Vdes në moshën 88 vjeç, Regis Philbin, ikona e televizionit amerikan me origjinë arbëreshe

Nga Ruben Avxhiu Regis Philbin ishte një nga figurat më të njohura të televizionit amerikan. Ai mban rekordin botëror Guinnes... »

Ndarje e parakohshme nga kjo jetë e inxhinieres shqiptare në Staten Island

Nga Marsida T. Najdeni Me shumë tronditje po marr vesh ndarjen e parakohshme nga kjo jetë të inxhinieres Ermira Jasa.... »

FONDACIONI BIBERAJ INC. SHPALL BURSËN PREJ 1,1 MILION DOLLARËSH PËR 40 STUDENTË NË INSTITUTIN TEKNOLOGJIK TË ROÇESTERIT- RIT NË KOSOVË / FONDACIONI I UNIVERSITETIT AMERIKAN NË KOSOVË

Nju Jork/Prishtinë, 20 korrik, 2020 –Fondacioni Biberaj Inc. shpall ndarjen e bursave të reja akademike, në vlerë prej 1.160.000 dollarësh,... »

Ideja gjeniale e një shqiptari në New York

Nga Ruben Avxhiu Revista Forbes i ka kushtuar një shkrim shqiptaro-amerikanit Premtim Gjonbalic dhe firmës së tij Butler Hospitality që... »

U formua dega e parë, e Vatrës në Staten Island – New York – “Komisioni Vatra”

Nga Beqir SINA Tre vjet pas “ndarjes” dhe në përgatitje të Kuvendit së saj “Komisioni VATRA”, ka filluar ngritjen e... »

Elez Biberaj emërohet Drejtor i Përgjithshëm në detyrë i Zërit të Amerikës

Nga Frank Shkreli Disa ditë më parë, Drejtorja e Zërit të Amerikës, Amanda Bennett dhe zëvendësja e saj kryesore, Sandra... »

Katër aktivistë të komunitetit, bisedë në Zoom me ambasadorin Grenell

Nga Beqir Sina Një takim për Zoom u mbajt sot me Ambasadorin Grenell – nga Shtëpia e Bardhë dhe katër... »

Katedra e parë albanologjike, në Shtetet Bashkuara të Amerikës

Nga Frank Shkreli Hapja e një Katedre për studime shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka qenë një ëndërr... »

WILLIAM N. JOHNS – ENERGJIA MOTORIKE E KOMUNITETIT NË WORCESTER, MA.

(Potret biografi për veprimtarin Willam Nick Johns (Vasil Koli Kamenica) (Ribotohet me rastin e largimit nga jeta) Nga Thanas L.... »

Konferencë virtuale për Ditën Botërore Kundër Komunizmit

Nga Klara Matja Me rastin e Ditës Botërore kundër Komunizmit Fondacioni Amerikan “Victims of Communism, Memorial Foundatition” në Washington, D.C.,... »

Mësues Selam Gjoni do të kujtohet përgjithmonë

Më 1995 propozohet edhe hedh kanditaturën për deputet në qytetin e Tepelenës, i cili në fushatën e tij udhëhiqej nga... »

Blerim Elmazi, avokati në gjyqin e bujshëm në Georgia, flet për angazhimin në kauzën e të drejtave civile si dhe frymëzimin që merr nga rrënjët shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Kush është Blerim Elmazi, avokati i ri shqiptaro-amerikan që po përfaqëson viktimën në një nga proceset gjyqësore... »

Avokati shqiptaro-amerikan në gjyqin më të famshëm të vitit në Georgia

Jay-Z i vë në dispozicion avionin e tij privat, tregon në Instagram Blerim Elmazi, që përfaqëson afrikano-amerikanin e vrarë Ahmaud... »

Lajmërim vdekjeje

Gjek Gjoni Nikprelaj 01/01/1933 – 06/03/2020 Gjek Gjoni Nikprelaj ndërroi jetë në 3 qershor 2020. Ishte 87 vjeç. Hapet e... »

Nga refugjat i 91-shit në Brindisi, sot doktor i emergjencës në Itali

Flet Dr.Pjerin Gjoni nga Fronti i Luftës, mjek i emergjencës 118 në Itali   Bisedoi Keze Kozeta Zylo Pas marrjes... »

Dr. Linda Ciu në vijë të parë në frontin e Luftës kundër Coronavirusit në Massachusetts

Bisedoi Keze Kozeta Zylo Flet Dr.Ciu e cila ka gjysh Ismet Toton, një intelektual par excellence nga Progonati i Tepelenës,... »

Staten Island NY : 79 vjeçari që humbi jetën në aksident është shqiptar

Zudi Daci, 79 vjeç, një veteran i arsimit në Dibër të Madhe, shkrimtar dhe veprimtar i njohur i këtij komuniteti... »

Këshilli Ndërfetar i Guvernatorit: Imam Tahir Kukaj, mes figurave më të shquara fetare në New York

Nga Ruben Avxhiu Një imam shqiptaro-amerikan është ftuar të bëhet anëtar i Komitetit Këshillues Ndërfetar të themeluar nga Guvernatori Andrew... »

Vëllezërit shqiptarë që ushqejnë mijëra vetë mes pandemisë në Amerikë

Bekim dhe Burim Rexhaj, dy heronj të kohës sonë, që sfiduan rrethanat e vështira të krizës për të ushqyer të... »

Letër e hapur për Administratën e SHBA-së mbi çështjen e Kosovës

18 maj, 2020 I nderuari President Donald J. Trump President i Shteteve të Bashkuara Shtëpia e Bardhë 1600 Pennsylvania Avenue,... »

Policia e Detroitit gjeti trupin e pa jetë të 24-vjeçarit Arsim Zendeli

Nga Beqir SINA Kështu të paktën kan shkruar mediat lokale duke thënë se trupi i pa jet i 24-vjeçarit të... »

Bisedë me znj. Bojkena Selmanaj në vijën e parë të frontit kundër koronavirusit, NY

Vdekja e infermieres koleges sonë ka dhembur pak më ndryshe. Kemi luftuar ditë e netë pa pushim me javë të... »

Dy vëllezër shqiptarë nga Kosova, heronj të ditëve tona në Manhattan

“The New York Times” shkruan për të punësuarit si “super”, “doormen” etj, disa prej tyre shqiptarë që vijojnë punën në... »

Shtëpia e Bardhë deklasifikon letërkëmbimin e vitit 1998 me veprimtarin Harry Bajraktari

Absurde që agresorit në Beograd t’i besohet ndihma humanitare për civilët në Kosovë, argumentonte veprimtari i njohur shqiptaro-amerikan – Këshilltari... »

Shqiptari që mposhti koronavirusin në New York, pas një muaj beteje

KUR JETA FITON MBI VDEKJEN Shqiptaro-amerikani Tom Berisha ka mposhtur koronavirusin pas një muaji të gjatë beteje të ashpër të... »

Thaçi: Mirënjohja jonë do të jetë e përjetshme për SHBA dhe diasporën shqiptare në Amerikë

Bisedë e veprimtarit shqiptaro-amerikan Ekrem Bardha, ish-botues i gazetës “Illyria”, me Presidentin e Kosovës, zotin Hashim Thaçi – Nga libri... »

Vidio-konferencë në karantinë me mësuesit dhe stafin e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Duke biseduar brenda karantinave tona nga tëgjitha lagjet e Nju Jorkut me mësuesit dhe stafin e... »

“Children of the Eagle” dhe mësimi online i gjuhës shqipe

Fëmijët e shkollës  shqipe ”Children of the Eagle” po e përjetojnë  ndryshe këtë  vit shkollor. Sikurse shumë privime të tjera edhe të mësuarit... »

Koronavirusi ndan çiftin shqiptar që ndoqi “ëndrrën amerikane” për 50 vjet

NEW YORK: E bija e tyre, Liria ka rrëfyer për gjigantin televiziv CNN se nëna e saj Nagjija Gjidija, 72... »

NJË KURORË E BUKUR PËR SHKRIMTARËT SHQIPTARO-AMERIKANË

 -Vështrim rreth librit “Autorë dhe krijime” të Andan Mehmetit-   Nga Fuat Memelli Këto ditë ka dalë nga botimi libri... »