D-Day, Dita që shënoi fillimin e mbarimit të Adolf Hitlerit

75 vjet më parë   Nga Frank Shkreli Beteja e Normandisë më 6 qershor, 1944 çoi në çlirimin e Evropës... »

Le Miroir (1920) / Përhapja e fizkulturës në Shqipëri nga Kryqi i Kuq Amerikan

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 6 Qershor 2019   “Le Miroir” ka botuar, të dielën e 30 majit 1920, në... »

Operacioni ushtarak, por edhe diplomatik e mediatik “PATKOI”

Shkrimi i njëzetë e dy i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit... »

La Charente (1939) / Hitleri kishte planifikuar t’i dhuronte kurorën e Skënderbeut mbretit Zog, por Musolini i kërkoi që ta shtyjë këtë operacion

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Maj 2019 “La Charente” ka botuar, të hënën e 19 qershorit 1939, në faqen... »

Si u bënë dibranët “bijt e Tironës”?

Nga Marsida T. Najdeni 15 Mars 2019 – Mbas shiut del gjithmonë dielli, pra mbas çdo të keqeje ka gjithmonë... »

Kujtesë: Ibrahim Rugova në vizitë refugjatëve kosovarë në Maqedoni, para 20 vjetësh

Muhamet Hamiti Si sot 20 vjet më parë, më 26 maj 1999, Presidenti Ibrahim Rugova ishte për vizitë në Maqedoni.... »

10 vjet më parë, Joe Biden vizitoi Kosovën

Ja se çfarë tha gjatë asaj vizite njeriu që kërkon të zgjidhet President i SHBA-së në 2020   Nga Ruben... »

Në mes të luftës në Kosovë, Leka Zogu kërkon paqe nëpërmjet bisedimeve

Shkrimi i njëzetë e një i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit... »

Arba Kokalari dhe Musine Kokalari – dy kohë, dy botëra të ndryshme

Nga Sadik Elshani Te dielen, me 26 maj u mbajten zgjedhjet per Parlamentin Europian. Kete radhe ishte diçka e jashtezakonshme,... »

Le Grand Echo du Nord de la France (1923) / Shkëputja e myslimanëve shqiptarë nga Kalifati dhe themelimi i autonomisë fetare të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Maj 2019   “Le Grand Echo du Nord de la France” ka botuar, të premten... »

Kur NATO nuk bombardon ditën e Pashkëve Ortodokse, 11 prill 1999

Shkrimi i njëzetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

Si ndodhi që nuk munda t’i them Havier Solanës “Faleminderit çfarë bëtë për Shqiptarët e Kosovës!”

Shkrimi i nëntëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

Perina: “Në Dejton nuk janë mbledhur fitimtarët, por humbësit”

Prishtinë, 14 maj 2019 – Diplomati i ndjerë amerikan, Rudolf V. Perina, pjesëmarrës në Konferencën e Dejtonit, e ka quajtur... »

Britanikët, buka dhe bllokada e Berlinit

Thomas Allinson, DW Më 12 Maj 1949 mori fund bllokada e Berlinit. Britania e Madhe luajti një rol kyç në... »

Dokumenti zyrtar i Lidhjes së Kombeve (1925) / Si u detyruan shqiptarët e Epirit të largohen nga vendi i tyre.

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Maj 2019   Në faqen n°239 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”,... »

“Nuk jemi turq, mos na shkëmbeni!”

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924)   Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12... »

Excelsior (1939) / Intervista me motrat e mbretit Zog në Marsejë, pas zbritjes nga anija “Cairo City”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Maj 2019   “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 5 korrikut 1939, në ballinë, intervistën ekskluzive... »

Rrugën për te Millosheviçi Ibrahim Rugovës ia mësuan amerikanët

Shkrimi i tetëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

“A mundem me ardhë me vdekë në vendin tim?”

(Episod i panjohur-marre nga doreshkrimi i librit te ri “Bota me nje sy” -rrëfen motra e Pal Melyshit)   U... »

Gjurmë Çamërie në Shkodër

Kush janë Luftëtarët e Çamërisë në varkë, pikturë e Kolë Idromenos “12 Luftëtarët e Pargës në lundër “   Pertefe... »

Emine Farka, zonja që gërmoi dheun me duar në mes të natës

Nga Marsida T. Najdeni *Falenderoj miken time Zenita Farka për mbështetjen.   27 prill 2019 – Vajza e vetme e... »

Debatet televizive, nga regjisori Gjon Kolndrekaj, te mjeku kantautor Goran Kuzminaç

Shkrimi i shtatëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

Indrit Lulëzim Cara dhe dëshmori kavajas i UÇK-së

Esse nga Luan Çipi Indrit Cara ka lindur në një familje qytetare në Kavajë, më 11 Korrik 1971 dhe ka... »

Excelsior (1939) / Medalja historike e Napoleon Bonapartit me emblemen e lashte te Shqiperise gjendet ne Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Prill 2019   “Excelsior” ka botuar, të hënën e 17 prillit 1939, në faqen n°2, një... »

Excelsior (1939) / Dhurata dhe mesazhi i Ali Pashë Janinës (Tepelenës), më 1806, për Napoleon Bonapartin

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Prill 2019   “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 7 qershorit 1939, në faqen n°2, një... »

Presidenti Wilson ngul këmbë: Asnjë vendim për kufijtë e Shqipërisë pa konsultim me Amerikën

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Prill 2019   “Paris-Midi” ka botuar, të dielën e 22 shkurtit 1920, në ballinë,... »

Paris-Midi (1924) / Reagimi i qeverisë shqiptare mbi situatën e shqiptarëve të Çamërisë në Greqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Prill 2019   “Paris-Midi” ka botuar, të shtunën e 26 korrikut 1924, në ballinë, një shkrim... »

Plebishiti i delegacionit shqiptar në 1919, që SHBA të administronte Çamërinë e jugut

Si dhe territoret shqiptare të aneksuara nga Mali i Zi e Serbia, përfshi edhe Epirin e Veriut që pretendohej nga... »

1 prill 1999, Ibrahim Rugova me sytë përdhe

Shkrimi i gjashtëmbëdhjetë i ciklit me kujtime, ekskluzivisht për “Illyria”, kushtuar 20-vjetorit të ndërhyrjes së NATO-s dhe çlirimit të Kosovës... »

Le Journal (1925) / Intervista ekskluzive e romancierit francez me Ahmet Zogun, presidentin më të ri të republikës më të re në botë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Prill 2019   “Le Journal” ka botuar, të hënën e 6 prillit 1925, në ballinë, intervistën... »