Deficiti tregtar i Kosovës i kalon 3 miliardë euro

Prishtinë, 31 janar 2020 – Brenda një viti, sipas të dhënave të Doganës, Kosova ka importuar mallra nga vende të... »

Stabiliteti rajonal- parakusht për investimet e huaja

Prishtinë, 27 janar 2020 – Stabiliteti dhe bashkëpunimi i zgjeruar rajonal paraqiten si elemente vendimtare për tërheqjen e investimeve në... »

Shqipëria shpall ankand për ndërtimin e një parku të madh fotovoltaik

Tiranë, 21 janar 2020 – Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e Shqipërisë njoftoi të hënën hapjen e Ankandit Ndërkombëtar për... »

Ekspertët: Ekonomia shqiptare përballë vështirësive të mëdha

Tiranë, 20 janar 2020 – Në Shqipëri, studiues të ekonomisë vërejnë se tërmeti thelloi varfërinë ekzistuese dhe devijoi një pjesë... »

Basha në Durrës: Nuk ka bonuse qiraje, situata drejt falimentimit

Një muaj e gjysëm pas tërmetit, banorë të Durrësit i thanë kryetarit të opozitës Lulzim Basha se nuk kanë marrë... »

Prodhimet serbe në tregun e Shqipërisë, pas miellit vjen qumështi

Fabrikat e preferojnë se e blejnë 8 lekë më pak   Pas miellit kësaj here duket se radhën e ka... »

Kosova dhe Sekretariati i Energjisë në seancë dëgjimore për TC “Kosova e Re”

Prishtinë, 24 dhjetor 2019 – Qeveria e Kosovës, qoftë ajo në largim apo qeveria e re nëse formohet, më 17... »

Porti i Durrësit në funksion të ekonomisë së Kosovës

Prishtinë, 22 nëntor 2019 – Hapja e pikës doganore të Kosovës në Portin e Durrësit të Shqipërisë, sipas autoriteteve në... »

Korrupsioni dhe taksat pengesë për investimet e huaja në Shqipëri

Tiranë, 18 nëntor 2019 – Investimet e huaja në Shqipëri shumë shpejt pritet të hyjnë në një fazë vështirësie. Dy... »

Rriten për 26 për qind tarifat për regjistrim të automjeteve

Prishtinë, 5 nëntor 2019 – Banka Qendrore e Kosovës ka marrë vendim që të rrisë tarifat për sigurimin e detyrueshëm... »

Qeveria e Shqipërisë rishikon me ulje rritjen ekonomike

Tiranë, 4 nëntor 2019 – Armët e zjarrit të sekuestruara në automjetin e braktisur në Ishëm pas atentatit të së... »

Z-Mobile e dërgon sërish në arbitrazh Telekomin e Kosovës

Prishtinë, 1 nëntor 2019 – Kompania Z-Mobile e ka dërguar sërish në arbitrazh Telekomin e Kosovës. Sipas informatave që posedon... »

Telekomi i Kosovës arrin marrëveshje me ATK-në për borxhin

Prishtinë, 30 tetor 2019 – Telekomi i Kosovës ka arritur marrëveshje me Administratën Tatimore të Kosovës për formën e shlyerjes... »

Kosova renditet e 57-a në raportin “Të bërit biznes”

Uashington, 24 tetor 2019 – Banka Botërore publikoi raportin “Të Bërit Biznes” për vitin 2020, i cili përfshin 190 ekonomi... »

BB: Ligji për pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë

Prishtinë, 9 tetor 2019 – Banka Botërore (BB) parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020 – 2021 të... »

Banka Botërore: Mungesa e reshjeve ngadalësoi rritjen ekonomike në Shqipëri

Tiranë, 8 tetor 2019 – Banka Botërore publikoi sot në Tiranë Raportin Ekonomik Rajonal për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku... »

Llabjani: Korrupsioni pengon investimet e huaja në Kosovë

Londër, 2 tetor 2019 – Rrjeti i bizneseve shqiptare në Britaninë e Madhe përpiqet të ndërtojë një urë lidhëse mes... »

Rritje e ulët ekonomike në Shqipëri, në tremujorin II vetëm 2,31 %

Tiranë, 30 shtator 2019 – Ekonomia shqiptare rregjistroi në tremujorin e dytë të këtij viti sërish një rritje ndjeshëm më... »

Maqedonia e Veriut synon të përfitojë nga industria e kanabisit

Shkup, 28 shtator 2019 – Maqedonia e Veriut është në listën e shteteve evropiane që kanë legalizuar kanabisin për qëllime... »

Premtimet e partive për rritje ekonomike mbi parashikimet e FMN-së

Prishtinë, 28 shtator 2019 – Partitë dhe koalicionet garuese në zgjedhjet parlamentare të 6 tetorit në Kosovë premtojnë rritje ekonomike... »

OEAK: Qeveria e re e Kosovës të garantojë ekonomi të tregut me konkurrencë të lirë

Prishtinë, 24 shtator 2019 – Vazhdimi i reformës në mjedisin e të bërit biznes, i cili do të mundësonte fuqizimin... »

A duhet të bëhet privatizimi i pjesshëm i “Trepçës”?

Prishtinë, 22 shtator 2019 – Përfaqësues të qeverisë në largim të Kosovës e shohin privatizimin e  pjesshëm të kombinatit metalurgjik... »

Partitë shmangin shifrat për hapjen e vendeve të reja të punës

Prishtinë, 20 shtator 2019 – Hapja e vendeve të reja të punës është një nga premtimet kryesore të partive politike... »

OEAK: Luftimi i ekonomisë joformale të jetë prioritet i Qeverisë së re

Prishtinë, 18 shtator 2019 – Mjedisi i parashikueshëm legjislativ dhe rregullativ, funksionalizimi i ekonomisë së tregut, trajtimi i barabartë i... »

Deficiti tregtar i Kosovës i kalon tre miliardë euro

Prishtinë, 17 shtator 2019 – Kosova ka një deficit vjetor tregtar që arrin shifrën në mbi 3 miliardë euro. Ky... »

Privatizimi i pjesshëm shihet si zgjidhje për “Trepçën”

Prishtinë, 16 shtator 2019 – Kombinati metalurgjik “Trepça” në Kosovë vazhdon të përballet me probleme financiare. Punëtorët thonë se përgjatë... »

Zeka: Forcimi i sundimit të ligjit, faktor kryesor për ekonominë në Kosovë

Prishtinë, 16 shtator 2019 – Përfaqësues të bizneseve në Kosovë thonë se qeveria e re që pritet të dalë nga... »

BE-ja angazhohet për t’u konkurruar investimeve kineze në Ballkan

Bruksel, 9 shtator 2019 – Bashkimi Evropian (BE) planifikon të intensifikojë dialogun me vendet e Ballkanit Perëndimor, në mënyrë që... »

Barrierat ekonomike pengojnë bashkëpunimin tregtar në rajonin e Ballkanit

Prishtinë, 3 shtator 2019 – Marrëdhëniet ekonomiko-tregtare të Kosovës me vendet e rajonit, vazhdojnë të sfidohen me probleme të ndryshme.... »

Banka Botërore: Elbasani dhe Kukësi, prefekturat më të varfra në Ballkan

Uashington, 2 shtator 2019 – Një vlerësim i Bankës Botërore për zhvillimin e rajoneve në Ballkanin Perëndimor dhe në Kroaci... »