Histori – Çfarë ndodhi më 16 shtator?

1630 – Fshati Shawmut në Masaçusets ndërron emrin. Shawmut ishte emri i fisit indian në atë territor, por kolonët donin... »

Çfarë ka ndodhur më 15 shtator?

15.09.2013 1789 – Kongresi amerikan krijon Departamentin e Shtetit nga Departamenti i më parëshëm i Punëve te Jashtme. Departamenti i... »

Çamja fisnike Kadrije Pronjo rrëfen me lot në sy tmerret që pa nga genocidi grek

Nga ai mallkim nuk mbeti pa u ndëshkuar as plaku, as i riu, as gruaja, as fëmija   Nga Këze... »

Përkujtimi i 50-vjetorit të vrasjes së Presidentit Kennedy nis me dokumentar

Veprimtaria e parë vjen në 17 shtator me nje dokumentar të posaçëm në të cilin janë lexuar 20 nga 800.000... »

Pllakë përkujtimore për ish-të përndjekurit te “rajoni i “Mine Pezës”

16,700 kundërshtarë të regjimit u torturuan “te “Mine Peza” gjatë diktaturës. “Pllaka të tilla, të gjithë kemi në kujtesë. Duke... »

Forumi “Një qind vjet nga Luftërat Ballkanike”: Koha për pajtim midis popujve të Ballaknit

Në forumin “100 vjet nga Luftërat e Ballkanit” që u mbajt të dielën në Shkup, pjesëmarrësit në debat u shprehen... »

“Shtrigat e natës”, apo gratë që fituan lirinë për të vdekur në ajër

Vdiq në moshën 91-vjeçare, e fundit që kishte mbetur gjallë nga veteranet e famshme ruse të Luftës së Dytë Botërore,... »

Çfarë i shkruante Presidentit Wilson, një zonjë nga Çamëria

Letra e zonjës fisnike Lejla Dino drejtuar Presidentit amerikan, Woodrow Wilson, për çështjen shqiptare   Nga Pertefe Leka Na vjen... »

Nga Londra në Munxhufuni: vendoset një tjetër bust i Heroit tonë Kombëtar

Me nismën e Ambasadorit të Republikës së Shqipërisë në Mbretërinë e Bashkuar, z. Mal Berisha dhe në bashkëpunim me Ambasadorin... »

Berisha e Topalli kujtojnë në fejsbuk 103-vjetorin e lindjes së Gonxhe Bojaxhiut, Nënës Terezë

Kryeministër në ditët e fundit të mandatit, Sali Berisha postoi gjithashtu fotografitë e tij me Nënë Terezën në vizitën e... »

Azem Vllasi i bindur që Tito ka pasur prejardhje kroato-sllovene

Prishtinë 25 Gusht 2013 – Ish-funksionari i Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë, Azem Vllasi, i ka përgënjeshtruar pohimet se ish-lideri i... »

Përkujtohet heroi i kombit Ismet Jashari – Komandant Kumanova

Shkup, 23 gusht – Në fshatin Orizare të Likovës, pas ditën e sotme u shënua 15 vjetori i rënies së... »

Hafiz Ibrahim Repishti, imami që luftoi me armë në dorë për mbrojtjen e Shkodrës nga rrethimi malazez

(Marrë nga “Në kujtim te brezave” Rozafat, 1997, ff. 263-280 – nga Faik Luli, Islam Dizdari dhe Nexhmi Bushati)  ... »

Daçiqi kërkon rehabilitimin e Aleksandar Rankoviqit

Komunisti i njohur serb, që u rrëzua nga Tito në 1966, ka qenë një ndër figurat më të urrryera për... »

“Po të mos ishte Amerika, shqiptarët në Kosovë do të ishin shfarosur”

Kosova nuk do të mund të kompensojë kurrë ndihmën që familja Clinton ka bërë për Kosovën, dhe ne me takime... »

CIA: Tito nuk ka qenë me origjinë jugosllave

Një analizë e hollësishme profesionale e specialistëve të gjuhëve, e cila ishte porositur nga CIA, thotë se gjuha amtare e... »

Homazhe për studentin që ra Dëshmor i Kombit

12 vite më parë u vra Ismail Mehmeti – Studentët dhe profesorët e Universitetit të Tetovës përkrahën fuqishëm luftën e... »

“Prej Nyrnbergut deri në Hagë” ose Prej Hitlerit deri te Millosheviçi

Ekspozita “Gjykatat ndërkombëtare, prej Nyrnbergut deri në Hagë”, e hapur në Muzeun Memorial të Gjyqit të Nyrnbergut, në Gjermani, tërheq... »

Radio Maria në Shqipëri festoi 10 vjetorin e saj

Historia e Radio Marisë në Shqipëri filloi në vitin 1995 kur z. Emanuele Ferrario kërkoi mënyrat për të bërë të... »

Në Selanik të Greqisë, u përkujtua Hasan Prishtina, 80 vite pas vrasjes

“Ai do të mbetet ideolog i gjeopolitikës unifikuese shqiptare jo vetëm në teori por edhe në praktikë. Vetë fakti se... »

Kofi Anan e kishte mbështetur ndërhyrjen ushtarake në Kosovë

Nju Jork, 12 gusht 2013 – “Një jetë në luftë dhe paqe”. Ky është titulli I librit autobiografik të ish... »

Në Selanik përkujtohet 101 vjetori i Çlirimit të Shkupit

Shkup, 11 gusht – Nesër me 12 gusht bëhen 101 vjet nga Çlirimi i Shkupit nga forcat kryengritëse shqiptare të... »

Ekzekutimi i poetit Havzi Nela, Ministri Zhiti: “E varën, mizore”!

Shkrimtari Ismail Kadare, kandidat për çmimin “Nobël”, në 20 vjetorin e varjes tragjike të poetit disident Havzi Nela, jep mesazhin,... »

Vangjel Koça- gjeniu shqiptar i shekullit XX

Vangjel Koça, krahas Sami Frashërit e Branko Merxhanit, është intelektuali më i madh shqiptar i të gjitha kohërave. Poliglot me... »

Dr. Bilal Golemi – Kjo ikonë e shkencës, ky patriot idealist

Nga Manxhar Taka Kushdo që ka pasur mundësinë të lexojë monografinë “Dr. Bilal Golemi”, botuar në vitin 1968 nga dy... »

Demografia e Viseve Shqiptare në Greqinë e Veriut

Fryt i punës disavjeçare e studiuesit Arben Llalla – Autori vetë i ka shkelur para disa viteve shumicën e fshatrave... »

Familja e Pando Gjinit, si viktimë e diktaturës komuniste

  Shkruar nga Athanas Papa Kur isha fëmijë shkoja, kohë pas kohe, tek njerëzit e nënës, tek gjyshi dhe gjyshja,... »

Lista e kriminelëve të luftës në Kosovë

Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për të cilët ka shënime që kanë marrë pjesë... »

Arratisja jashtë qytetit, zbulon copëza historie

Shёnime udhёtimi – Në ditёt e nxehta tё korrikut: Kingston-kryeqyteti i parё i Nju Jorkut Parashikimi i motit nga stacionit... »

Dëshmitë, torturat ndaj femrave në burgjet komuniste

“Kalvari i grave në burgjet e komunizmit” një botim me dëshmi nga rrëfimet e grave që vuajtën në burgjet dhe... »