Mungesa e energjisë elektrike i largon investitorët e huaj nga Kosova

Prishtinë, 12 shtator 2020 – Burim Piraj, pronar i industrisë së mishit “Meka”, përballet në vazhdimësi me reduktim të energjisë... »

Shqipëria dhe Kosova pajtohen për marrëveshjen “punësim, arsim dhe aftësim profesional”

Shqipëria dhe Kosova janë pajtuar për një marrëveshje tërësore në fushën e sigurimeve shoqërore, njohjen e viteve të punës dhe... »

Afaristët e Maqedonisë së Veriut kërkojnë pako të shpejtë për mbijetesën e bizneseve

Shkup, 31 gusht 2020 – Kryeministri I Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, me të marrë besimin që të drejtojë qeverinë... »

Donatorët premtuan mbi 400 milionë euro për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës

Prishtinë, 29 gusht 2020 – Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se në takimin virtual të Forumit të Donatorëve... »

Paguhen 172.5 mijë punonjës, 14% pas ankesave për Paketën 2 të Koronavirusit

Deri më 21 gusht, ndihmën financiare prej 40 mijë lekësh në kuadër të paketës 2 e kanë përfituar 172,473 qytetarë... »

Pandemia mbylli zyrtarisht mbi 400 biznese në Kosovë

Prishtinë, 25 gusht 2020 – Dukagjin Bardhi nga Gjakova, katër vjet më parë kishte nisur biznesin e tij për energji... »

EUROSTAT: Ushqimet në Shqipëri janë më të shtrenjtat në Ballkan

Çmimet e ushqimeve në Shqipëri kushtojnë sa 81% e mesatares së Bashkimit Europian, sipas tabelave të publikuara nga Eurostat.  Në... »

Mbyllet afati i dorëzimit të ankesave për Paketat 1 dhe 2 të COVID-19

Përfundon sot (e martë) afati i dorëzimit të ankesave për përfitimin e ndihmës financiare sipas Paketave 1 dhe 2. Drejtoria... »

Dollari zbret në nivelin më të ulët në 6 vjet në tregun valutor të Shqipërisë

Në mënyrë që të ruhen raportet e kryqëzuara me bursat ndërkombëtare, kjo sjellje është reflektuar në një tkurrje më të... »

Kuvendi: Qeveria të kryejë reformën e pagave publike brenda 6-mujorit të parë 2021

Qeveria nëpërmjet Departamentit të Administratës Publike (DAP) duhet të realizojë reformën në sektorin publik sipas angazhimeve që ka marrë në... »

INSTAT: Shqipëria ul me 13.4% eksportet me Kosovën, rrit me 42% me Serbinë

Tiranë, 18 gusht 2020 – Në muajin qkorrik, Shqipëria eksportoi dhe importoi në shumë mallra se në muajin qershor të... »

Ahmetaj: Fjalë e mbajtur, aksion shpirtëror për të dëmtuarit nga tërmeti

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj tha se më shumë se sa dëmtime dhe rindërtime, garancia e qeverisë është fjala e... »

PD: Turizmi në pikë të hallit

Për Partinë Demokratike, sektori i turizmit ndodhet në një situatë tepër të vështirë për shkak të pandemisë Covid-19, por edhe... »

Firmoset marrëveshja 95 mln euro Shqipëri-Itali për rindërtimin pas tërmetit

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milionë euro, nga të cilat 5 milionë... »

Pandemia ul për 100 milionë euro të hyrat në arkën e shtetit të Kosovës

Prishtinë, 9 gusht 2020 – Zyrtarët e Administratës Tatimore dhe të Doganave të Kosovës, dy institucioneve kryesore për mbledhjen e... »

Në kohën e pandemisë, rriten remitencat në Kosovë

Prishtinë, 6 gusht 2020 – Banka Qendrore e Kosovës kishte parashikuar rënie të remitencave për 4.7 për qind, për shkak... »

Pandemia “gëlltit” investimet e huaja

Prishtinë, 6 gusht 2020 – Në Kosovë ka rënie të investimeve të huaja, prej kur ish-Qeveria e Kosovës, e udhëhequr... »

Hoti: Po krijohen kushtet për zbatimin e Pakos së Rimëkëmbjes Ekonomike

Prishtinë, 5 gusht 2020 – Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se tashmë janë duke u krijuar kushtet për... »

Dhjetëra mijëra qytetarë të Kosovës shkojnë në fundjavë për pushim në bregdetin e Shqipërisë

Durrësi, Shëngjini dhe Velipoja janë destinacionet kryesore e më tej Vlora, Himara dhe Saranda: Knid Ndrenika Jozyrtarisht raportohen 50 mijë... »

Kosova do të marrë 100 milionë euro kredi nga BE

Prishtinë, 30 korrik 2020 – Ministria e Financave dhe Banka Qendrore e Kosovës kanë nënshkruar me Bashkimin Evropian marrëveshjen për... »

Sektori i gastronomisë në Kosovë kërkon mbështetje nga qeveria

Prishtinë, 27 korrik 2020 – Përfaqësuesit e bizneseve të gastronomisë në Kosovë sot protestuan para Qeverisë së Kosovës, duke kërkuar... »

Qeveria i dërgon Kuvendit p/ligjin për zbardhjen nga janari 2021 të pronarëve të kompanive offshore

Regjistri i Pronarëve Përfitues përmban të dhënat Nga janari 2021 të gjithë pronarët e subjekteve që nuk regjistrojnë të dhënat... »

Në 10 vjet BE i ka dhënë Shqipërisë mbi 110 milionë Euro për sektorin rrugor

“Evropa është këtu”: Delegacioni i BE-së nis një fushatë të re për mbështetjen e tij financiare për Shqipërinë Delegacioni i... »

Oda Ekonomike Amerikane alarmon për gjendjen ekonomike në Kosovë

Prishtinë, 11 korrik 2020 – Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK), u ka bërë thirrje partive politike që të shmangin... »

PD: Rishikimi i buxhetit vulos varfërinë, por pasuron qeveritarët dhe klientët e pushtetit

Deklarata nga ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku Vendimi i ri i qeverisë për të rishikuar buxhetin për herë të dytë brenda... »

Basha: Qeveria ndau më pak se 10 euro/banor, nuk i afrohemi as Kosovës

“Ndryshimi i parë që do të vijë me qeverinë e re është se paratë do të shkojnë për shqiptarët, jo... »

Bajrami: Nuk ka buxhet për të bërë pagesat e dyta për punëtorët

Prishtinë, 3 korrik 2020 – Qeveria e Kosovës nuk ka mjete të mjaftueshme për të zbatuar Pakon Emergjente Fiskale, pa... »

BSH pret ditë të zeza për ekonominë, 17 mijë vende u humbën gjatë pandemisë

Fillimisht tërmeti i 26 nëntorit 2019 dhe më tej Koronavirusi i kanë kushtuar dhe do ta rëndojnë ekonominë e Shqipërisë.... »

Me slloganin “Pusho shqip” Shqipëria dhe Kosova çelën sezonin turistik

Ceremonia u zhvillua në Lezhë në prani të të dy minstrave të Turizmit, Vesel Krasniqi dhe Blendi Klosi. Knid Ndrenika... »

Basha parashtron shtyllat e platformës së PD-së për turizmin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me operatorë turistik në Tiranë. Teksa jemi futur në muajin korrik, ata... »