Projekt-monumenti i Skënderbeut dhe skulptorët “Kështjella”, “Puna”, “Guri”, “Një nga shokët”, “Silva”

(Shkrimi dyzetë e nëntë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në shkrimin e kaluar i bëmë të ditur... »

“Sovjetikë të dashur, na bëni edhe monumentin e Skënderbeut”

(Shkrimi dyzetë e tetë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në 4 prill 1949 Enver Hoxha që nga... »

“Shpëtoni Shqipërinë” ishte edhe zëri i grave shqiptare drejtuar Presidentit Wilson, në Konferencën e Paqës në Paris më 1919

NGA PERTEFE LEKA Shqiptarët në përgjithësi,kanë pasur besim tek njerëzit e urtë,për të zgjidhur probleme kardinale për kombin . Vepra... »

Sofje, dhjetor 1949 – zbulohet një poemë e madhe për Skënderbeun

(Shkrimi dyzetë e shtatë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Siç edhe në shkrimin e mëparshëm vumë në... »

In memoriam, në 3 Vjetorin e vdekjes së Aleksandar Stipçeviq

Nga Prof.Dr. Naser Ferri Me 30 gusht 2015 ne Zagreb ndërroi jetë, arkeologu, historiani, ilirologu, bibliologu dhe mbi te gjitha... »

Le Radical (1922) / Kur respekti ndaj grave shqiptare kërkohej të bëhej shembull edhe për ato franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Gusht 2018   “Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen... »

Kur rusët merren me Gjergj Kastriotin

(Shkrimi dyzetë e gjashtë i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Nga Ylli Polovina Në shkrimin e mëparshëm ravijëzuam debatin... »

“Njëqind refugjatë hebrenj, të pranuar nga mbreti Zog në qytetin e Durrësit, po presin momentin e largimit për në Shtetet e Bashkuara” – Prill, 1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Gusht 2018   Gazeta frankofone hebraike, “La Tribune juive”, ka botuar me 28 prill 1939,... »

Moskë-Tiranë, janar 1950, ndizet polemika: Ushtria e Skënderbeut përbëhej nga barinj

(Shkrimi dyzetë e pestë i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Giuseppe Schirò di Magio (Xhuzepe Skiro di Maxho), studiues... »

Një peticion shqiptaro-amerikan dhe korrespondenca me Presidentin Clinton, 21 vjet më parë

KORRESPONDENCE – “Peticioni Shqiptaro-Amerikan për Gjendjen e Shqiptarëve në Ballkan” drejtuar Presidentit William J.Clinton- Shtëpia e Bardhë, Washington,D.C.. Ridgefield, CT.-... »

Shqipëria u bë vendi i parë ish-komunist që nënshkroi marrëveshje ushtarake me Shtetet e Bashkuara

Javën që kaloi, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe disa ditë më vonë Krye-zëdhënsi i NATO-s, Z. Piers Cazalet... »

Skënderbeut iu shfaros varri

(Shkrimi dyzetë e katërt i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Në numrin e shkuar të këtij cikli, në vijim... »

Dekreti i mbretit të Greqisë që lejonte shqiptarët të studionin në shkollat ushtarake të Greqisë

Arben Llalla Në gazetën e qeverisë së mbretërisë së Greqisë të 29 gushtit 1886 ishte botuar dekreti i cili lejonte... »

Lezhjanët për të mos ua dorëzuar turqve, e dogjën qytetin e tyre – Po eshtrat e Skënderbeut?

(Shkrimi dyzetë e tre i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Duke u përpjekur që për shkak të mungesës së... »

Demaçi në PE: Keni nderuar popullin tim të shumëvuajtur

Fjalimi i Adem Demaçit në Parlamentin Evropian, më 4 dhjetor 1991, në ceremoninë e pranimit të çmimit “Sakharov”:   JU... »

Mund të ketë ndodhur mbartja e eshtrave të Skënderbeut në Itali??

(Shkrimi dyzetë e dy i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Fotaq Andrea, studiues i përkorë dhe mjaft origjinal, kontribues... »

Letra nga burgu e Arbnorit: Më ridënuan me 12 vite, por nuk i tradhtova shokët Nanë!

Letra e nxjerrë fshehurazi nga burgu me 2 korrik 1979, ku Pjetër Arbnori shpjegon gjithë rrethanat e arrestimit, dëshmitarëve të... »

Tri atentatet e Sigurimit ndaj Sadik Premtes në Paris

Sigurimi i Shtetit i kishte organizuar tri atentate ndaj Sadik Prermtes gjatë qëndrimit të tij në Paris, por fati ishte... »

Skënderbeu pa varr e pa eshtra, po ashtu edhe e shoqja Donika

Pjesa e nëntë e “Ahmet Zogu e fsheh imazhin e Gjergj Kastriotit, Enver Hoxha e nxjerr në pah”.   (Shkrimi... »

Dervish Hima, drejtorit të prestigjiozes Le Figaro (1912): “Shqipëria është motra e vogël e Francës. Na ndihmoni me pendën tuaj !”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Korrik 2018   Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1912, në... »

Paris-soir (1939) : “Princesha Adile me dy vajzat e saj, nënën dhe vëllain e mbretëreshës Geraldinë kanë mbërritur në kështjellën e La Maye, në Versajë.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Qershor 2018   “Paris-soir” ka botuar, të enjten e 6 korrikut 1939, në ballinë, një shkrim... »

1953, si u zemëruan turqit për filmin shqiptaro-sovietik “Skënderbeu”

Skenaristi sovjetik Mikhail Papava këmbëngul të dijë përse nuk ka as varr dhe as eshtra të Gjergj Kastriotit   Pjesa... »

Nga libri “Shetitje historike nëpër Thesproti (Çamëri)”, me autor Spiro Muselimi

Perkthim nga libri “Istoriko Peripato ana ti Thesprotia ” ( Shetitje historike neper Thesproti -Çameri) me autor Spiro Muselimi, botuar... »

Daily Mail (1933): Ultimatumi i Musolinit që u refuzua nga Mbreti Zog

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Korrik 2018 Gazeta franceze, “Le Matin”, ka botuar, të shtunën e 26 gushtit 1933,... »

Si sot, 100 vjet më parë, Fan Noli takoi Presidentin Wilson, në 4 Korrik 1918

Biseda mes tyre mund të ketë shpëtuar ekzistencën e Shqipërisë   “Deklaratat e Wilson-it rreth ‘luftës për t’i dhënë fund... »

ROMË, 16 QERSHOR 1954, AMBASADA SOVJETIKE DHE LEGATA SHQIPTARE SHFAQIN FILMIN “SKËNDERBEU”

Pjesa e shtatë e “Ahmet Zogu e fsheh imazhin e Gjergj Kastriotit, Enver Hoxha e nxjerr në pah”.   (Shkrimi... »

Adem Gllavica: “Mos u bazoni në Shqipni, Shqipnija na e këtheu pushkën”

Prishtinë, 29 qershor 2018 – Shemsi Reçica, profesor i filozofisë, ka publikuar në profilin e tij në Facebook një letër... »

27 Qershor 1944 – Fillimi i Genocidit per pastrimin e Shqiptareve Çame nga America Shqiptare

Pak Ditë para 74 vjetorit që bëhet sivjet me 2018 nga Gjenocidi Grek me 27 qershor 1944 mbi çamët .Foto... »

1954, Qeveria e Romës nuk dëshiron shfaqjen në Itali të filmit “Skënderbeu”

Pjesa e gjashtë e “Ahmet Zogu e fsheh imazhin e Gjergj Kastriotit, Enver Hoxha e nxjerr në pah”.   (Shkrimi... »

Zëvendës – konsulli francez në Manastir – Ministrit të Punëve të Jashtme të Francës (1913): “Isa Boletini, me 15 mijë luftëtarë, ka hyrë në Dibër. Garnizoni serb ka pësuar humbje të rënda.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Qershor 2018 Në në faqen n° 236 të dokumentit me titull “Documents diplomatiques français, 1871-1914.... »