Ndihmoni Ambra Medën!

Te dashur miq, Vajza që shihni në foto është Ambra Meda, 17-vjeçarja që në vend që të ulej në bankat... »

Konsulli i përgjithshëm i Shqipërisë në New York z.Dritan Mishto përherë midis nxënësve të shkollave Shqipe

Diaspora e Shqipërise kudo në botë ka mbajtur lidhje të forta shpirtërore dhe fizike me Mëmëdheun tonë të shumëvuajtur. Në... »

Vitet janë vetëm numër!

(Në ditëlindjen e Julian Çefës )   Nga Pjetër Jaku Në Kafe “ KUVENDI”, me datën 2 tetor 2013, Kryesia... »

Nga vizita e Presidentit Nishani në Teqenë e Baba Rexhebit në Michigan

Në ceremoninë e pritjes së presidentit fjalën përshëndetëse e mbajti aktivisti dhe konsulli i nderit të Shqipërisë në Michigan, z.... »

Risi shkencore historiografike dhe gjeolinguistike në diasporën shqiptare në SHBA

Libri “Deformizmi në Historiografi – Falsifikimet Historiografike të shek. XIX (Kontribut Gjeografisë Historike të Kosovës)”, i autorit prof. dr. Muharem... »

Filloi viti i ri shkollor në gjuhën shqipe në Brooklyn

Afërdita Kaçubaj Më datën 28 shtator ishte dita e parë e vitit shkollor 2013- 2014 për shkollën shqipe “Alba Life”... »

Një mbrëmje e paharruar me kryeministrat shqiptarë në shtëpinë e Sal Rusit

STATEN ISLAND, NY Pas takimeve që kryeministrat shqiptarë, Edi Rama dhe Hashim Thaçi patën në New York javën e kaluar... »

New York: Shqiptarët nderojnë Ambasadorin Reeker e Nobelistin Younnis

Presidenti Bujar Nishani dhe kryeministri Edi Rama, mes politikanëve shqiptarë në darkën vjetore të KKSHA-së, një nga ngjarjet kulmore të... »

Gazeta “Illyria” në New York nderoi Presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani

Qindra figura të njohura të komunitetit si dhe dinjitarë politikë e kulturorë njujorkezë u mblodhën për një mbrëmje në Russian... »

Ambasada amerikane: Kujdes, janë rritur rastet e shpërthimit kundër pronës

Në një njoftim zyrtar, ambasada e SHBA-së në Tiranë thotë se inkurajon qytetarët amerikanë të praktikojnë masa të mira sigurie... »

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani takohet me pёrfaqёsues tё Rrjetit APEN

Takimi u zhvillua nё formёn e njё bashkёbisedimi, gjatё tё cilit u shkёmbyen mendime pёr çёshtje qё lidhen me realitetin... »

Tetë shoqata shqiptare protestojnë pjesëmarrjen e Gjukanoviçit në darkën e KKSHA-së

“Ne vlersëojmë se kjo ftesë e bërë Gjukanoviqit është aprovim i shkeljeve sistematike të të drejtave të shqiptarëve dhe bie... »

Nishani: “Vatra” farkëtoi aleancën me SHBA dhe ruajti atdhedashurinë

Presidenti Nishani ju bashkangjit nismёs sё kongresistit shqiptaro-amerikan nё Asamblenё e New Yorkut Mark Gjonaj pёr krijimin e Qendrёs Kulturore... »

Hillary po, Hillary jo

Ish-Sekretarja e Shtetit nuk do të jetë në darkën vjetore të Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan   Këshilli Kombëtar Shqiptaro-Amerikan njoftoi me... »

Reportazh i një darke me Presidentin e Republikës së Shqipërisë në Troy, Michigan

Gjate kesaj vizite u krye edhe dekorimi i kater institucioneve fetare te Michiganit me medaljen e larte “Nderi i Kombit”... »

Haradinaj: Ku do të ishim sot pa ndihmën e shqiptarëve të Amerikës?

SUMMIT, NEW JERSEY – Një grup aktivistësh të komunitetit shqiptar në Amerikë u takuan dje (e dielë) me kryetarin e Aleancës... »

Shqiptarët e Detroitit pritën me entuziazëm Presidentin Nishani

Jepet “Nderi i Kombit” për institucionet fetare shqiptare në Michigan   23 shtator 2013 – Presidenti i Republikës, Bujar Nishani... »

Presidenti Nishani, shqiptarëve në SHBA: Jeni të gjithë ambasadorë të Shqipërisë

  Dekorata “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” për Katedralen Ortodokse të Shën Gjergjit i dorëzohet At Artur Liolinit nga Ambasadori Gilbert Galanxhi... »

Boston: Restoranti “Alba” që do të mirëpresë Presidentin Bujar Nishani

Leo Keka ka sjellë tre presidentë e një ish-kryeministër brenda pesë vitesh në qytezën e rrethinave të Bostonit   Nga... »

Hillary Clinton do të marrë pjesë në darkën e shqiptarëve të Amerikës

Ish-Sekretarja e Shtetit do të jetë e ftuara e nderit në Darkën Vjetore të Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan (NAAC)   Ruben... »

Nga qentë e kampeve të internimit te ata të presidentëve amerikanë

Bashkim Dibra është njeriu më i kërkuar në Manhattan – Që nga Henry Kissinger te Martin Scorsese e Calvin Klein,... »

Sara dhe pasioni i saj

Çdo fëmijë është një aventurë në një jetë më të mirë – një mundësi për të ndryshuar modelin e vjetër... »

Anton Markola – menaxher i vitit nga Manhattan Resident’s Manager Club

NEW YORK Kush nuk ka dëgjuar për profesionin “superintendent”, fjalë kjo angleze që ka hyrë edhe në fjalorin e shqiptaro... »

Vatra promovoi dy libra për Çamërinë

Prof. Dr. Selman Sheme prezanton në Bronx albumin e ilustruar historiko-gjeografik “Monumente natyrore të Çamërisë” dhe monografinë “Gjeohapësira e Konispolit-(Çamëria... »

Shoqata e shkrimtarëve shqiptarë në SHBA zgjodhi kryesinë e re

STAMFORD, CT: –Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro Amerikanë ka njoftuar në rrjetin social Facebook se dje në mesditë në bibliotekën e... »

Shqiptarja Elizabeth Ivezaj kurorëzohet Miss Michigan 2014

Vitin e ardhshëm në Florida do të konkurrojë me shpresën për t’u bërë shqiptarja e parë që shpallet Miss USA... »

Një shoqatë e re shqiptaro-amerikane me punonjës të rendit e sigurisë

Përvec në polici ata punojnë në FBI, policinë sekrete, marshallë etj. Qindra bashkatdhetarë tanë ushtrojnë këtë profesion në Amerikë, shumica... »

Ndërroi jetë Kadrije Pronja – lamtumira e fundit për bijën e Çamërisë

Sot më 14 shtator 2013, në orët e para të mëngjesit ndërroi jetë e nderuara z.Kadrije Pronja (e lindur Hima).... »

Vëllezërit Binakaj – një shembull i realizimit të ëndrrës amerikane

Avokati Richard P. Blender: Kompania “Aaron Bail Bonds” me pronarë vëllezërit Agron dhe Veton Binakaj sot është më e madhja... »

Tri rastësitë që shpëtuan babain shqiptar dhe dy vajzat e tij nga tragjedia

Bardhyl Quku dhe dy vajzat e tij mbetën gjallë falë rastësive të asaj dite…Daniella qe në katin e 73-të kullës... »