Katër propozime qeverisë nga Dhoma Amerikane e Tregtisë për ndihmë biznesit

Letra  e AmCham Tiranë Drejtuar: Z. Edi Rama Kryeministër i Republikës së Shqipërisë Znj. Anila Denaj Ministre e Financave dhe... »

Rinisin eksportet bujqësore me 300 tonët e parë që nga nisja e pandemisë drejt Kosovës

Nga e enjtja, Kosova do të jetë shteti i parë ku do të dërgohet një sasi prej 300 tonë perime... »

PD: Rama të sakrifikojë koncesionet dhe PPP për të ndihmuar biznesin

Vendimi i Qeverisë ka vendosur me shumë kufizime sesa lehtësi. Të kërkosh që biznesi të ketë të njëjtën aftësi ripaguese... »

VKM për mjete monetare shtesë për bizneset e prekur nga kriza e COVID-19

Struktura do të monitorojë, shqyrtojë dhe raportojë periodikisht ecurinë e Garancisë Shtetërore dhe do të mundësojë komunikim të përhershëm me... »

Nis ndarja e pagës së luftës, plotësohen formularët për ngrirjen e qirave dhe kredive

Prej së hënës, Drejtoria e Tatimeve ka nisur shlyerjen e pagës së luftës. Drejtorja e Përgjithshme e Tatimeve, Delina Ibrahimaj,... »

Kosova planifikon ta kalojë krizën e pandemisë me grante dhe borxhe

Prishtinë, 6 prill 2020 – Buxheti i Kosovës mund të ketë sivjet rreth 400 milionë euro më pak, për shkak... »

BB mund t’i japë 20 mln USD Shqipërisë për shëndetësinë

Banka Botërore ka miratuar një fond të parë  prej 2 miliardë $  për 25 vende të Europës dhe Azisë Qendrore.... »

Hyn në fuqi Akti Normativ i shtyrjes së pagesave të qirave

Ka hyrë në fuqi akti normativ për shtyrjen e qirave të privatit ku përfshihen në këtë rast biznesi dhe banesat.... »

KM Edi Rama në FB: Bujqësi e blegtori vijim normal pune

🔴 SHIFRA ZYRTARE DHE FAKTE NGA PUNA NË FSHAT 🔴 Edhe pse në një situatë të jashtëzakonshme aktiviteti në sektorin... »

Si duhet të plotësohet formulari për të marrë pagën e luftës

Duke filluar nga dita e sotme hyn në fuqi vendimi i Këshillit të Ministrave për pagesën e papunësisë të ardhur... »

KM Edi Rama: Zgjerim të paketës financiare në prill

Kryeministri Edi Rama njoftoi në facebook se e bisedoi me drejtuesit e bankave për paketën financiare të luftës kundër COVID-19.... »

Kom.i Ligjeve miraton aktet e buxhetit dhe tatimit mbi të ardhurat që lidhen me Koronavirusin

Qëndrueshmëria e Buxhetit të Shtetit është e rëndësishme të garantohet në çdo kohë, por ajo merr një rëndësi të veçantë... »

Kosova e pezillon tarifën prej 4 centësh për miellin që importphet nga Serbia

Prishtinë, 30 mars 2020 – Ministrja e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike e Republikës së Kosovës, Rozeta... »

OEK ia propozon Qeverisë disa masa për mbështetjen e bizneseve

Prishtinë, 30 mars 2020 – Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) vlerëson se ekonomia e vendit po dëmtohet 10 milionë euro... »

Organizatat e bizneseve kërkojnë nga Qeveria 300 milionë euro për mbështetjen e sektorit privat

Prishtinë, 27 mars 2020 – Oda Ekonomike e Kosovës, Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, Këshilli i Investitorëve... »

Banka e Shqipërisë ul në 0.5 për qind normën bazë të interesit

Tiranë, 25 mars 2020 – Banka Kombëtare e Shqipërisë vendosi sot të ulë me 0.5 pikë përqindje normën bazë të... »

Qeveria miraton ndryshimet në Buxhetin e Shtetit 2020 për Koronavirusin

Në kuadër të përballimit dhe kapërcimit me sukses të situatës së shkaktuar nga COVID 19, Këshilli I Ministrave ka miratuar... »

Kurti: Po përpilojmë planin për rimëkëmjen e ekonomisë pas koronavirusit

Prishtinë, 21 mars 2020 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka treguar se Ministria e Financave dhe Transfereve është duke... »

INSTAT: Importet me Kinën u rritën 9% në muajin shkurt

Pavarësisht një paralizimi të jetës sociale me qëllim frenimin e përhapjes së COVID-19, një virus me aftësi të larta infektimi,... »

KM Rama: Do ta zgjidhim me Guvernatorin e BSH-së çështjen e kredive

Postimi në facebook nga Kryeministri Edi Rama 🔴 Lidhur me ankesat që më kanë dërguar disa prej jush, të cilët... »

AmCham rekomandon plan masash për biznesin

AmCham në mbështetje të plotë të kompanive të saj anëtare dhe gjithë komunitetit të biznesit ofron gjithçka që ka në... »

Bankat e Kosovës dhanë 92.6 milionë euro kredi, vetëm në janar

Prishtinë, 15 mars 2020 – Sipas të dhënave të Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), ndërmarrjet dhe ekonomitë familjare kanë marrë... »

Lista e masave lehtësuese që pritet t’i miratojë Qeveria e Kosovës

Prishtinë, 15 mars 2020 – Qeveria e Kosovës pritet të ndërmarrë një mori masash lehtësuese në mënyrë që qytetarët dhe... »

Koronavirusi godet rëndë ekonominë e Shqipërisë

Tiranë, 14 mars 2020 – Kriza e koronavirusit në Shqipëri ka prekur thuajse të gjithë sektorët e ekonomisë. Të parat... »

Bizneset e Kosovës kërkojnë mbështetjen e qeverisë për të shmangur falimentimin

Prishtinë, 13 mars 2020 – Përfaqësues të bizneseve në Kosovë po kërkojnë nga Qeveria që të sigurojë një fond të... »

Bizneset: As taksë, as reciprocitet, por ambient të barabartë afarist

Prishtinë, 23 shkurt 2020 – Disa nga bizneset prodhuese në Kosovë thonë se nuk janë as në favor të mbajtjes... »

Autoriteti i Konkurrencës pezullon rritjen e çmimeve të telefonisë celulare

Tiranë, 15 shkurt 2020 – Autoriteti i Konkurrencës në Shqipëri njoftoi sot se ka vendosur pezullimin e rritjes së çmimit... »

Luftimi i ekonomisë joformale, sfidë për Qeverinë e re të Kosovës

Prishtinë, 13 shkurt 2020 – Institucionet publike nevojitet të fuqizojnë partneritetin me komunitetin e bizneseve për luftimin e ekonomisë joformale... »

Dhoma Amerikane e Tregtisë shpreh shqetësimet e investitorëve në Shqipëri

Tiranë, 10 shkurt 2020 – Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri ka shprehur qëndrimet e bizneseve për klimën e të... »

Në Uashington u bisedua për bashkëpunimin SHBA-Shqipëri në fushën e energjisë

Uashington, 8 shkurt 2020 – Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë në Qeverinë e Shqipërisë, Belinda Balluku, ka zhvilluar në Uashington... »