Mësues Selam Gjoni do të kujtohet përgjithmonë

Më 1995 propozohet edhe hedh kanditaturën për deputet në qytetin e Tepelenës, i cili në fushatën e tij udhëhiqej nga... »

Blerim Elmazi, avokati në gjyqin e bujshëm në Georgia, flet për angazhimin në kauzën e të drejtave civile si dhe frymëzimin që merr nga rrënjët shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Kush është Blerim Elmazi, avokati i ri shqiptaro-amerikan që po përfaqëson viktimën në një nga proceset gjyqësore... »

Avokati shqiptaro-amerikan në gjyqin më të famshëm të vitit në Georgia

Jay-Z i vë në dispozicion avionin e tij privat, tregon në Instagram Blerim Elmazi, që përfaqëson afrikano-amerikanin e vrarë Ahmaud... »

Lajmërim vdekjeje

Gjek Gjoni Nikprelaj 01/01/1933 – 06/03/2020 Gjek Gjoni Nikprelaj ndërroi jetë në 3 qershor 2020. Ishte 87 vjeç. Hapet e... »

Nga refugjat i 91-shit në Brindisi, sot doktor i emergjencës në Itali

Flet Dr.Pjerin Gjoni nga Fronti i Luftës, mjek i emergjencës 118 në Itali   Bisedoi Keze Kozeta Zylo Pas marrjes... »

Dr. Linda Ciu në vijë të parë në frontin e Luftës kundër Coronavirusit në Massachusetts

Bisedoi Keze Kozeta Zylo Flet Dr.Ciu e cila ka gjysh Ismet Toton, një intelektual par excellence nga Progonati i Tepelenës,... »

Staten Island NY : 79 vjeçari që humbi jetën në aksident është shqiptar

Zudi Daci, 79 vjeç, një veteran i arsimit në Dibër të Madhe, shkrimtar dhe veprimtar i njohur i këtij komuniteti... »

Këshilli Ndërfetar i Guvernatorit: Imam Tahir Kukaj, mes figurave më të shquara fetare në New York

Nga Ruben Avxhiu Një imam shqiptaro-amerikan është ftuar të bëhet anëtar i Komitetit Këshillues Ndërfetar të themeluar nga Guvernatori Andrew... »

Vëllezërit shqiptarë që ushqejnë mijëra vetë mes pandemisë në Amerikë

Bekim dhe Burim Rexhaj, dy heronj të kohës sonë, që sfiduan rrethanat e vështira të krizës për të ushqyer të... »

Letër e hapur për Administratën e SHBA-së mbi çështjen e Kosovës

18 maj, 2020 I nderuari President Donald J. Trump President i Shteteve të Bashkuara Shtëpia e Bardhë 1600 Pennsylvania Avenue,... »

Policia e Detroitit gjeti trupin e pa jetë të 24-vjeçarit Arsim Zendeli

Nga Beqir SINA Kështu të paktën kan shkruar mediat lokale duke thënë se trupi i pa jet i 24-vjeçarit të... »

Bisedë me znj. Bojkena Selmanaj në vijën e parë të frontit kundër koronavirusit, NY

Vdekja e infermieres koleges sonë ka dhembur pak më ndryshe. Kemi luftuar ditë e netë pa pushim me javë të... »

Dy vëllezër shqiptarë nga Kosova, heronj të ditëve tona në Manhattan

“The New York Times” shkruan për të punësuarit si “super”, “doormen” etj, disa prej tyre shqiptarë që vijojnë punën në... »

Shtëpia e Bardhë deklasifikon letërkëmbimin e vitit 1998 me veprimtarin Harry Bajraktari

Absurde që agresorit në Beograd t’i besohet ndihma humanitare për civilët në Kosovë, argumentonte veprimtari i njohur shqiptaro-amerikan – Këshilltari... »

Shqiptari që mposhti koronavirusin në New York, pas një muaj beteje

KUR JETA FITON MBI VDEKJEN Shqiptaro-amerikani Tom Berisha ka mposhtur koronavirusin pas një muaji të gjatë beteje të ashpër të... »

Thaçi: Mirënjohja jonë do të jetë e përjetshme për SHBA dhe diasporën shqiptare në Amerikë

Bisedë e veprimtarit shqiptaro-amerikan Ekrem Bardha, ish-botues i gazetës “Illyria”, me Presidentin e Kosovës, zotin Hashim Thaçi – Nga libri... »

Vidio-konferencë në karantinë me mësuesit dhe stafin e Shkollës Shqipe “Alba Life”, New York

Nga Keze Kozeta Zylo Duke biseduar brenda karantinave tona nga tëgjitha lagjet e Nju Jorkut me mësuesit dhe stafin e... »

“Children of the Eagle” dhe mësimi online i gjuhës shqipe

Fëmijët e shkollës  shqipe ”Children of the Eagle” po e përjetojnë  ndryshe këtë  vit shkollor. Sikurse shumë privime të tjera edhe të mësuarit... »

Koronavirusi ndan çiftin shqiptar që ndoqi “ëndrrën amerikane” për 50 vjet

NEW YORK: E bija e tyre, Liria ka rrëfyer për gjigantin televiziv CNN se nëna e saj Nagjija Gjidija, 72... »

NJË KURORË E BUKUR PËR SHKRIMTARËT SHQIPTARO-AMERIKANË

 -Vështrim rreth librit “Autorë dhe krijime” të Andan Mehmetit-   Nga Fuat Memelli Këto ditë ka dalë nga botimi libri... »

Kryesia e Shoqatës Shqiptaro Amerikane Skënderbej Inc. aktive dhe në izolim botëror

Nga Keze Kozeta Zylo Kryesia e Shoqatës shqiptaro Amerikane “Skenderbej” Inc. edhe pse në kohë Lufte vazhdon të punojë dhe... »

Remzi Barolli: “Vetëm e vërteta do të na bëjë të lirë”

Persekutimi i egër 45-vjeçar i komunistëve, arratisja nga Shqipëria, pregatitjet në kampet e desantve në Greqi, nga oficerët të Natos,... »

Falë nismës nga Motrat Qiriazi, sigurohet kthimi në atdhe i babait shqiptar që humbi jetën nga koronavirusi

Trupi i babait shqiptar, Agron Vraja, që humbi jetën nga koronavirusi në New York, po kthehet më në fund në... »

Lexueset e vogla të gazetës “Illyria”

Nga Kozeta Zylo Dea dhe Emma Liri dy mbesat e mia dhe nxenese te Shkolles Shqipe “Alba Life” duke mbajtur... »

Çdo jetë njeriu vlen sa një botë

Intervistë me imamin Gazmend Aga, udhëheqës në Komunitetin Mysliman Shqiptaro Amerikan në Waterbury, për Muajin e Ramazanit në një kohë... »

SHBA: Arsim Zendeli 23 vjeç nga Detroiti ka humbur

Prindërit shpresojnë se djali i humbur është ende gjallë dhe kërkojnë ndihmë   Nga Beqir SINA – Phoenix Arizona Policia... »

Dr. Zana Blaku-Tanushi, një histori suksesi e shqiptarëve në Amerikë

Refugjatja nga Kosova që punon në NIH, rrjetin e instituteve që provoi suksesin e terapisë me Remdesivir kundër COVID-19  ... »

Përshëndetje Amerikë!

Forcat ajrore në SHBA, përshëndesin mjekësinë amerikane në kohën e pandemisë   Nga Moza Boletini Sipas një njoftimi nga Shtëpia... »

NË NJU JORK, U VARROS BIRI I FAMILJES PERLLESHI DHE GJAKU I GJAKUT TIM-VILSON PËRLLESHI

Shkruan: Lekë Mrijaj Telegram ngushëllimi familjes e mikut tonë të shumfisht dhe të shtrenjtë, veprimtarit të mirënjohur shqiptar , z.... »

Lamtumira e fundit, plot emocione, për zonjën Mrika Xhema

Dhjetëra njerëz u mblodhën, dje, në Greenwich, Connecticut për t’i dhënë lamtumirën zonjës Mrika Xhema. Përveç bashkëshortit Jim Xhema dhe... »