Dhoma e Përfaqësuesve miraton rezolutë për vëllezërit Bytyçi

Dhoma e Përfaqësuesve, miratoi të martën një rezolutë, me të cilën i kërkohet Serbisë që të vërë para drejtësisë vrasësit... »

Vdiq në Manhattan, autori i shquar me origjinë arbëreshe, Nick Tosches

Nga Ruben Avxhiu Nick Tosches, autor i shquar biografish, gazetar, romancier dhe poet, me origjinë arbëreshe vdiq në 20 tetor,... »

Shqiptaro-amerikanë e arbëreshë, në Paradën e Ditës së Kolombit

Java Shqiptaro-Arbëreshe në Nju Jork, në darat 11 , 12, 13 ,14 dhe 16 tetor, solli nga Italia edhe nje... »

Në 22-vjetorin e rënies së Heroit të Kombit, Adrian Krasniqi

Harry Bajraktari Para 22 vjetësh në Kliçinë të Pejës ra trimërisht heroi i kombit Ardian Krasniqi në luftë kundër forcave... »

Promovimi i librit “Graviteti i shpirtit” në New Jersey me autore Ermira Mitre

Merrma kockën bëma gur në vënd të tij të rëndojë/ Gur e kockë ta ngrejë kështjellën/ mënçuri të pagëzojë/ Merrmi... »

Nderimet e fundit për veprimtarin shqiptaro-amerikan Marash Mernaçaj

Sot në Nju Jork iu bënë nderimet e fundit veprimtarit shqiptaro-amerikan Marash Mernaçaj, i arratisur gjatë viteve të diktaturës së... »

New York: 17-vjeçari shqiptar vdes në aksident

Deklarohet e vdekur edhe bashkudhëtarja e tij, 15-vjeçarja nga Brooklyn, Saniha Çekiç   Një përplasje makinash u mori jetën dy... »

Michael Malushi, ëndrra e djaloshit shqiptar në Futbollin Amerikan

Nga Ruben Avxhiu Michael Malushi, nga Michigan, ka përfunduar me sukses vitin e tij të parë si profesionist me djemtë... »

Shkodranët, në Nju Jork, pritën ish-futbollistin e njohur të Kombëtares, Sabah Bizi

Nga Beqir SINA BROOKLYN NY : Dhjetra shkodranë në Nju Jork, kanë pritur të dielën në “Avere Ristorante” në Brooklyn... »

Ëndërr emigrantësh që u bë realitet në Amerikë

Nga Ilir Ikonomi “Butler Hospitality” është një shërbim i ri në industrinë hoteliere të Nju Jorkut. Themeluesi i tij është... »

Ngjarja që paralajmëroi një epokë të re historike: Seminari kushtuar 300-vjetorit të Pjetër Bogdanit në New York

30 vjet më parë, në 7 tetor 1989, komuniteti shqiptar në New York mbajti një Seminar me rastin e 300-vjetorit... »

Shuhet Gjoni Athanas, një nga ikonat e operas shqiptare

I jepet lamtumira e fundit, në Boston   Nga Fuat Memelli Më 1 tetor të këtij viti, në moshën 94... »

Protesta kundër filmit të propagandës serbe, në Nju Jork

Përplasje fizike mes shqiptarëvë dhe stafit të regjisorit serb, policia njujorkeze arreston një shqiptar   Nga Beqir SINA NEW YORK... »

“Bijtë e Shqipes” në Philadelphia nderohen me çmimin “Ambasador i Kombit”

Edhe pse gjeografikisht shumë larg prej atdheut, të vlerësuar prej qeverisë Shqiptare me titullin “Ambasador i Kombit”   Nga Rudina... »

Kryeministri Haradinaj nderoi amerikanë dhe shqiptarë në Nju Jork

Nga Beqir SINA NEW YORK CITY : Kryeministri i Kosovës, në largim, Ramush Haradinaj, ka dekoruar me medaljen “Gjergj Kastrioti-Skënderbeu”... »

Marko Kepi hapi fushaten elektorale për në Asamblenë e New York-ut

Nga Kozeta Zylo Staten Island nje ishull plot diell dhe uje te bekuar mirepriti komunitetin shqiptaro amerikan ne fushaten elektorale... »

Shqiptaro-amerikani Marko Kepi do të kandidojë për Asamblenë e New York-ut

Nëse zgjidhet, presidenti i Rrënjëve Shqiptare do të jetë anëtari i dytë në historinë e komunitetit në dhomën e ulët... »

Frymëzuar me Shqiptarizëm – Edukuar me Amerikanizëm

Nga Sali Bollati Kombësia prezantohet me Gjuhën,veshjen, traditat, mikëpritjen e respektimin ndërfetar, veti që i kultivon dhe i ruan këtu... »

Qeveria shqiptare ndan disa çmime “Ambasador i Kombit” për diasporën në SHBA

NEW YORK: Ministri në Detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka dhënë të dielën, në 22 shtator,... »

Presidenti Hashim Thaçi vizitoi memorialin e vëllezërve Bytyqi, në Yonkers Nju Jork

“Me nderimin që u bëjmë së bashku tre vëllezërve dëshmorë – vëllezërve Bytyqi – ne nderojmë vetveten, Ushtrinë Çlirimtare të... »

Shaqir Salihu nderohet me medaljen “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu”

Nju Jork, 25 shtator 2019 – Shaqir Salihu, ish-gazetai i Zërit të Amerikës, është nderuar nga kryeminsitri i Kosovës në... »

Gazetari dhe foto-operatori shqiptaro-amerikan Mark Dukaj, humb jetën nga stuhia tropikale Imelda në Texas

Nga Lek Gjoka Jacksonville, Florida – E pabesueshme por fatkeqësisht e vërtetë, ndahet nga jeta tragjikisht gazetari dhe operatori i... »

Emigracion: Karta e Gjelbër dyvjeçare duhet të kthehet në e përhershme

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both Erdha në Shtetet e Bashkuara si e fejuar me bashkëshortin tim. I... »

Jemi me fat që kemi disa miq shumë të veçantë shqiptarë në Amerikë!

Intervistë me Pat Engel, Presidente e Klubit Kongresional në Washington DC dhe bashkëshorte e kongresistit të shquar, Eliot Engel  ... »

Shkolla Shqipe “Gjuha Jonë” në Filadelfia filloi vitin e gjashtëmbëdhjetë

Njeriu mban mend ditën e parë të shkollës si një nga kujtimet më të veçanta dhe më mbresëlënëse. Edhe data... »

Shkolla Shqipe “Alba Life” “Ambasador i Kombit” në Staten Island filloi vitin shkollor akademik 2019-të–2020-të

Nga Keze Kozeta Zylo Në Staten Island Shkolla Shqipe “Alba Life” që ka shkolla shqipe pothuajse në të gjitha lagjet... »

Bronx: Ceremoni në nderim të heronjve të 11 Shtatorit

Nga Moza Boletini Fotot: Hajdin Aliaj New York, 2019 Si çdo vit edhe sot, pas 18 vitesh SHBA kujtojnë me... »

Nga puna e një avokati: Ankth, gëzim dhe lot në krah të klientëve

Avokati dhe ish-diplomati Sokol Braha flet për shanset e emigracionit në SHBA dhe ndryshimet nën Administratën e Presidentit Trump, lobimin... »

Ndërroi jetë Sami Kulla, një prej kontribuesve kryesorë të komunitetit tonë

Komuniteti Mysliman Shqiptaro Amerikan, në Waterbury, ndan dhimbjen me familjaret dhe miqte Familja e madhe Kulla në Waterbury njoftoi se... »

Mami ishte e Zotit dhe tek ai shkoi

Nga Marsida T Najdeni Siç thotë një shprehje tironase “jeta osht i filxhon zeherr dhe i lug sheqer”. Unë sot... »