Ambasadori amerikan Chris Hill: Rugovën nuk mund ta evakuojmë nga Prishtina me një operacion të NATO-s

Shkrimi i shtatë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

28 JANAR, 1990: VAJTIM NË KOSOVË

IMAZHI QË I DHA FOTOGRAFIT GEORGES  MERILLON  ÇMIMIN :‘’WORLD  PRESS  PHOTO  of the  YEAR,’’ 1991 DHE U SHFAQ SI EVIDENCË... »

Paskal Milo, i shqetësuar nga një shtrembërrim lajmi rreth një deklarate të tij para gazetarëve italianë në Kukës

Shkrimi i gjashtë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

Takim shumë i ngutshëm me Këshilltarin Politik të Ambasadës Gjermane

Shkrimi i pestë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës.... »

Një pllakë përkujtimore për Parlamentin e parë shqiptar

Disa vite më parë shoqëroja një mik italian nëpër  Vlorë e, sidomos në pikat simbol të qytetit. Kështu, pas Kuzumbabasë,... »

Nderim në OKB për guximin dhe shembullin e shqiptarëve gjatë Holokaustit

Një veprimtari publike e shënuar u mbajt sot, më 31 janar 2018, në Kombet e Bashkuara në New York për... »

Protesta e Kongresit të Lushnjës dërguar Konferencës së Paqes

(30 janar 1920) Kongresi i Lushnjes, apo siç e quajnë disa: Kuvendi Kombëtar i Lushnjes (21-31 janar 1920), ishte dhe... »

19 maj 1999, Ana Oksa shpall se po organizon në stadiumin e Romës një koncert 24-orësh për Kosovën

Shkrimi i katërt i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës.... »

Mbreti Zog e dekretonte sportin si domosdoshmëri kombëtare

Aurenc Bebja, Francë – 27 Janar 2019 “Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 27 janarit 1934, në faqen n°5, një... »

30-vjetori i vizitës së parë të Dr.Ibrahim Rugovës, në Washington dhe 13 vjetori i kalimit të tij në amëshim

Nga Frank Shkreli Disa ditë pas përfundimit të seminarit në Universitetin e njohur Fordham, Dr. Ibrahim Rugova dhe Dr. Engjell... »

100 vjet më parë vdiq Ismail Qemali

Babai i pavarësisë së Shqipërisë ishte një njeri kontradiktor, po pikërisht për atë arsye ishte përfaqësuesi i natyrshëm që i... »

Shkëlqimi i Edi Ramës në studion “Porta a Porta” të Bruno Vespës, 18 maj 1999

Shkrimi i tretë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës.... »

Maj 1999, Romë-Paris, Vojisllav Sheshelj dhe Vuk Drashkoviç përballë Ismail Kadaresë

Shkrimi i dytë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës.... »

Çfarë i shkruante Ismail Qemali doktorit të tij Loris-Melikoff në prill të 1902 (Letra ekskluzive)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Janar 2019   “Pro Armenia” ka botuar, në muajin prill të 1902, letrën e Ismail Qemalit... »

Filozofia e Rugovës për takimin me Millosheviçin

Si e shpjegoi atë në Romë në mbrëmjen e 7 majit 1999   Nga Ylli Polovina, Sekretar i Parë i... »

Një Skënderbe me ngjyra siç nuk e keni parë ndonjëherë!

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të... »

Tragjedia e Selfove të Dunavatit!

Për TV – Zërin e Amerikës, Zj. Flora Selfo tha: ” E pafalshme, komunizmi veç të tjerave, na “vodhi” edhe Jetën”. Dhe... »

Top sekret: Si humbën jetën dy ushtarë të garnizonit të Beratit, në 1952, gjatë xhirimeve të filmit për Skënderbeun

(Shkrimi 60 i ciklit për Gjergj Kastriotin, njëkohësisht edhe përmbyllësi i tij)   Pas më shumë se një viti të... »

Mbreti Zog për Daily Express (1928): Ja arsyeja e themelimit të monarkisë!

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Dhjetor 2018   “Le Matin” ka botuar, të premten e 7 shtatorit 1928, në faqen... »

Le Journal (1938) / Sot Evropa do të ketë një mbretëreshë shumë : Geraldinë Apponyi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Dhjetor 2018   “Le Journal” ka botuar, të mërkurën e 27 prillit 1938, në ballinë, një... »

“Nuk do t’ju lë të më pini!”

NË KUJTIM TË TIM ETI, DUDË DOLLANI, me rastin e 46-vjetorit të vdekjes, më 13 dhjetor 1972. Këtij njeriut të... »

Le Figaro (1928) / Republika franceze njeh Ahmet Zogun si mbret të shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Dhjetor 2018   “Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 22 shtatorit 1928, në faqen n°3,... »

Çfarë tregoi Mehmet Prishtina, stërnip i Hasan Prishtinës

Për fjalët se mbetet “në gjak” me familjen e Zogut? I njëjti trung familjar me Sali Berishën e Ahtifete Jahjagën.... »

Skënderbeu i shqiptarëve

Teksti që vijon është një abstrakt nga fjalimi i përgatitur nga Altin Zaloshnja, një studjues dhe udhëheqës komuniteti, për simpoziumin... »

Atif e Ganimet Toptani, dy engjëjt e kryeqytetit!

Nga Tirona Website https://tirona.website/atif-e-ganimet-toptani-dy-engjejt-e-kryeqytetit/ Atif Toptani, gruaja e tij, Ganimet dhe djali i vogël, Edi, jetonin në një vilë në... »

Demonstratat e vitit 1968 në kujtimet e një pjesëmarrësi

Shkruan Shaqir Salihu/Uashington Një nga pjesëmarrësit në aksionet liridashëse të viteve 60 e që u kurorëzuan me demonstratat historike të... »

Përpjekjet për Alfabetin e Shqipes

Në 550-vjetorin e vdekjes së Gjergj Katsriotit-Skënderbeut. 140-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe 110-vjetorin e Kongresit të Manastirit. Rruga... »

NIHAT BAKALLI, VAZHDUES I VEPRËS SË MIT’HAT FRASHËRIT

Shkruan, Uran Butka Si i arratisur politik, Nihati, fillimisht u lejua të ndiqte studimet e larta për albanologji, e mandej... »

Diplomacia e Midhat Frashërit shpëtoi Shqipërinë Veriore nga pushtimi serb

Nga Rafael Floqi   Midhat Frashëri, delegati shqiptar, ngriti zërin e tij me një frëngjishte elokuente pa asnjë të metë.... »

Festime të 500-vjetorit të Skënderbeut në Tiranë, por përse u zemërua ambasadori turk

(Shkrimi pesëdhjetë e tetë i ciklit ekskluziv për “Illyria” kushtuar Vitit të Gjergj Kastriotit)   Një raport i Komitetit për... »