunduar anklandi i bonove... »

Papunësia dhe pagat e ulëta nxisin migrimin

Prishtinë, 28 korrik 2013 – Shumica e atyre kosovarëve, të cilët u kthyen ditë më parë nga Hungaria thanë se... »

“Axos & Najafi” thotë se nuk do të tërhiqet nga blerja e PTK-së

Prishtinë, 27 korrik 2013 – Konsorciumi “Axos & Najafi” nuk do të tërhiqet nga blerja e aksioneve të PTK-së, ndërsa... »

Berisha: Statkraft porositi 6 turbinat për HEC-et e Devollit

Në vlerësimin e kryeministrit Sali Berisha, ky është një hap tjetër madhor në ndërtimin e Kaskadës së Devollit, një investim... »

Socialisti Braçe: Banka e Shqipërisë palë me qeverinë në shkelje të ligjit

Kritikat dhe akuzat e deputetit Erjon Braçe, nuk janë të reja, por u paraqitën një ditë pas kryetari i Partisë... »

Rafineria e naftës, punonjësit e ARMO-s protestojnë te prefektura e Fierit

Në protestën e së enjtes përpara prefekturës, përsëri pjesëmarrësit kërkuan që të hiqet bllokimi i ARMO-s. Drejtuesit e ARMOS- thonë... »

Rama: Pavarësisht ekspertizës FMN-BB, duhet audit ndërkombëtar i financave

Kryeministri i ardhshëm socialist Edi Rama synon besueshmëri nga ndërkombëtarët të statistikave dhe gjendjes ekonomiko-financiare të vendit. Zoti Rama tha... »

Odat ekonomike të Kosovës dhe Serbisë nënshkruan memorandum bashkëpunimi

Bruksel, 25 korrik 2013 – Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Ekonomike e Serbisë kanë nënshkruar një memorandum mirëkuptimi midis... »

Komunat e Gostivarit ftojnë diasporën të investojë në vendlindje

“I keni të gjitha mundësit e hapura për të investuar” thotë kryetari i komunës së Gostivarit Nevzat Bejta që nga... »

Fitimi i bankave në Kosovë bie gati përgjysmë

Prishtinë, 24 korrik 2013 – Fitimi i bankave të Kosovës në vitin 2012 ka rënë në 18.5 milionë euro apo... »

Kosova e Maqedonia do të konkurrojnë bashkërisht për investime të huaja

Prishtinë, 23 korrik 2013 – Ka ardhur koha që marrëveshjet e bashkëpunimit mes Kosovës e Maqedonisë, të arritura deri më... »

Maqedonia dhe Rusia e nënshkruan marrëveshjen për Rrjedhën Jugore

Shkup, 23 korrik 2013 – Maqedonia e nënshkroi marrëveshjen me Federatën ruse për bashkëpunimin në ndërtimin e gazsjellësit Rrjedha Jugore.... »

Ekonomistët: Autostrada Prishtinë – Shkup, barrë e rëndë për buxhetin

Prishtinë,  23 korrik 2013 – Ekspertët e ekonomisë tërheqin vërejtjen se ndërtimi i autostradës Prishtinë – Han i Elezit do... »

Maqedoni: Mërgimtarët dërgojnë mesatarisht nga 2000 euro në vit – Mbrojnë vendin nga trazirat sociale

Shqiptarët në Maqedoni pranojnë më shumë para nga familjarët e tyre që punojnë në vende të ndryshme të Evropës dhe... »

“Konfindustria”: Kujdes dhe profesionalizëm për rishkimin e koncensioneve

Grupimi i industrialistëve duke marrë shkak nga deklarimet e fundit të përfaqësuesve të koalicionit fitues të zgjedhjeve të përgjithshme të... »

Shqipëria pret rritje 18% të prodhimit vendas të naftës bruto në 2013

Ndonëse niveli ruan rritje të vazhdueshme, me krahasimin e viteve 2009-2012-2013 ajo përqindje, pra 18-a, është më e ulëta Denion... »

Bode: “Moody’s”, ekonomia e Shqipërisë e qëndrueshme, e besueshme

Duke u mbështetur te raportimi i agjencisë “Moody’s”, ministria e Financave e drejtuar nga Ritvan Bode e vlerëson se “evidenton”... »

Kongresi amerikan mbështet projektin TAP: Vendim historik i Azerbajxhanit

Ambasadori i Shqipërisë në SHBA, Gilbert Galanxhi tha se vendimi strategjik mbi projektin TAP është shumë i rëndësishëm për vendin... »

Shkup-Tiranë për 1 orë, Berisha: Rruga e Arbrit me paratë kineze, borxhi nuk rritet

Kompania do të bëjë vetë financimin e plotë (koncension) ose të pjesshëm të ndërtimit të rrugës me një kredi që... »

Sistemi financiar, kontroll nga Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore

Ekspertë të FMN-së dhe BB-së biseduan me Sekretarin për programin të PS-së dhe më parë me ministrin e Financave dhe... »

Maqedoni: Komunat shqiptare hapin dyert për investime nga diaspora

Në Tetovë u mbajt takimi me diasporën shqiptare – Me qëllim të tërheqjes se investimeve nga diaspora shqiptare komunat shqiptare... »

Arvizu: Shqipëria, partnere strategjike ka epërsi për investimet amerikane

Ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu shoqëroi përfaqësuesit e Dhomës Amerikane të Tregtisë (“AmCham”) në takimin me Ilir Metën, kryetarin e propozuar... »

Rruga e Arbrit, Berisha vlerëson ofertën e kompanisë kineze CSCEC

Në vlerësimin e kryeministrit Sali Berisha, Partia Demokratike dhe Partia Komuniste e Kinës kanë transformuar rrënjësisht dy vendet respektive  ... »

Qeveria, rregulla të reja për kompensimin e pronarëve

Kriteret që duhet të plotësojnë subjektet e shpronësuara (prona e të cilëve është e njohur për kompensim), që të kompensohen... »

Berisha: Fondi i pagave 100 për qind i garantuar, kritikat janë keqdashëse

Qeveria e Shqipërisë arsyetoi rritjen e rrogave dhe pensioneve. Në mbledhjen që u zhvillua në Tiranë, kryeministri Sali Berisha tha... »

Në tetor pritet të nisë autostrada 60 kilometërshe Prishtinë-Shkup

Në garë për ndërtimin e autostradës janë tri kompani ndërkombëtare, përfshi turko-amerikanen “Bectel Enka”, ndërtuese e autostradës Vermicë-Merdarë, pjesë e... »

FMN-ja ia tërheq vërejtjen Kosovës, por i ofron asaj edhe 4.9 milionë euro

Bekim Salihu Prishtinë, 16 korrik 2013 – Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka përfunduar të marten rishikimin e... »