Bob Dole Senate

Kur Senatori Bob Dole pengonte njohjen e Serbisë nga SHBA

Ndikimi i shqiptaro-amerikanëve dallohej qartë në pjesën kushtuar Kosovës, në Rezolutën 290 të aprovuar prej Senatit Amerikan   Sot, kur... »

Lidhja_Qytetare_Shqiptaro-Amerikane_(LQSHA)

LQSHA dënon dhunën në Maqedoni

New York—29 prill 2017—Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane fuqishëm dënon dhunimin e Parlamentit të Maqedonisë nga rreth dyqindë përkrahës të VMRO-DPMNE-së pasi... »

18157354_1788722164490996_9175576839316183626_n

“Yonkers High School” në New York, mbajti festivalin: “International Gala 2017”

Një grup nxënësish shqiptarë, në mënyrë dinjitoze, përfaqësuan vlerat tona kombëtare, duke u prezentuar me disa nga vallet më të... »

Zoran Zaev_i plagosur 1

Rreth ngjarjeve në Maqedoni reagojnë edhe shqiptarë nga Amerika

Nga Beqir SINA – New York Shqiptarët e Amerikës, sidomos ata nga vend origjina e tyre, nuk ka hezituar fare... »

VATRA

Vatra dënon dhunën në Kuvendin e Maqedonisë dhe i bën thirrje faktorit shqiptar të tregojë maturi

Nju Jork, 27 Prill 2017- Fedearata Panshqiptare e Amerikës”VATRA” po e ndjek me brengosje të thellë situatën në Maqedoni, ku... »

Harry Bajraktari

Edhe një betejë e fituar për Kosovën e liderit Haradinaj

Nga Harry Bajraktari Ramush Haradinaj, lideri i AAK-së dhe ish kryeministër i Qeverisë së Republikës së Kosovës, pas betejës së... »

8-2 gjoni fb

Vatra mbështet kandidatin Mark Gjonaj

Të Dielën me 23 Prill 2017, në mesditë, në Selinë e Vatrës u organizua një takim fondmbledhës nga vatranët në... »

18056752_1305463506175507_327522651778641531_n

Familja Veseli nderohet për shpëtimin e hebrenjve gjatë Luftës së Dytë

Të djelën, në Ditën e Përkujtimit të Holokaustit, komuniteti hebraik në Uashington nderoi një familje shqiptare që shpëtoi hebrej gjatë... »

familja v

Nuk ishte vetëm familja jonë, por qe i gjithë populli shqiptar që nuk dorëzoi asnjë hebre

Çfarë tha në emër të familjes, Bujar Veseli, në nderimin madhor që iu bë të dielën, kujtimit të Familjes Veseli,... »

Foto Protesta Unë jam Ramush Haradinaj

Protesta për lirimin e Ramush Haradinaj edhe në Kanada

Në vazhdën e protestave në mbarë botën për lirimin e z. Ramush Haradinaj, kësaj radhe ishin edhe shqiptarët me banim... »

17884162_1222462974489481_4226491575886575484_n

Stan Dragoti, ky bir shqiptarësh emigrantë nga Tepelena që u bë regjizor i njohur në Hollivud

Nga Keze Kozeta Zylo Udhëtimi i stafit të TV “Alba Life”, New York drejt Los Angeles në Kaliforni për gati... »

17883587_1453146494750266_7249107655554954653_n

Pashkët, atmosferë e madhe festive në të gjitha kishat shqiptare në SHBA

Nga Beqir Sina Pashka po kremtohet me gëzim të madh edhe në mesin e katolikëve shqiptarë në Shtetet e Bashkuara,... »

palc5

U përurua libri i mësuesit dibran Sakip Veliu: “Palca e Ndrydhur”

Fazë Parë, shkruan për internnimin dhe vuajtjen e dënimit të tri familjeve, që kaluan së bashku edhe 54 vjet burg... »

bike1

Staten Island: “Turneu me Motoçiklistët Shqiptarë”për fëmijët me aftësi të kufizuara

Beqir SINA – New York Staten Island NYC : Në ishullin Staten Island – Nju Jork, të dielën është mbajtur... »

18

Për dy shqiptarë të mirë dhe shoqatën tonë

  Në këtë 15 vjetor të krijimit të shoqatës së komunitetit shqiptar “Bijtë e Shqipes” në Filadelfia, Pensilvania, e ndjej... »

IMG_20170122_153040834

Brezi më i ri shqiptar në skenën e Carnegie Hall

Julika Prifti Nga shakate e para qe mesova kur erdha ne Nju Jork ishte barcela e nje violisti te madh... »

17861882_1444554508942798_6815972064721925646_n

Shoqata Malësia, në New York, përkujtoi Kryengritjen e vitit 1911, të udhëhequr nga Dedë Gjo Luli

Dom Pjetër Popaj : “Kryengritja e Malësisë së Madhe e vitit 1911, e cila u kurorëzua me ngritjen e flamurit... »

panelistet_diaspora-hangout-768x768

Rëndësia e votës së mërgimtarëve shqiptarë

Nga Kaltrina Kusari Albinfo.ch Si një shtet demokratik, Kosova duhet t’i kushtojë vëmendje pjesëmarrjes së qytetareve në zgjedhjet lokale dhe... »

04

Distanca midis ëndrrës dhe realitetit

Përvoja dhe shëmbulli i DMD Silvana Çumani   Tani duket sikur nuk ka asgjë që nuk mund të realizoj Dr.... »

15966122_1809656222627158_4848606861987290686_n

Shaqir Salihu, zëri emblematik i Zërit të Amerikës nga Uashingtoni

Tog fjalshi me atë siglën e veçantë muzikore, që hapte dhe mbyllte radioprogramin e Zërit të Amerikës, me ato fjalët... »

varret-e-vellezerve-bytyci

I zhgënjyer me Amerikën, pak shpresë për drejtësi nga Serbia

“Kur ata më shohin mua, nuk është se ndihen keq… Nganjëherë, ministrat nuk më lënë as t’i përfundoj pyetjet. Më... »

ork3

(VIDEO) Dirigjenti shqiptar i Orkestrës Filarmonike Rinore të Bostonit, një surprizë në Aeroportin JFK (VIDEO)

Ngjarja ndodhi në qershorin e vitit të kaluar, kur muzikantët e Orkestrës Filarmonike Rinore të Bostonit po udhëtonin për në... »

Kardinal Ernest Troshani_Nju Jork

Kardinal Ernest Troshani në Nju Jork

Nju Jork, 27 mars 2017 – Komuniteti katolik i shqiptarëve të Nju Jorkut priti të dielën Kardinal Ernest Troshanin. Ai... »

17504283_1428038877261028_9168546520229536509_o

U zhvillua Edicioni i Dytë – Java Modës Shqiptare në New York

Më shumë se 200 shikues, shumica tyre të rinjë e të reja shqiptar dhe amerikan, student nga shkollat e modës,... »

Java Shqiptare e Modes_Nju Jork

“Java Shqiptare e Modës” në Nju Jork

Nju Jork, 26 mars 2017 – Të shtunën në mbrëmje, në Nju Jork, është hapur “Java Shqiptare e Modës” (Albanian... »

sin6

Vdiq më i fundit i patriotëve të përvuajtur të fisit Sina – Hashim Sina

Në Fort Laudrdale, Florida, në moshën 85 vjeç vdiq fëmija, e fundit e çiftit të bashkëshortor, Kafile Kaloshi-Sina dhe Beqir... »

17389147_1594807847214817_7983301312627758918_o

Mit’hat Frashëri, fytyrë e kombit, u përkujtua në Vatër

*Për herë të parë shfaqet në publik Autopsia e trupit të Mithat Frashërit, që u nda nga jeta në mënyrë... »

17308901_839076392914241_2280989707576097726_n

Miq të vjetër nga Nju Jorku vizitojnë ish-kryeministrin Haradinaj, bëjnë thirrje për lirimin e tij

Nga Beqir Sina Veprimtarët e njohur shqiptaro-amerikanë, Harry Bajraktari dhe Rrustem Gecaj nga Nju Jorku vizituan dje, të hënën më... »

loshaj1

Për ditëlindje, në shtëpinë e re

CONGERS, NY – Suksesi i vëllezërve Hazir dhe Asim Loshaj është një shembull tipi i realizimit të ëndrrës amerikane. Haziri... »

aave

“The New York Times”, 26 vjet më parë, mes komunitetit shqiptaro-amerikan

Si sot, 26 vjet më parë, “The New York Times” botoi një artikull për komunitetin shqiptaro-amerikan. Pikënisja për shkrimin ishte... »