NE NEW YORK, NDERROI JETE SHQIPTARJA E MADHE ZONJA LUME M. JUKA

Nga Eduard M. Dilo Me hidherim, trishtim e tronditje shpirterore, mesova se ka nderruar jete Zonja Lume M. Juka, profesoreshe... »

Humbja e vendit të punës gjatë pandemisë – Çfarë mund të bëjnë emigrantët?

Çështje të emigracionit: Për ju Avokati Kieran Both   Shumë nga klientët tanë emigrantë na kanë pyetur nëse kualifikohen për... »

Ndahet nga jeta Frederik Gjerasi, përkthyesi që u ndodh në “furtunën” e prishjes së marrëdhënieve shqiptaro-sovietike

Nga Fuat Memelli Pas një sëmundje të rëndë, të dielën më 19 prill, ndrroi jetë në Boston, në moshën 86... »

LQSHA, thirrje Presidentit Trump që ta lirojë Ambasadorin Grenell nga detyra e të Dërguarit Special

Deklarata Publike nga Lidhja Qytetare Shqiptaro Amerikane   Prill 2020 – Ne, anëtarët e Bordit të Lidhjes Qytetare Shqiptaro Amerikane, jemi... »

Qershori 2020, për herë të parë pas gati dy dekadash pa Paradën Shqiptare në Manhattan

Ndër ngjarjet më masive të kësaj periudhe, që anulohen nga urdhëri i kryebashkiakut de Blasio janë Paradat e Festës së... »

Lamtumirë për zonjën Mrika Xhema

Ju njoftojmë se ka ndërruar jetë Mrika Xhema, bashkëshortja e Jim Xhemës, një nga biznesmenët dhe aktivistët më të shquar... »

45 dormenë dhe pastrues ndërtesash të vdekur në New York

E ka bërë të ditur sindikata (unioni) që punëson mbi mijëra shqiptarë   Të paktën 58 anëtarë të sindikatës (unionit)... »

Kohë koronavirusi : Ndahet nga jeta Elez Hoxha, ish-i burgosur politik, nga diktatura komuniste

Shoqata Bytyçi : “Çdo kush që e pati rastin për ta njohur nga afër, e hetonte menjëher se ai ishte... »

HUMANIZMI I SHQIPTARËVE NË AMERIKË

Shkruan Bexhet Asani                  Në krahasim me popujt e tjerë, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, për nga numri, shqiptarët janë... »

Na la Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti e i palodhuri

Nga Vehbi Bajrami Ramiz Llapatinca, atdhetari, piktori, i urti, i palodhuri në veprimtarinë kombëtare në Amerika, paska vdekur. Na la... »

Fondi Vendlindja Thërret: Rexh Xhakli dhuroi 150 mijë dollarë “cash” për UÇK-në dhe luftën e popullit shqiptar për liri

Rexh Xhakli i dha shumë Kosovës, çështjes sonë kombëtare, ai u bë mbështetës i pakursyer i UÇK-së dhe luftës së... »

Harry Bajraktari, në Amerikë, dërgon ndihma për një mijë familje, në Tropojë

Nga Ramiz Lushaj* Dje në mbrëmje vonë ka mbrri në “Qytetin e Alpeve” ndihma humanitare me 25 tonë miell për... »

NJË BUQETË LAMTUMIRE PËR MËSUESIN JANI DEPON

-Virusi i rrezikshëm, Covid 19, i mer jetën edhe një shqiptari në Çikago –   Nga Fuat Memelli-Boston Jani Depo,... »

Lamtumirë Rexhë Xhakli, një humbje për komunitetin dhe gjithë kombin shqiptar

Rexhë Xhakli është një nga shqiptarët më të mirë që unë dhe bashkëshortja ime Gena kemi njohur e kemi pasur... »

Vdekjet në kohën e Covid 19

Nga Kozeta Zylo Vetmia është vdekje, vuajtje pa fund, Të dyja bëjnë dashuri jo si “çiftet” natën e parë, Është... »

Flet Albana Martinaj nga fronti i Luftës në Bronx, New York

Znj. Albana Martinaj punon Infermiere (Nurse RN) në spitalin Montefiore Medical Center–Wakefield Division.   Siç po e shikoni nga lajmet... »

Infermierja shtatzanë flet nga Fronti i Luftës në Huston, Teksas…

Bisedë me znj.Armida Bahja Hoxha, Huston   Znj.Hoxha është në javën e fundit të muajit të nëntë dhe vazhdon t’ju... »

Shqiptari i parë në Amerikë që vdes nga koronavirusi, një djalë i ri

Andre Ljuljovic është shqiptaro-amerikani i parë, që dimë, i cili ka humbur jetën nga koronavirusi në SHBA. Djalë emigrantësh shqiptarë,... »

Ndërron jetë Zoje Rexhaj Dedushaj

Te dashur Familjarë, Te dashura motrat e mia, Te dashur vllazerit e mi , Te dashur nipa e mbesa, Te... »

Gratë e “Hope & Peace” impenjohen për pasojat COVID-19

Nga Moza Boletini Mars 2020, SHBA Siç kishim njoftuar ditë më parë Organizata e Gruas “Hope & Peace” në SHBA... »

Kur je në vrullin e punës e harron dhe frikën

Bisedë me znj.Valbona Tolve e cila eshtë në vijën e parë të Frontit të Luftës kundër koronavirust në Amerikë  ... »

Një Amerikë pa restorante?

Ato janë një traditë e madhe shqiptaro-amerikane, pjesë e rëndësishme e historisë së komunitetit tonë në SHBA, e lobimit për... »

SHBA: Një çift shqiptar, në vijën e parë të frontit kundër koronavirusit

Bisedë me specialistë të shendetit z.Taulant Hoxha i cili së bashku me bashkeshorten e tij janë në vijë të pare... »

Shkolla Shqipe “Alba Life”, në të gjitha lagjet e Nju Jorkut festoi 7 Marsin Ditën e Mësuesit, në Bronx, NY

Këshilltari i Bashkisë së Nju Jorkut z.Mark Gjonaj vlerësoi me certificata mirënjohjeje mësueset dhe stafin e shkollës Shqipe “Alba Life”... »

“Illyria” bën pushim të detyruar në shtyp, për shkak të ndalesave nga kriza e koronavirusit – vazhdon botimin normalisht në internet

Paralizimi i pjesshëm i jetës ekonomike në New York ka prekur tani edhe printimin dhe qarkullimin e gazetës “Illyria”. Për... »

Shqiptaro-amerikanët faktor për rizgjedhjen e Presidentit Trump në Michigan – Lobojnë kundër ndarjes së Kosovës

Veprimtari Gjevalin Gegaj takohet me Zv-Presidentin Mike Pence – Letra nga Martin Vulaj dhe Eduard Aliko, e nënshkruar nga komuniteti,... »

Mbi jetën e patriotit të njohur Ali A. Rizaj

Nga Moza Boletini   Jeta e shumë shqiptarëve në SHBA është e ndërthurrur me fakte e ngjarje të rëndësishme historike.... »

Dyfishohet numri në New York City

328 pozitive me COVID-19 ne shtet, 95 ne qytet, nga 2,314 vete te testuar. Vetem 47 nga 328 (dmth 14%)... »

I infektuari i parë në Bronx, e çon në 13 numrin e qytetit

Kryebashkiaku deBlasio u kërkoi njerëzve që janë sëmurë, të rrinë në shtëpi – bizneset e vogla e të mesme që... »

Komuniteti shqiptaro amerikan në New York feston për herë të parë “International Mother Language Day”

Shkolla shqipe “Children of the eagle” dhe The Association of Albanian American Dual Language & Culture AADLC me themeluese Drita... »