Peja ’68 dhe 50-vjetori i kërkesave për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje

Zymer U. Neziri Viti 1968, me kërkesat kryesore për Republikë, Kushtetutë e Vetëvendosje u bë pjesë e historisë më të... »

Le Figaro (1914) / Shkresa e fundit e Princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para së të largohej nga porti i Durrësit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018   “Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në faqen n°3,... »

Mbreti italian Viktor Emanueli III nuk do Skënderbeun, por kurorën e tij

(Shkrimi pesëdhjetë e katërt i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Vdekja e papritur dhe krejt e parakohshme e... »

Dilot e Sheperit, historia e dhimbshme e një dinastie intelektualësh të vërtetë

Zylyftar Hoxha Nëse shkon sot në Sheper, ku lindi dhe vdiq mësuesi dhe studiuesi i njohur, Ilia Dilo, të cilit... »

Maratona e internimeve

Albana Melyshi Lifschin (Fragment nga rrëfimi i nënës) Pas internimit në Lezhë ku qëndruam 6 muaj, na transferuan në Berat.... »

Fakte interesante mbi familjet katolike të Tiranës së shekullit të 19

Nga Marsida T. Najdeni (Botuar për herë të parë tek Tirona.website e Olsi Ferrazinit më 11 mars 2018) 2 shkurt... »

Le Journal (1914) / Dorëheqja e Ismail Qemalit nga qeveria e përkohshme shqiptare

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Tetor 2018  “Le Journal” ka botuar, të premten e 24 janarit 1914, në faqen n°4,... »

Pallati Skënderbe në Romë, historia e një indiference shtetërore

(Shkrimi pesëdhjetë e tre i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në 30 qershor 1956 me dekret nr. 2278,... »

Vossische Zeitung (1912) / Çfarë tha Ismail Qemali, në Trieste, para se të nisej për në Durrës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Tetor 2018   “La Presse” ka botuar, të enjten e 21 nëntorit 1912, në ballinë,... »

Poeti dhe politikani i njohur francez, Alphonse De Lamartine për Skënderbeun : “Ishte njëkohësisht hero dhe politikan, mbret i shqiptarëve dhe simbol i tyre”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Tetor 2018 Në faqen n°314 të librit me titull “Histoire de la Turquie II... »

Stalin-Skënderbe-Enver

(Shkrimi pesëdhjetë e dy i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në 26 shtator 1950, një vit pasi Enver... »

Dy fotografi të rralla të mbretit Zog te Harku i Triumfit në Paris (21 gusht 1939)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Shtator 2018   Dy gazetat franceze, “Le Journal” dhe “Le Petit Parisien” kanë botuar në... »

Nexhmije Hoxha, ndërmjetëse për monumentin e Stalinit: “Ai i Skënderbeut pret”

(Shkrimi pesëdhjetë e një i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Ardhja e skulptorit sovjetik Nikollaj Vasilieviç Tomskij në... »

Frashëri, “një kupë qiell”, por më i ndrituri i historisë dhe i kulturës shqiptare

Nga Zylyftar Hoxha Kam shkuar disa herë në Frashër, me rast apo pa rast, me sebep apo pa sebep, si... »

Vjen Sovietiku Nikollaj Vasilieviç Tomsku

(Shkrimi pesëdhjetë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Ndërsa gjatë vitit 1952 në Moskë dhe në Tiranë punohej... »

Projekt-monumenti i Skënderbeut dhe skulptorët “Kështjella”, “Puna”, “Guri”, “Një nga shokët”, “Silva”

(Shkrimi dyzetë e nëntë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në shkrimin e kaluar i bëmë të ditur... »

“Sovjetikë të dashur, na bëni edhe monumentin e Skënderbeut”

(Shkrimi dyzetë e tetë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Në 4 prill 1949 Enver Hoxha që nga... »

“Shpëtoni Shqipërinë” ishte edhe zëri i grave shqiptare drejtuar Presidentit Wilson, në Konferencën e Paqës në Paris më 1919

NGA PERTEFE LEKA Shqiptarët në përgjithësi,kanë pasur besim tek njerëzit e urtë,për të zgjidhur probleme kardinale për kombin . Vepra... »

Sofje, dhjetor 1949 – zbulohet një poemë e madhe për Skënderbeun

(Shkrimi dyzetë e shtatë i ciklit për Vitin e Gjergj Kastriotit)   Siç edhe në shkrimin e mëparshëm vumë në... »

In memoriam, në 3 Vjetorin e vdekjes së Aleksandar Stipçeviq

Nga Prof.Dr. Naser Ferri Me 30 gusht 2015 ne Zagreb ndërroi jetë, arkeologu, historiani, ilirologu, bibliologu dhe mbi te gjitha... »

Le Radical (1922) / Kur respekti ndaj grave shqiptare kërkohej të bëhej shembull edhe për ato franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Gusht 2018   “Le Radical” ka botuar, të enjten e 16 marsit 1922, në faqen... »

Kur rusët merren me Gjergj Kastriotin

(Shkrimi dyzetë e gjashtë i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Nga Ylli Polovina Në shkrimin e mëparshëm ravijëzuam debatin... »

“Njëqind refugjatë hebrenj, të pranuar nga mbreti Zog në qytetin e Durrësit, po presin momentin e largimit për në Shtetet e Bashkuara” – Prill, 1939

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Gusht 2018   Gazeta frankofone hebraike, “La Tribune juive”, ka botuar me 28 prill 1939,... »

Moskë-Tiranë, janar 1950, ndizet polemika: Ushtria e Skënderbeut përbëhej nga barinj

(Shkrimi dyzetë e pestë i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Giuseppe Schirò di Magio (Xhuzepe Skiro di Maxho), studiues... »

Një peticion shqiptaro-amerikan dhe korrespondenca me Presidentin Clinton, 21 vjet më parë

KORRESPONDENCE – “Peticioni Shqiptaro-Amerikan për Gjendjen e Shqiptarëve në Ballkan” drejtuar Presidentit William J.Clinton- Shtëpia e Bardhë, Washington,D.C.. Ridgefield, CT.-... »

Shqipëria u bë vendi i parë ish-komunist që nënshkroi marrëveshje ushtarake me Shtetet e Bashkuara

Javën që kaloi, Kryeministri i Shqipërisë, Z. Edi Rama dhe disa ditë më vonë Krye-zëdhënsi i NATO-s, Z. Piers Cazalet... »

Skënderbeut iu shfaros varri

(Shkrimi dyzetë e katërt i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Në numrin e shkuar të këtij cikli, në vijim... »

Dekreti i mbretit të Greqisë që lejonte shqiptarët të studionin në shkollat ushtarake të Greqisë

Arben Llalla Në gazetën e qeverisë së mbretërisë së Greqisë të 29 gushtit 1886 ishte botuar dekreti i cili lejonte... »

Lezhjanët për të mos ua dorëzuar turqve, e dogjën qytetin e tyre – Po eshtrat e Skënderbeut?

(Shkrimi dyzetë e tre i ciklit për Vitin e Skënderbeut)   Duke u përpjekur që për shkak të mungesës së... »

Demaçi në PE: Keni nderuar popullin tim të shumëvuajtur

Fjalimi i Adem Demaçit në Parlamentin Evropian, më 4 dhjetor 1991, në ceremoninë e pranimit të çmimit “Sakharov”:   JU... »