Basha: Institucionet, taksat, buxhetin, ekonominë t’ua kthejmë shqiptarëve

Kryetari demokrat opozitar Lulzim Basha u takua me banorët dhe bizneset në Kamëz pranë Tiranës për ekonominë Banorët dhe bizneset... »

Bizneset në Kosovë nuk i morën paratë e premtuara gjatë pandemisë

Prishtinë, 14 qershor 2020 – Pakoja emergjente fiskale në vlerë prej rreth 180 milionë eurosh, e cila kishte qëllim zbutjen... »

PD: Amnistia Fiskale e Ramës bën Shqipërinë lavatriçen më të madhe të parave të pista

DEKLARATE PD, JORIDA TABAKU Këmbëngulja e qeverisë për Amnistinë Fiskale, ndërsa vendi është futur në spiralen e një krize që... »

Deficiti buxhetor i Kosovës trefishohet nga pandemia

Prishtinë, 11 qershor 2020 – Deficiti i buxhetit të Kosovës mund të arrijë në mbi 6 për qind të Bruto... »

Hoti prezantoi masat e pakos së rimëkëmbjes ekonomike të Kosovës

Prishtinë, 9 qershor 2020 – Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka diskutuar të martën për masat e pakos së rimëkëmbjes... »

Pandemia zvogëlon të hyrat tatimore në Kosovë

Prishtinë, 7 qershor 2020 – Masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, siç janë kufizimet në ushtrimin e aktiviteteve ekonomike,... »

BERZH: Pse ekonomia shqiptare pritet të ketë rënien më të madhe në rajon?

Borxhi publik, relativisht i lartë, si dhe likuiditeti i ulët me të cilin po përballej Shqipëria në fillim të krizës... »

Ahmetaj: Zero tatim fitimi për biznesin e vogël, deri në vitin 2029

Tiranë, 5 qershor 2020 – Të gjitha bizneset me xhiro vjetore nën 14 milion lek, nuk do të paguajnë taksën... »

BB: 88% e sektorit privat në Kosovë është goditur nga kriza e pandemisë

Prishtinë, 2 qershor 2020 – Banka Botërore (BB) ka konstatuar se goditjen më të madhe gjatë pandemisë në Kosovë e... »

Sa para do të marrë Kosova nga BE-ja për tejkalimin e krizës?

Prishtinë, 29 maj 2020 – Kosova deri më tani ka arritur të përfitojë vetëm 5 milionë euro nga 3.3 miliardë... »

INSTAT: Shqipëria dhe Kosova me më shumë të rinj pa punë dhe pa shkollë

INSTAT, enti shtetëror në Tiranë, në raportin për arsimimin shkruan se ardhmëria dhe prodhimtaria në trojet e shqiptarëve është e... »

Biznesi ankohet te Basha: Rama na shkatërroi, prishi rregullat

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua me dhjetëra biznese në zonën mes Brryllit dhe Xhamllikut në Tiranë, duke... »

Drejt përfundimit fabrika agropërpunuese e esencës së frutave në Tamarë

Kryeministri Edi Rama: MIRËMËNGJES😊 MIRËMËNGJES😊 me një nga plot e plot shembujt e bukur frymëzues të punës, që nuk bëjnë... »

Kosova nuk ka ende të dhëna për dëmet ekonomike nga COVID-19

Prishtinë, 24 maj 2020 – Autoritetet në Kosovë ende nuk kanë arritur të nxjerrin një shifër të saktë se sa... »

Pandemia pezullon projektet e reja kapitale në Kosovë

Prishtinë, 23 maj 2020 – Të gjitha projektet e reja kapitale, të parapara në buxhetin e Kosovës për vitin 2020,... »

Pandemia zvogëlon importin dhe eksportin në Kosovë

Prishtinë, 17 maj 2020 – Pandemia e shkaktuar nga koronavirusi ka prekur pothuajse në të gjitha sferat ekonomike. Që nga... »

BERZH: Shqipëria me rënien më të madhe ekonomike në Ballkan

Londër, 13 maj 2020 – Vendet e Ballkanit do të bien në recesion gjatë vitit 2020, për shkak të krizës... »

Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës miraton 35 milionë kredi për Kosovën

Prishtinë, 12 maj 2020 – Banka për Zhvillim e Këshillit të Evropës (CEB), ka miratuar një kredi për Kosovën, në... »

Krasniqi: Për rimëkëmbjen ekonomike të Kosovës duhen 700 milionë euro

Prishtinë, 11 maj 2020 – Ministria e Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës në detyrë ka filluar përgatitjen e... »

Bankat në Kosovë pranojnë rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive

Prishtinë, 9 maj 2020 – Bankat komerciale në Kosovë kanë pranuar rreth 45 mijë kërkesa, në vlerë 1.3 miliard eurove,... »

Bizneset joformale në Kosovë nuk do të ndihmohen nga shteti

Prishtinë, 8 maj 2020 – Pavarësisht përpjekjeve të autoriteteve në Kosovë për të luftuar ekonominë informale, shumë biznese në Kosovë... »

Operatorët turistikë në jug kundërshtojnë draftin qeveritar

Operatorët turistikë dhe biznesi në Vlorë e Sarandë kundërshtojnë draftin me rregullat për pushimet verore në kushtet e pandemisë. Ata... »

PD-Këshilli i Agrobiznesit: Situata e rëndë e pandemisë ka prekur çdo sektor të ekonomisë

Kryetari i Opozitës Lulzim Basha shprehu mbështetjen për kërkesat e drejta të   fermerëve dhe sektorit të agrobizmesit dhe së bashku... »

OEAK: Kriza politike pengon investimet e huaja në Kosovë

Prishtinë, 7 maj 2020 – Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) vlerësoi se kriza politike ka ndikim negativ në tërheqjen... »

Paketë solidare 170,194,500 lekë për 7,204 mjete

Kryeministri Edi Rama postim në facebok: Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, sjell një shembull të shkëlqyer solidariteti nga DPSHTRR për... »

Bislimi: Kosova humb rreth 6 milionë euro në ditë, për shkak të pandemisë

Prishtinë, 5 maj 2020 – Ministri  në detyrë i Financave dhe Tranfereve në Qeverinë e Kosovës në detyrë, Besnik Bislimi,... »

Shoqata e Turizmit ankohet te Basha: Qeveria nuk ka plan për kohën e hapjes së sezonit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua sot me drejtuesit e Shoqatës Shqiptare të Turizmit, ku përfaqësohen rreth 93... »

12.4 milionë euro importe nga Serbia, pas heqjes së tarifës

Prishtinë, 3 maj 2020 – Që nga heqja e masës së taksës prej 100 për qind ndaj prodhimeve të Serbisë... »

Ekonomia e Shqipërisë gjatë pandemisë, në krizë dhe në paqartësi

Tiranë, 2 maj 2020 – Prej disa ditësh shifrat e epidemisë janë minimale dhe qytetarët e kanë kthyer vëmendjen nga... »

Inspektohen punimet rrugore në Labëri

Dy kantieret e reja në Vlorë që përshkojnë mespërmes Labërinë, segmenti i tretë i rrugës së Lumit të Vlorë dhe... »