Hasan Prishtina

Hasan Prishtina më 1909: Shqiptarët e Kosovës mund të formojnë ushtri

Prishtinë, 25 mars 2017 – Hasan Prishtina do të revoltohej keq ndaj ministrit të Brendshëm të Perandorisë Osmane, Ferid Pashë... »

Mithat_Frasheri

Mithat Frashëri: “Partia ime është Shqipëria”

Njerëzit e mëdhenj shpesh e bëjnë veten të paharrueshëm edhe vetëm me një fjalë, një porosi, një thirrje, duke mbetur... »

albania

Karikatura e shtypit finlandez në janar 1913 për ndarjen e Shqipërisë

Karikaturën e publikoi studiuesi, gazetari Armand Plaka   “Mosmarrëveshjet kufitare për Shqipërinë”. Kjo është diçitura e karikaturës së botuar në... »

Sinadinovski

Sinadinovski: Jemi 75 mijë shqiptarë ortodoks në Maqedoni

Drama shumë shekullore e shqiptarëve ortodoks të Rekës së Maqedonisë shpaloset nëpërmjet rrëfimit ekskluziv të Branko Sinadinovskit.   Ligjëruesi universitar... »

Kenga e Çerçiz Topullit_pllaka

Edi Rama kujton Betejën e Mashkullores

Tiranë, 18 mars 2018 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama,  e ka kujtuar Betejën e Mashkullorës, të zhvilluar më 18... »

korfuz

Kur kanali i Korfuzit quhej “shqiptar”, fotografia e rrallë në revistën finlandeze

Publikohet për herë të parë Gravura e vitit 1879, e marrë nga një revistë finlandeze e sjellë nga arkivat skandinave,... »

Demonstratat e '81-shit 5

36 vjet nga demonstratat e viti 1981

Protesta spontane e studentëve të Kosovës, të cilat u mbajtën në Prishtinë më 4 Mars 1981 për kushte më të... »

Veteranet e UÇK-se

Rrugëtimi i delegacionit nga Rambujeja për në Shtabin e UÇK-së

E morem kete obligim me pergjegjesi te larte dhe vigjilence dhe i komunikuam te gjitha pikat per t’i marre masat... »

IMG_3692

Në emër të dashurisë për vendlindjen

– Shënime për librin “ Pak dritë në themelet e Sinicës”, me autor Ibrahim Memellin-   Para disa ditësh, sinicarë... »

sk9

Fama e Gjergj Kastriot – Skënderbeut…

Me 17 Janar te vitit 1468, vdiq ne Lezhe, Heroi yne Kombetar GJERGJ KASTRIOTI-SKENDERBEU, (6 Maj 1405 – 17 Janar... »

Luigj-Gurakuqi-shembulli-i

Mesazhi i Luigj Gurakuqit, në përvjetorin e vrasjes

Ja edhe një përvjetor i një atdhetari të madh dhe njërit prej figurave më të shquara të historisë së kombit... »

13817344_10210257802341908_603418952_n

E bija e Gjon Palit në syrin e Kolë Macës

Rrethimi i Shkodrës (1912-1913) Fotografia “E bija e Gjon Palit” (le ta quajmë kështu) është realizuar në Shkodër në fillim... »

nishani

Nishani nderon “Kompaninë 4000” me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Në kuadër të Ditës Kombëtare të Kujtesës së Martirëve dhe Viktimave të regjimit komunist, Presidenti i Republikës, Sh. T. Z.... »

Xhemail (Jim) Xhema (majtas) me ish senatorin Bob Dole dhe ish presidentin Bill Clinton, në mbrëmjen e Këshillit Kombëtar Shqiptaro – Amerikan, në qershor 2003.

Xhim Xhema, shqiptaro-amerikani që krijoi probleme të mëdha Serbisë së Millosheviçit

(Me rastin e 9-vjetorit të Pavarësisë së Kosovës)   Nga Frank Shkreli Me rastin e 9-vjetorit të shpalljes së Pavarësisë... »

Pllaka perkujtimore ne Qafe Kashar (3)

Tirana kremton 97-vjetorin e shpalljes kryeqendra e shqiptarëve

Konferencë Shkencore me studiuesit Në kuadër të 97-vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet, Bashkia e Tiranës organizoi një sërë aktivitetesh... »

qetnik 1

Grupe Çetnike serbe, ja shqiptarët që kryen masakra kundër popullatës shqiptare

Fadil Kajtazi, ekspert i sigurisë dhe njohës i zhvillimeve në vend, në faqen e tij në facebook, ka postuar dy... »

musine-kokalari

Çfarë kërkonte opozita shqiptare në vitin 1945?

Tiranë, 7 shkurt 2017 – Ish- drejtori i Arkivit të Ministrisë së Brendshme të Shqipërisë, Kastriot Dervishi, e zbulon një... »

Papa Gjon Pali II filloi vizitën në Shqipëri duke puthur tokën shqiptare,

Papa Gjon Pali i Dytë: Do të lutem për vuajtjet e popullit të Çamërisë

Kur Ati i Shenjtë i shkruante letërpërgjigje shoqatës shqiptaro-amerikane “Çamëria”. “Në emër të Zotit ju përqafoj dhe ju bekoj të... »

rugova thaci qosja surroi

18 vjet nga konferenca e Rambujesë

Para 18 viteve, më 6 shkurt të vitit 1999 i filloi punimet Konferenca e Rambujesë. Ky takim, i cili u... »

David Urquhart

Veshja dhe darka e Veli Beut

David Urquhart (1805-1877) ka qenë politikan, diplomat, shkrimtar dhe udhëpërshkrues i njohur britanik. Në rininë e tij ka qenë filohelen... »

forgotten-stories-muslim-768x512

“Time”: Shqiptarët, heronjtë që shpëtuan hebrenjtë

“Edhe në kohët më të errëta, ka heronj – edhe pse shpesh ata mund të jenë njerëzit që ne presim... »

nevila nika

Historiania Nika: Shumë dosje të ish-Sigurimit të Shtetit u zhdukën në 1989-1992

Proces i vonuar. Kështu e vlerëson hapjen e dosjeve të sigurimit, ish-Drejtorja e Arkivit të Shtetit, Nevila Nika, e cila... »

Arslan Mustafa Rezniqi_medalje ebreite

Familjet dhe besa shqiptare që shpëtuan hebrenjtë

Familja Rezniqi nga Prishtina, me prejardhje nga Rrafshi i Dukagjinit, është një nga shumë familje nga Kosova që kanë ndihmuar... »

nishani

Në ditën e Holokaustit, Nishani: Terrorizmi, fashizmi, komunizmi lindën nga padituria

Në ditën botërore të Holokaustit, presidenti Bujar Nishani dekoroi familjet shqiptare që strehuan hebrenjtë Në ditën botërore të Holokaustit, presidenti... »

bushati

Shqipëria kujton Holokaustin

Nën kujdesin e Ministrit të Punëve të Jashtme Ditmir Bushati dhe në bashkëpunim me Këshillin e Evropës dhe Bashkinë e... »

fan-noli

Fan Noli në median franceze: Tragjedi ndaj shqiptarëve në Jugosllavi e Greqi

Revista mujore franceze « Le Cris des Peuples », 4 marsin e vitit 1929, ka botuar shkrimin e Fan Nolit,... »

ali pashe tepelena amakord

KM Rama kujton 195-vjetorin e vdekjes së Luanit të Janinës, Ali Pashë Tepelena

Kryeministri Edi Rama ka përkujtuar në rubrikën e tij në Facebook Amarcord, 195-vjetorin e ndarjes nga jeta të Ali Pashë... »

mir1

Vdiq Lajde Mirakaj – një grua simbol i persekutimit të egër komunist në Shqipëri

La pas bashkeshortin e saj Vasilin 93 vjeçar dhe dy fëmijët fat-mëdhenjë, që patën ate Nanë , Adrianën dhe Emiliano... »

Flamuri i Kosovëes_1985

Raporti sekret i CIA-s: Serbët frikësohen nga shtimi i shqiptarëve

Prishtinë, 22 Janar 2017 – Shërbimi sekret amerikan CIA së fundi ka publikuar rreth 13 milionë faqe, dokumente që më... »

3. Në residencën e presidentit Rugova në Prishtinë. Harry Bajraktari, Kongresmeni Eliot Engel, Presidenti Rugova dhe John Calvelli, shtator 1999.

Dr. Ibrahim Rugova, arkitekt i pavarësisë së Kosovës

Me rastin e 11 vjetorit të ndarjes së tij nga jeta   Harry Bajraktari Sot, përkujtohet 11-vjetori i vdekjes së... »