Biznesmeni dibran, Willy Pilku, hapi fushatën për kandidaturën e Eric Adams për kryebashkiak në New York

Dibrani 27 vjeçar, i konisderuar si një nga biznesmenet më të fuqishëm në Nju Jork, organizoi fushatën për mbledhje fondesh... »

Fitër Bajrami u festua edhe në Waterbury – Connecticut

Nga Beqir SINA New York WATERBURY : Sot myslimanët në të gjithë botën festuan Fitër Bajramin. Kjo festë është një... »

Falja e Namazit të Fitër Bajramit në Qëndrën Islame Kulturore Shqiptare në Staten Island

Nga Beqir SINA – New York Më 15 qershor , Xhamia “Qëndrën Islame Kulturore Shqiptare” në Staten Island – Nju... »

Bukë, krypë, zemër dhe Abetare

Shkolla Shqipe “Alba Life” New York perfundoi plot sukses vitin shkollor akademik 2017 të -2018-të   Nga Keze Kozeta Zylo... »

Organizata e gruas shqiptare ka një lutje për Presidentin Trump

Kthejeni Cile Precetajn në SHBA, që fëmijët e saj të mos rriten jetimë me nënën gjallë   Datë 19 Qershor... »

Artistë shqiptarë në Nju Jork solidarizohen me Aleancën për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar

Nga Beqir Sina Disa artistë shqiptarë në Nju Jork kanë krijuar një llogari të tyre, në rrjetin social Facebook, “Aleancën... »

Një shembull për t’u emuluar aty ku ka gjurmë shqiptare

Më shumë brenda vetëdijes sonë se sa përtej saj, ekziston bindja se si shqiptarë e kemi të vështirë të bashkëpunojmë... »

KURORËZIMI I PUNËS NJËVJEÇARE – Shkolla Shqipe “Gjuha jonë, në Filadelfia

Të mësosh gjuhën shqipe është njësoj si të duash atdheun nga kemi ardhur. Sa më shumë vite kalojnë aq më... »

Manhattani u vesh kuq e zi nga shqiptarët e Diasporës amerikane

Nga Keze Kozeta Zylo Sot, në Manhattan, shqiptarët e Diasporës amerikane parakaluan me krenari në kryeqendrën e botës, Manhattan në... »

Shoqata e mirënjohur “Ana e Malit” mbajti Kuvendin vjetor

Veprimtaria filloi me një koncert të bukur dhe mjaft mbresëlënës në skenë   Nga Keze Kozeta Zylo Shoqata e mirënjohur... »

Parada e shqiptarëve, në New York, këtë vit nderoi UÇK-në

Parada shqiptare për herë të parë iu kushtua e gjitha Kosovës, 10 Vjetorit të Pavarësisë së saj, Ushtrisë Çlirimtare të... »

Një senatore, një kongresiste, klerikë e amerikanë të të gjitha feve, në Iftarin e shtruar nga shqiptarët në Waterbury

“Interfaith iftar dinner” bashkoi rreth tryezes se iftarit senatoren Joan Hartley, perfaqesuesen e kongresistes Elizabeth Esty, klerikë dhe shume amerikanë.... »

Lamtumirë Prof. Hethem Selimi!

Nga Ramazan Bekteshi Sot mbushen 30 dite nga kalimi ne amshim i prof. Ethem Selimit, atdhetarit te flakte nga Kerçova.... »

“Dita e Trashëgimërisë Shqiptare”, në Westchester New York

Nga Beqir Sina Në veri të qytetit të Bronksit, në qytezën Valhalla – Westchester, në praninë e rreth tre mijë... »

106-vjetori i Vatrës, nderohen figura të komunitetit shqiptaro-amerikan

Orgnizata më e vjetër e komunitetit shqiptaro-amerikan festoi mbrëmë 106 vjetorin e themelimit. Federata Panshqiptare Vatra e shënoi këtë përvjetor... »

SHBA: Policia kufitare në aeroport ia sekuestron 58,000 dollarët e padeklaruar që mbante në trup – tani shqiptari po i hedh në gjyq

64-vjeçari shqiptar nga Cleveland, Ohio po udhëtonte për në Shqipëri, me 58,000 dollarë në çantë. Pas një kontrolli trupor, oficerët... »

Qendra Islame Shqiptaro-Amerikane, Queens, iftar me imamët dhe besimtarët shqiptarë të Nju Jorkut

Nga Beqir Sina Në lagjen Glendale – Queens, New York, natën e 13 të muajit të shenjtë të Ramazanit, është... »

Shqiptari në Nju Jork, gjen një zarfin me para dhe ia dorëzon zyrtarve të Citybank

Nga Beqir Sina New York, NY: Gjestet humane të shqiptarve që jetojnë në mërgim bëjnë bujë në median e vendve... »

New York: Festivali i pestë i Shkollave Shqipe një pasuri për Diasporën

Një traditë e mrekullueshme është krijuar tashmë ndër shqiptarët e Amerikës e pikërisht me Shkollat Shqipe të krijuara në shërbim... »

Seminar shkencor–arsimor: “Arritje dhe Perspektiva të Mësimdhënies së Gjuhës Amtare në Shkollat Shqipe të Diasporës Amerikane”

Me datën 19 maj 2018, Organizata Shqiptaro-Amerikane e Dy Gjuhëve dhe Kulturave (Albanian-American Dual Language & Culture) organizoi një seminar... »

“Diaspora Flet”, Lazim Destani: Kapitali më i fuqishëm social për kombin tonë sot është diaspora

Nën organizimin e Organizatës joqeveritare ‘Germin’ këto ditë në Prishtinë po mbahet konferenca katër-ditore “Diaspora Flet” që i nisi punimet... »

Dibranët në Amerikë ndihmojnë familjet në nevojë për muajin e Ramazanit në Dibër

“Të ndihmojmë familjet në nevojë për muajin e Ramazanit!”   Nga Beqir Sina STATEN ISLAND NY : Me rastin e... »

Kapidani Nikollë Gjomarku (1927-2018) – Një jetë e perkushtuar për Mirditën dhe atdhedashurinë

Tomë Mrijaj Pema gjenealogjike e parë e familjes së madhe dhe e mirënjohur shumë shekullore e Gjormakajve, sipas burimeve të... »

Westchester: U shënua “Dita e Lirisë së Shqipërisë” – në kujtim të Martirit të Demokracisë, Nikë Marnaçaj

Flamuri Kuq e Zi – valëvitet në shtizën ngjitur me flamurin amerikan, ndërsa bashkia e Yonkers-it, nderonë si për çdo... »

Aktorët e Teatrit “Teuta” Ulqin shfaqën dramën “Nana” dhe muzikë klasike në Symphony Space, Manhattan

Nga Keze Kozeta Zylo Manhattanin kryqendrën e botes duket sikur po e pushtojnë shqiptarët në muajin e pranverës ashtu sic... »

Shoqata shqiptaro-amerikane “Shqipe e Arizonës” – një derë e hapur për aktivitevetet kulturore të mërgimtarëve tanë

Nga Lulzim Mulliqi Ne Komunitetin shqiptaro-amerikan te shtetit te Arizones kemi disa Shoqata qe me punen e tyre ne faza... »

New York: Guvernatori Andrew Cuomo Qendrën Islame Kulturore Shqiptare (AICC)

Qendra Islame Kulturore Shqiptare (AICC) u nderua së fundi edhe nga guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo (Andrju Kuomo). Një... »

Zoja e Shkodrës feston 48-vjetorin e famullisë së saj në Nju Jork

Nga Beqir Sina Fotografi nga Leonard Berishaj BRONX – NEW YORK: Të dielën, me 29 prill, në praninë e shumë... »

Koncert madhështor në “Symphony Space”, Manhattan, për 10 Vjetorin e TV dhe Shkollës Shqipe “Alba Life”

Nga Keze Kozeta Zylo  Artistët dhe nxënësit shqiptarë shfaqën një koncert madhështor në Symphony Space në festimin e 10 të... »

Imam Tahir Kukaj, një nga 100 personalitetet më të fuqishme, në Staten Island

Një nga klerikët më të njohur shqiptaro-amerikanë është përfshirë në listën e 100 njerëzve më me ndikim në Staten Island... »