GR3

Një ekspozitë që shfaq jetën e një vendi nëpërmjet imazheve fotografike të Marubëve

Intervistë me ekspertin e artit dhe profesorin Zef Paci, kuratorin e ekpozitës “MARUBI Jetë në imazhe”, të hapur në GR... »

Kryegjyshi Baba Mondi dhe djali i biznesmenit te ndjere Muhamet Malo, gjate ceremonise se kremtimeve te Dites se Novruzit, ditelindjes se te madhit Imam Ali. Festa e Novruzit shenon fillimin e vitit te ri sipas sektit bektashian.

Bektashinjtë festojnë Sulltan Novruzin, nderohen me statuja ari filantropët Morina dhe Malo

Besimtarët bektashinj në të gjithë botën kremtojnë festën e Sulltan Novruzit, lindjen e Imam Aliut. Këtë vit, në selinë e... »

Kreshnik Aliçkaj 1

Kreshnik Aliçkaj triumfon në garën ndërkombëtare “Artistes en Herbe

Luksemburg, 22 mars 2017 – Vepra e bazuar në frymën e folklorit shqiptar, e gërshetuar me motive origjinale, e kompozuar... »

albania

Karikatura e shtypit finlandez në janar 1913 për ndarjen e Shqipërisë

Karikaturën e publikoi studiuesi, gazetari Armand Plaka   “Mosmarrëveshjet kufitare për Shqipërinë”. Kjo është diçitura e karikaturës së botuar në... »

17311383_387238908323608_2667506074442499079_o

100 fotografi të koleksionit “Marubi” shfaqen për herë të parë në SHBA

Ekspozita është hapur me nismën e GR Art Gallery, të çiftit Pali, në Stamford, CT dhe bashkëpunim me Muzeumin “Marubi”... »

selanik turk shqiptar

Çifti turk i Selanikut dhe çifti shqiptar i Janinës

Shënimi në facebook nga historiani Arben Llalla Më origjinale nuk gjenë. Çifti turk i Selanikut dhe çifti shqiptar i Janinës.Nuk... »

Kulla e Haxhi Zekës

Marset e shkatërrimit të trashëgimisë kulturore në Kosovë

Marset e viteve 1999 dhe 2004 janë muajt e shkatërrimeve të trashëgimisë në Kosovë. Gjatë luftës shqiptare-serbe 1998-1999 vetëm për... »

Ismail Kadare

Man Booker: Kadare garon me një fiction “egërsisht inteligjent”

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është në listën e ngushtë të autorëve që janë nominuar për çmimin letrar Man Booker International... »

Faik Konica 1

Thënie të Faik Konicës për Shqipërinë dhe shqiptarët

Ah, malli i Shqipërisë, malli i atdheut të dashur, i shenjtë mall dhe dashuri e shenjtë, kush është ai shqiptar... »

Ismail Kadare

Ismail Kadare kandidat për ta fituar përsëri çmimin “Man Booker International”

Shkrimtari shqiptar me famë botërore Ismail Kadare është në listën e ngushtë të autorëve që janë nominuar për çmimin letrar... »

Librat 1

Ministria e Kulturës e Kosovës themeloi Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”

Prishtinë, 14 mars 2017 – Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e kosovës e ka themeluar një çmim të veçantë... »

ndrenika xhakomino

Ndrenika i dëshiruar nga njerëzit, sepse ai i kërkon ata

Robert Ndrenika është nga artistët e pakët që u dëgjohet zëri. Ai ia ka arritur këtij misioni që nëpërmjet roleve... »

Hadi Shehu_rolet

Shala: Hadi Shehu la trashëgimi të vlefshme në artin e kulturën e Kosovës

Prishtinë, 12 mars 2017 – Ministri i Kulturës, Rinisë e sportit, Kujtim Shala, i ka dërguar mesazh ngushëllimi familjes Shehu,... »

Hadi Shehu 1

U nda nga jeta aktori i madh, Hadi Shehu

Prishtinë, 12 mars 2017 – Aktori i madh i teatrit, Hadi Shehu, është ndarë nga jeta në moshën 68 vjeçare.... »

Lasgush Poradeci 1

Fletë-rrufeja e Bibliotekës Kombëtare për Lasgush Poradecin (dokument)

Tiranë, 12 mars 2017 – Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në vitin 1972, kishte shkruar një fletë-rrufe për Llazar Gushon (Lasgush... »

Martin Camaj 1

25 vjet nga vdekja e Martin Camajt

Veprimtaria e tij letrare në harkun 45 vjeçar ka disa shkallë zhvillimi. Ai e nisi me poezinë, zhanër mbas të... »

Mësuese Rrukije Lika Shaba

Ndërroi jetë pionerja e arsimit kombëtar në Anë të Malit

Nga Frank Shkreli Me keqardhje të madhe lexova lajmin sot në portalet vendore të lajmeve të rrethit të Ulqinit, ulqinionline... »

lek-gjoka-11

Cikël poetik për Nënat me rastin e 8 Marsit / Nga: Lek Gjoka

Qajnë Nënat E gjora vjeshtë kishte shkuar për gjumë e dehur nga ahengu i dasmave qan,s’di pse qan kaq shumë... »

image-0-02-01-d3e1548675582d2999e7c28b57f6c145e0b0d006908a48e1cef690f3f21cb72e-V

Surprizë e bukur për modestin, të madhin e letrave shqipe, z. Naum Prifti

Assistant/Professor, Doktor Mjaftime Dushollari Ne kuadrin e festes se 7 Marsit, ne nje mjedis te thjeshte por shume artdashes shqiptaresh,... »

Arif Demolli

Iu dha lamtumira e fundit shkrimtarit Arif Demolli

Prishtinë, 7 mars 2017 – Sot, në Prishtinë, iu dha lamtumira e fundit, shkrimtarit Arif Demolli, autorit të rreth 30... »

Rina dhe Naum Prifti u martuan si sot, 64 vjet më parë, në 27 korrik.

Shumë urime për shkrimtarin e shquar shqiptar, Naum Prifti

Ja disa nga urimet që të njohur dhe dashamirës po lënë me rastin e 85-Vjetorit të shkrimtarit në faqen e... »

1981 Demonstratat e Kosovës në Arkivin Kombëtar të Londrës

Botohen dokumentet e Arkivit të Londrës për demonstratat e vitit 1981

Prishtinë, 7 mars 2017 – Instituti i Historisë i kosovës e botoi një përmbledhje të dokumenteve arkivore të Arkivit Kombëtar... »

hebre

Mars 1991, fundi i emigracionit të hebrenjve në Shqipëri

Pas emigracionit të gjatë në Shqipëri, hebrenjtë mundën të kthehen në atdhe vetëm në pranverë të vitit 1991. Ekspozita e... »

Arif Demolli_Isa Mustafa

Thaçi e Mustafa e ngushëllojnë familjen Demolli

Prishtinë, 6 mars 2017 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Kryeministri Isa Mustafa, i kanë përcjellë ngushëllime familjes Demolli,... »

Arif Demolli 1

Ministri Shala e ngushëlloi familjen e shkrimtarit Arif Demolli

Prishtinë, 6 mars 2017 – Ministri i Kulturës i Kosovës, Kujtim Shala, ka ngushëlluar Familjen Demolli, pas ndarjes nga jeta... »

Ministria e Arsimit_Arif Demolli

Ministri Bajrami ngushëllon familjen Demolli

Prishtinë, 6 mars 2017 – Ministri i Arsimit, Shkencës e Teknologjisë, Arsim Bajrami, e ka ngushëlluar familjen Demolli pas ndarjes... »

Arif Demolli

Ndërron jetë shkrimtari Arif Demolli

Prishtinë, 6 mars 2017 – Sot, në Prishtinë, në moshën 68 vjeçare, ndërroi jetë poeti e shkrimtari i njohur, Arif... »

gjinishi

Gjinishi: KMSH nuk përfaqëson myslimanët, Shqipëria mund të akuzohet si financuese terrorizmi shkak FETO

Analisti dhe kolumnisti shqiptar, Dr. Ermir Gjinishi, ka deklaruar se Shqipëria ka mbetur e dobët në përpjekjet kundër organizatës terroriste,... »

arkeologji veliera durres

Arkeologët do ta zgjerojnë territorin e gërmimeve në sheshin “Veliera” në Durrës

Arkeologët në Durrës kanë vendosur të zgjerojnë territorin e gërmimeve arkeologjike në sheshin “Veliera” të qytetit antik. Lajmin e bën... »

arkiv bido

Dokumentet e pronave të periudhës osmane së shpejti dhe online

Pronarët që kanë një dokument pronësie nga periudha e osmanëve së shpejti mund ta gjejnë atë edhe online. Mes dy... »