Shtëpia e Bardhë deklasifikon letërkëmbimin e vitit 1998 me veprimtarin Harry Bajraktari

Absurde që agresorit në Beograd t’i besohet ndihma humanitare për civilët në Kosovë, argumentonte veprimtari i njohur shqiptaro-amerikan – Këshilltari... »

Shqiptari që mposhti koronavirusin në New York, pas një muaj beteje

KUR JETA FITON MBI VDEKJEN Shqiptaro-amerikani Tom Berisha ka mposhtur koronavirusin pas një muaji të gjatë beteje të ashpër të... »

Thaçi: Mirënjohja jonë do të jetë e përjetshme për SHBA dhe diasporën shqiptare në Amerikë

Bisedë e veprimtarit shqiptaro-amerikan Ekrem Bardha, ish-botues i gazetës “Illyria”, me Presidentin e Kosovës, zotin Hashim Thaçi – Nga libri... »

Vidio-konferencë në karantinë me mësuesit dhe stafin e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Duke biseduar brenda karantinave tona nga tëgjitha lagjet e Nju Jorkut me mësuesit dhe stafin e... »

“Children of the Eagle” dhe mësimi online i gjuhës shqipe

Fëmijët e shkollës  shqipe ”Children of the Eagle” po e përjetojnë  ndryshe këtë  vit shkollor. Sikurse shumë privime të tjera edhe të mësuarit... »

Koronavirusi ndan çiftin shqiptar që ndoqi “ëndrrën amerikane” për 50 vjet

NEW YORK: E bija e tyre, Liria ka rrëfyer për gjigantin televiziv CNN se nëna e saj Nagjija Gjidija, 72... »

NJË KURORË E BUKUR PËR SHKRIMTARËT SHQIPTARO-AMERIKANË

 -Vështrim rreth librit “Autorë dhe krijime” të Andan Mehmetit-   Nga Fuat Memelli Këto ditë ka dalë nga botimi libri... »

Kryesia e Shoqatës Shqiptaro Amerikane Skënderbej Inc. aktive dhe në izolim botëror

Nga Keze Kozeta Zylo Kryesia e Shoqatës shqiptaro Amerikane “Skenderbej” Inc. edhe pse në kohë Lufte vazhdon të punojë dhe... »

Remzi Barolli: “Vetëm e vërteta do të na bëjë të lirë”

Persekutimi i egër 45-vjeçar i komunistëve, arratisja nga Shqipëria, pregatitjet në kampet e desantve në Greqi, nga oficerët të Natos,... »

Falë nismës nga Motrat Qiriazi, sigurohet kthimi në atdhe i babait shqiptar që humbi jetën nga koronavirusi

Trupi i babait shqiptar, Agron Vraja, që humbi jetën nga koronavirusi në New York, po kthehet më në fund në... »

Lexueset e vogla të gazetës “Illyria”

Nga Kozeta Zylo Dea dhe Emma Liri dy mbesat e mia dhe nxenese te Shkolles Shqipe “Alba Life” duke mbajtur... »

Çdo jetë njeriu vlen sa një botë

Intervistë me imamin Gazmend Aga, udhëheqës në Komunitetin Mysliman Shqiptaro Amerikan në Waterbury, për Muajin e Ramazanit në një kohë... »

SHBA: Arsim Zendeli 23 vjeç nga Detroiti ka humbur

Prindërit shpresojnë se djali i humbur është ende gjallë dhe kërkojnë ndihmë   Nga Beqir SINA – Phoenix Arizona Policia... »

Dr. Zana Blaku-Tanushi, një histori suksesi e shqiptarëve në Amerikë

Refugjatja nga Kosova që punon në NIH, rrjetin e instituteve që provoi suksesin e terapisë me Remdesivir kundër COVID-19  ... »

Përshëndetje Amerikë!

Forcat ajrore në SHBA, përshëndesin mjekësinë amerikane në kohën e pandemisë   Nga Moza Boletini Sipas një njoftimi nga Shtëpia... »

NË NJU JORK, U VARROS BIRI I FAMILJES PERLLESHI DHE GJAKU I GJAKUT TIM-VILSON PËRLLESHI

Shkruan: Lekë Mrijaj Telegram ngushëllimi familjes e mikut tonë të shumfisht dhe të shtrenjtë, veprimtarit të mirënjohur shqiptar , z.... »

Lamtumira e fundit, plot emocione, për zonjën Mrika Xhema

Dhjetëra njerëz u mblodhën, dje, në Greenwich, Connecticut për t’i dhënë lamtumirën zonjës Mrika Xhema. Përveç bashkëshortit Jim Xhema dhe... »

NE NEW YORK, NDERROI JETE SHQIPTARJA E MADHE ZONJA LUME M. JUKA

Nga Eduard M. Dilo Me hidherim, trishtim e tronditje shpirterore, mesova se ka nderruar jete Zonja Lume M. Juka, profesoreshe... »

Humbja e vendit të punës gjatë pandemisë – Çfarë mund të bëjnë emigrantët?

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Shumë nga klientët tanë emigrantë na kanë pyetur nëse kualifikohen për... »

Ndahet nga jeta Frederik Gjerasi, përkthyesi që u ndodh në “furtunën” e prishjes së marrëdhënieve shqiptaro-sovietike

Nga Fuat Memelli Pas një sëmundje të rëndë, të dielën më 19 prill, ndrroi jetë në Boston, në moshën 86... »

LQSHA, thirrje Presidentit Trump që ta lirojë Ambasadorin Grenell nga detyra e të Dërguarit Special

Deklarata Publike nga Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane   Prill 2020 – Ne, anëtarët e Bordit të Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, jemi... »

Qershori 2020, për herë të parë pas gati dy dekadash pa Paradën Shqiptare në Manhattan

Ndër ngjarjet më masive të kësaj periudhe, që anulohen nga urdhëri i kryebashkiakut de Blasio janë Paradat e Festës së... »

Lamtumirë për zonjën Mrika Xhema

Ju njoftojmë se ka ndërruar jetë Mrika Xhema, bashkëshortja e Jim Xhemës, një nga biznesmenët dhe aktivistët më të shquar... »

45 dormenë dhe pastrues ndërtesash të vdekur në New York

E ka bërë të ditur sindikata (unioni) që punëson mbi mijëra shqiptarë   Të paktën 58 anëtarë të sindikatës (unionit)... »

Kohë koronavirusi : Ndahet nga jeta Elez Hoxha, ish-i burgosur politik, nga diktatura komuniste

Shoqata Bytyçi : “Çdo kush që e pati rastin për ta njohur nga afër, e hetonte menjëher se ai ishte... »

HUMANIZMI I SHQIPTARËVE NË AMERIKË

Shkruan Bexhet Asani                  Në krahasim me popujt e tjerë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për nga numri, shqiptarët janë... »

Na la Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti e i palodhuri

Nga Vehbi Bajrami Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti, i palodhuri në veprimtarinë kombëtare në Amerika, paska vdekur. Na la... »

Fondi Vendlindja Thërret: Rexh Xhakli dhuroi 150 mijë dollarë “cash” për UÇK-në dhe luftën e popullit shqiptar për liri

Rexh Xhakli i dha shumë Kosovës, çështjes sonë kombëtare, ai u bë mbështetës i pakursyer i UÇK-së dhe luftës së... »

Harry Bajraktari, në Amerikë, dërgon ndihma për një mijë familje, në Tropojë

Nga Ramiz Lushaj* Dje në mbrëmje vonë ka mbrri në “Qytetin e Alpeve” ndihma humanitare me 25 tonë miell për... »

NJË BUQETË LAMTUMIRE PËR MËSUESIN JANI DEPON

-Virusi i rrezikshëm, Covid 19, i mer jetën edhe një shqiptari në Çikago –   Nga Fuat Memelli-Boston Jani Depo,... »