Operatorët turistikë në jug kundërshtojnë draftin qeveritar

Operatorët turistikë dhe biznesi në Vlorë e Sarandë kundërshtojnë draftin me rregullat për pushimet verore në kushtet e pandemisë. Ata... »

PD-Këshilli i Agrobiznesit: Situata e rëndë e pandemisë ka prekur çdo sektor të ekonomisë

Kryetari i Opozitës Lulzim Basha shprehu mbështetjen për kërkesat e drejta të   fermerëve dhe sektorit të agrobizmesit dhe së bashku... »

OEAK: Kriza politike pengon investimet e huaja në Kosovë

Prishtinë, 7 maj 2020 – Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) vlerësoi se kriza politike ka ndikim negativ në tërheqjen... »

Paketë solidare 170,194,500 lekë për 7,204 mjete

Kryeministri Edi Rama postim në facebok: Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, sjell një shembull të shkëlqyer solidariteti nga DPSHTRR për... »

Bislimi: Kosova humb rreth 6 milionë euro në ditë, për shkak të pandemisë

Prishtinë, 5 maj 2020 – Ministri  në detyrë i Financave dhe Tranfereve në Qeverinë e Kosovës në detyrë, Besnik Bislimi,... »

Shoqata e Turizmit ankohet te Basha: Qeveria nuk ka plan për kohën e hapjes së sezonit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, u takua sot me drejtuesit e Shoqatës Shqiptare të Turizmit, ku përfaqësohen rreth 93... »

12.4 milionë euro importe nga Serbia, pas heqjes së tarifës

Prishtinë, 3 maj 2020 – Që nga heqja e masës së taksës prej 100 për qind ndaj prodhimeve të Serbisë... »

Ekonomia e Shqipërisë gjatë pandemisë, në krizë dhe në paqartësi

Tiranë, 2 maj 2020 – Prej disa ditësh shifrat e epidemisë janë minimale dhe qytetarët e kanë kthyer vëmendjen nga... »

Inspektohen punimet rrugore në Labëri

Dy kantieret e reja në Vlorë që përshkojnë mespërmes Labërinë, segmenti i tretë i rrugës së Lumit të Vlorë dhe... »

Athina dhe Tirana merren vesh për punësim sezonal në bujqësi në Greqi

Greqia dhe Shqipëria kanë arritur një marrëveshje për punësimin sezonal të shtetasve shqiptarë në sektorin e bujqësise në Greqi. Sipas... »

Sindikalisti për uljen e pagave në AAC: Rama ose gënjen ose s’e pyesin vartësit

Nënkryetari i Sindikatës së Aviacionit Civil, Dritan Goxhaj pilot ushtarak “Kapiten” në rezervë, ka kërkuar rritjen e pagave duke argumentuar... »

Amb.Kim diskuton me Dhomën Amerikane “Sfidat e Bizneseve nga COVID-19”

Takimi ka shërbyer gjithashtu si një platformë për të diskutuar edhe mundësitë e përshtatshme për rihapjen e ekonomisë pa cenuar... »

Presidenti Ilir Meta: Shqipëria ka pagat më të ulta në rajon dhe Europë

Edhe 1 Maji i këtij viti, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës... »

BB: Tërmeti dhe Koronavirusi me pasoja të rënda për ekonominë e Shqipërisë

Eshte prezantuar sot ne menyre digitale Raporti i Rregullt ekonomik per vendet e Ballkanit Perendimor. Raporti fokusohet ne ndikim makroekonomik... »

BB: Kosova do të ketë rënie ekonomike, për shkak të pandemisë

Uashington, 29 prill 2020 – Banka Botërore (BB) parashikon që ekonomia e Kosovës të ketë një rënie  4,5% në vitin... »

Tatimet paraqesin raportin e ndihmës financiare të Paketës II

                                                    Raportim PAKETA II : Ndihma Financiare Date 28.04.2020 1. Nr e Bizneseve dhe individeve te cilet kane aplikuar: Paketa... »

“‘Ari i Zi’”, si të pasurohesh në kohë pandemie

Duke analizuar historikun e dy javëve të fundit, vihet re se fitimi i kompanive të cilat kanë potënciale të konsiderushme... »

Meta bisedon me kryetarin e fasonëve

Presidenti Ilir Meta në facebook: Sot, prita në një takim Kryetarin e Fasonistëve të Bashkuar, z. Gjergji Gjika dhe dëgjova... »

OEAK: Situata pas pandemisë mund të ofrojë mundësi të reja për prodhuesit

Prishtinë, 25 prill 2020 – Në Odën Ekonomike Amerikane në Kosovë (OEAK) u diskutua për gjendjen aktuale të ekonomisë së... »

Bizneset e Kosovës kërkojnë ehtësimin e masave për veprimtaritë ekonomike

Prishtinë, 25 prill 2020 – Oda Ekonomike e Kosovës bëri thirrje të shtunën që të fillohet me rihapjen e disa... »

Bankat e Kosovës shtyjnë edhe për tre muaj pagesat e kësteve të kredive

Prishtinë, 22 prill 2020 – Banka Qendrore e Kosovës (BQK) e ka aprovuar vendimin e bankave komerciale në Kosovë që... »

Presidenti Ilir Meta gëzohet për marrëveshjen energjetike Kosovë-Shqipëri

Presidenti Ilir Meta: Përshëndes miratimin e marrëveshjes së re nëpërmjet Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut të energjisë elektrike të... »

Ka shkurtime, por AmCham ruan fuqinë punëtore pavarësisht COVID-19

Nga 175 kompani pjesëmarrëse, 30 kompani (17%) kanë zbatuar tashmë disa shkurtime pune gjatë periudhës Mars – Prill, ndërkohë një... »

Hapet rruga e funksionimit të linjës 400 KV të energjisë Shqipëri-Kosovë

Njoftimin e dha kryeministri Edi Rama me një postim në facebook U miratua më në fund marrëveshja e lidhjes të... »

Ndryshon Buxheti i Shtetit me rishikim fondesh prej Koronavirusit

Sipas këtij akti normativ shpenzimet e Buxhetit të Shtetit, ndahen sipas grupeve kryesore  Lufta me koronavirusin dhe pasojat që do... »

Qeveria e Kosovës në detyrë planifikon pakon e dytë për rimëkëmbje ekonomike

Prishtinë, 14 prill 2020 – Këshilli Kombëtar për Zhvillim Ekonomik i Kosovës ka diskutuar hapat e mëtutjeshëm me qëllim të... »

Borxhi i familjeve, 27% është nga tregu i zi dhe listat e dyqaneve në 6-mujorin e dytë 2019

Revista “Monitor” raporton se në vrojtimin periodik për gjendjen financiare të familjeve, Banka e Shqipërisë raportoi se në gjashtëmujorin e... »

KM Rama: 176 mijë familje përfitojnë pagesë nga paketa e zgjeruar

Kryeministri Edi Rama në Facebook: Miremengjes! PAKETA E ZGJERUAR MBËSHTET ME NJË PAGESË DIREKTE 40.000 Lek (400USD) 176.000 MIJË FAMILJE... »

Prodhuesit e Kosovës në krizë, kërkojnë ndihmë nga qeveria

Prishtinë, 11 prill 2020 – Industria e prodhimit, konkretisht ajo e përpunimit të ushqimit në Kosovë, ka zvogëluar kapacitet prodhuese,... »

Si aplikohet për përfitim nga Pakoja Fiskale Emergjente në Kosovë?

Prishtinë, 11 prill 2020 – Administrata Tatimore e Kosovës ka shpjeguar mënyrën e aplikimit për përfitime nga Pakoja Fiskale Emergjente,... »