Për Kosovën, historinë dhe dinjitetin tonë

“Gjaku i djemve të mi i qoftë për hajër kombit shqiptar”, kumbuan fjalët e Ahmet Bytyqit, babait të tre vëllezërve... »

Gazeta “Illyria” dhe komuniteti shqiptaro-amerikan festuan me madhështi 5-Vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Nga Kozeta Zylo   Në kryeqytetin e botës në Manhattan qindra shqiptarë, përfaqësues organizatash dhe të ftuar amerikanë u mblodhën... »

Një festë familjare

Nga Mimoza Dajçi Fotot Jeffrey Panish Zakonisht jemi mësuar të marim pjesë në takime e festa të organizuaura nga shoqatat... »

New York: Senati dhe Asambleja e shtetit, rezolutë për 5 vjetorin pavarësisë së Kosovës

Nga Beqir Sina ALBANY, New York – Senatori Jeff Klein (D-Westchester/Bronx) dhe Asembleisti Mark Gjonaj (D-80/Bronx) u bashkuan, më 17... »

Taksat mbi të ardhurat dhe ligji për emigrantët pa dokumenta

Rubrika: Çeshtje të Emigracionit: Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve tuaja   Pyetje: Unë jam një emigrant pa dokumenta i... »

Kontribut i ri nga diaspora për ndërtimin e Katedrales “Nënë Tereza” në Prishtinë

Nga Beqir Sina Kisha Katolike Zoja e Shkodrës në New York, mblodhi këtë fundjavë në lokalin e njohur Eastwood –... »

Vdekjet në aksidentet rrugore, mallkimi i komunitetit shqiptar në SHBA

Bilanci i tmerrshëm i rrugës 5 të vdekur e shumë të plagosur brenda tri ditëve – Tregojuni të rinjve për... »

Koha e pritjes për vizë

Çeshtje tё Emigracionit – Avokati Kieran Both pёr ju   Departamenti i Shtetit u ka krijuar mundësinë personave që kanë... »

Texas: Dy vajza shqiptare vdesin në aksident

Një familje shqiptare ka pësuar një aksident të rëndë në Kilgore. Texas (Teksas), ku dy vajza në shkollë të mesme... »

Një vajzë shqiptare në Inaugurimin e Presidentit Obama

Një përvojë e jashtëzakonshme për shqiptaren Merlin Tushe që udhëtoi nga Bronx-i në Washington, e ftuar si pjesë e të... »

Reforma e plotë e Emigracionit- shpresë për miliona njerëz

“Çeshtje tё Emigracionit”: Avokati Kieran Both pёr ju   Presidenti Obama ka propozuar një sërë ndryshimesh në politikën e Shërbimit... »

Protestë para Kombeve të Bashkuara në mbështetje të Luginës së Preshevës

Nga Beqir Sina KOMBET E BASHKUARA:Shqiptarët e Amerikës zgjodhën dje sheshin kryesor përpara Selisë së OKB-së në New York, për... »

Shqiptarët në Worcester (Uster) – përkrah Luginës së Preshevës

Worcester, Massachusetts, SHBA Shqiptarëve të Amerikës! Organizatave shqiptare në cdo qytet amerikan! Institucioneve fetare të komunitetit shqiptar të Amerikës! Të... »

Shёrbimi i USCIS nё Internet nё ndihmё tё emigrantёve

Çeshtje tё Emigracionit: Avokati Kieran Both pёr ju   Kohёt e fundit Shёrbimi iEmigracioni dhe Shtetёsisё Amerikane (USCIS) ka pёrmirёsuar... »

Senatorja që u rrit në Shkollat Shqipe…

(Kushtuar Senatores së Diasporës Dea Bejlerit, vogëlushes 9 vjeçare me pashaportë amerikane që la Amerikën, e detyruar, sepse prindërit nuk... »

Lidhur me ligjin e përshpejtimit të bashkimeve familjare të shtetasve amerikanë

Çeshtje tё Emigracionit: Pёr ju avokati Kieran Both   Sekretarja e Departamentit të Sigurisë së Vendit Janet Napolitano ka folur... »

New York: U mbajt Kuvendi i Shoqatës Dibra, emra të rinj në Këshill

Njoftohet se së shpejti ky Këshill do të takohet në një mbledhje ku do të zgjidhet edhe Kryetari, Nënkryetari, Sekretari... »

Sofra gjithëshqiptare e ndërrimit të viteve në Chicago

Ku tepelenasi trokiste gotën me raki rushi me gjakovarët dhe vallen pogonishte e hiqte një prishtinali   Nga Gezim Muhaj... »

Në Boston, natën e ndërrimit të viteve

Pas festimeve të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë, festa tradicionale e Vitit të Ri , i mblodhi përsëri shqiptarët... »

Philadelphia: Festat e fundvitit në Shkollën Shqipe “Gjuha Jonë”

Shfaqja u hap me Himnin e Flamurit të kënduar nga grupi i nxënësve të shkollës dhe të shoqëruar nga të... »

Hillary Clinton: Mbështes njohjen e menjëhershme nga Amerika të pavarësisë së Kosovë

“Shqipëria duhet të bëhet pjesë e NATO-s”, thotë kandidatja për presidente në SHBA, senatorja Hillary Clinton jep me kërkesën e... »

Një inxhinier shqiptar mbrapa udhëtimit të parë të njeriut në Hënë

Një nga figurat më interesante e më të lëna në harresë të komunitetit shqiptar viziton redaksinë e gazetës Illyria, në... »