Koncert humanitar i SHH “Medvegja” me mbi 2000 bashkëkombas dhe miq zviceranë

Reportazh: SHH “Medvegja”, në Zvicër zëri më i fuqishëm dhe real i Medvegjës shqiptare. Kryetari i shoqatës, z. Zenel Neziri... »

“Lugina e Preshevës, pjesë e unit kombëtar”, libër me domethënie të veçantë për një ngjarje të shënuar

Vizita e presidentit patjetër se ka vendin e vet në kujtesën e etnisë së atyre trevave shqiptare, dhe për njerëzit,... »

Media e Beogradit: Bekim Fehmiu, artisti jugosllav me famë botërore

Bekim Fehmiu iku nga kjo bot, në ditën e sotme, para shtatë vjetësh. Beograd / Prishtinë, 15 qershor 2017 –... »

13 qershori, pushkatimi i poetëve Vilson Blloshmi dhe Genc Leka

Dita e fundit pas një jave me seanca para dhe mbasdite. Kjo bëhej për të reklamuar “grupin armiqësor” të Bërzeshtës.... »

Kadare e Ramadani kujtojnë dashurinë e panjohur mes shqiptarësh

Tiranë, 10 qershor 2017 – Shkrimtari nga Kosova, Musa Ramadani të cilit është fitues çmimit “Kadare” sot i është dorëzuar... »

Mbresa për romanin “MALL I KALTËR” i Viktor Canosinaj

Pirro Dollani Sapo përfundova së lexuari romanin “MALL i KALTËR, shkruar nga miku im, romancieri i talentuar, Viktor Canosinaj! Romani... »

Vizione e vizionarë në historikun e Tiranës

Parimisht i qëndroj besimit se personalitetet brenda “Panteonit Kombtar të Vlerave” duhet të pasurohen dhe të shumëfishohen, si në rrafsh... »

Mbi albumin fotografik “Berati” të Leon Çikës

Para se të flasim për albumin e arritur cilësor “Berati” të fotografit të njohur Leon Çika, lipset t’i hedhim një... »

Musa Ramadani, fitues i Çmimit “Kadare”

Tiranë, 28 maj 2017 – Shkrimtari Musa Ramadani është fitues  i Çmimit Letrar “Kadare”, të cilin çmim e ndan Universiteti... »

Bruçaj uron fillimin e Muajit të Madhnueshëm të Ramazanit

Urimi i kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj Bismilahi Rrahmani Rrahim Me emrin e Zotit, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! Të nderuar... »

Rama: “Shtëpia e gjetheve”, thesar i kujtesës kolektive

Një thesar të kujtesës kolektive e ka cilësuar kryeministri Edi Rama muzeun më të ri në vend, atë të “Shtëpisë... »

Filmi “Përjetësisht fëmijë” i Lorena Sopit i merr dy çmime në SHBA

San Diego (Texasi, SHBA), 23 maj 2017 – Filmi i metrazhit të shkurtër “Përjetësisht Fëmijë /Eternally Child”, me skenar e... »

Diplomatët dixhitalë promovojnë Shqipërinë me edicionin e ri #ColoursofAlbania

Ministria e Punëve të Jashtme në bashkëpunim me Ambasadën norvegjeze në Kosovë dhe me mbështetjen e British Council në Tiranë... »

Autori preshevar Dashnim Hebibi promovoi në Zagreb librin e tij “Diaspora shqiptare në udhëkryq”

Në profilin e tij në FB, gazetari e publicisti, Mr.sc.Dashnim Hebibi, ndër të tjera shkruan, pas përfundimit të promovimit të... »

Petrit Halilaj – artisti shqiptar impresionoi Venecian

Një artist nga Kosova në Venecia. Petrit Halilaj nderohet nga juria e Bienales.   Artisti i arteve pamore Petrit Halilaj,... »

Në Zagreb u promovua Monografia e SHHLP-së, “10 vjet për kombin”

Zonja Ermina Lekaj Prljaskaj, deputete e Parlamenti të Kroacisë i uroi kryetarit të shoqatës z.Musliu dhe kryesisë e anëtarëve të... »

Në Institutin kroat të Historisë-Zagreb, u përkujtua vepra jetësore e shkencore e Prof.dr.Zef Mirditës

Në këtë tubim përkujtimorë, ishin të pranishëm shumë personalitete të botës akademike kroate dhe asaj shqiptare, pa përjashtuar edhe veprimtarë... »

Xhafer M. Majkaj, bir krenar i Labërisë

Prof. Dr.  SPIRO J. SHETUNI Universiteti Winthrop Rock Hill, South Carolina U.S.A.   I përkushtuar ndaj profesionit të mjekut! Krenar... »

Profesor Ibrahim Gashi, shkencetar, intelektual dhe idealist i perkushtuar

Me rastin e pesevjetorit te ndarjes nga jeta te profesorit te nderuar (23 gusht, 1935 – 9 maj, 2012) Me... »

Preshevarët me bashkatdhetarët në Belgjikë promovuan monografinë “10 vjet për kombin”

Këtë eveniment të librit e organizojnë veprimtarë mërgimtarë të të gjitha trevave shqiptare që jetojnë në Bruksel e në gjithë... »

Libri “Power of Myth” nga Joseph Campbell edhe në shqip

Astrit Lulushi Shqipëria vazhdon të prodhojë bunkerë, jo prej betoni, por mendje të mbyllura, me dritare të vogla jo për... »

Bienalja “Mediterranea 18”, Veliaj: Ekspozimi deri në fund të majit, privilegj që pritëm kaq shumë artistë

dicioni i 18 i Bienales “Mediterranea 18” mbyllet sot, por gjatë pesë ditëve të saj ngjalli interesin e shumë qytetarëve... »

Monografia e Luginës së Preshevës “10 vjet për kombin” do të promovohet në Namur të Belgjikës

Me datë 06.05.2017, ( e shtune), duke filluar nga ora 19.00, do të prezentohet dhe promovohet Monografia “10 vjet për... »

Arbëreshët e Italisë e vizitojnë varrin e Skënderbeut në Lezhë

Rrugët me kalldrëm, pazari i vjetër, antika, kalaja, Muzeu e gjithçka tjetër të lidhte me historinë. Histori jo pak vjeçare.... »

Produksioni i fundit kinematografik italian mbi emigrimin e shqiptarëve, në vitet ’90, sjell premierën “Altin in città”

“Altin in città” është një dramë që trajton historinë e një emigranti shqiptarë të larguar në vitet’ 90 drejt brigjeve... »

Në Zagreb u botua libri “Diaspora shqiptare në udhëkryq” i Dashnim Hebibit

Libri është botuar me ndihmën financiare të Qeverisë së Republikës së Kroacisë nga buxheti për vitin 2016, si mbështetës e... »

Rudi Erebara merr Çmimin Europian të Letërsisë me “Epika e yjeve të mëngjesit”

Në Çmimin Europian të Letërsisë marrin pjesë gjithësej 36 shtete, të ndara në 3 grupe dhe që përzgjidhen një herë... »

Pritje e ngrohtë për “Skënderbeun” e Xhevat Limanit në Gjenevë

Arif Ejupi, AlbInfo.ch Me rastin e festës së Pashkëve, Universiteti Popullor Shqiptar i Gjenevës për artdashësit e shumtë të këtij... »

Sfidat e Llambi Blidos

– Pak rreshta për piktorin e talentuar dhe mikun tim të vjetër –   Edhe pse shumë larg Atdheut, ndjek... »

Presidenti i jep Kardinalit Ernest Simoni Troshani dekoratën “Nderi i Kombit”

Përmes një ceremonie të veçantë në ditën e shenjtë të Pashkëve katolike, një personalitet me kontribute të jashtëzakonshme jo vetëm... »