In memoriam: Imzot Lucjan Avgustini (1963 – 2016)

Nga Don Lush Gjergji   1. Jeta Pas një sëmundjes së rëndë dhe të shkurtë kaloi në amshim Imzot Lucjan... »

Ernest KOLIQI (1903-1975) – personalitet i rrallë i kulturës shqiptare

 – homazh në ditëlindjen e tij –   Nga Don Lush Gjergji “As zemra s’duhet të punoj vetëm për mua, por... »

HISTORIA NUK DUHET NDRYSHUAR

-Me rastin e 170 vjetorit të kishës së Sinicës në rrethin e Devollit-   Nga Fuat Memelli-Boston NJË HOMAZH DHE…... »

Lamtumirë Prof. Dr. Maksim Cikuli

Një politikan dinjitoz, drejtues modern, profesionist i shkëlqyer i fushës së mjekësisë, i mençur, i palodhur, i kulturuar dhe shumë... »

Plasari: Edi Rama “i bën” të gjitha, qeveritarë rrënimtarë që ua ka lënë vesin lija, komunistët hodhën në erë kishën

Studiuesi Aurel Plasari është bërë pjesë e debatit të ashpër për prishjen ose jo të Teatrit Kombëtar. Përmes një mesazhi... »

Asani: Habit qëndrim i autoriteteve të Shkupit ndaj figurës së Nënës Terezë

Shkup, 14 maj 2020 – Drejtori i Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve, me seli në Shkup, Dr.... »

ITSHKSH kërkon të mbrohet trashëgimia e Nënës Terezë në Shkup

Shkup, 11 maj 2020 – Instituti i Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve (ITSHKSH) në Shkup ka reaguar lidhur me... »

Profil i shkrimtarit Sabri Hamiti, në ditëlindjen e tij të 70-të

Autor i më shumë se 40 veprave, Sabri Hamiti sot mbush 70 vjet. Bëhet këtu përpjekje për të përvijuar profilin... »

Ndërroi jetë piktori dhe arkitekti ish-i dënuar politik i komunizmit, Maks Velo

Vitet ’78-’79 përkojnë edhe me periudhën më të vështirë të jetës së tij, pasi gjatë kësaj kohe, ai arrestohet dhe... »

I NDERSHËM ME VETEN, REALIST NË PASQYRIMIN E REALITETIT

(Portret-biografi kushtuar gazetarit e studiuesit Ilir Ikonomi)   Nga Thanas L. Gjika Ilir Ikonomi, sot gazetar në Zërin e Amerikës,... »

Ndahet nga jeta këngëtarja Shahindere Bërlajolli-Stafaj

Prishtinë, 3 maj 2020– Këngëtarja e njohur e muzikës popullore, Shahindere Bërlajolli-Stafaj, ka vdekur sot, në moshën 73 vjeçare. Djali... »

Laveri i madh i klarinetës që i ka dhënë jetë identitetit kombëtar

Laver Bariu (2.05.1929 – 26.01.2014)   Nga Shefqet Saliu Guri i çmuar e gjen vetë vendin që meriton ashtu edhe... »

DUKE PRITUR BARBARËT

                    (Poezi e Constantine P. Cavafy-it)   Çka po presim, të... »

“COPËZA” KUJTIMESH QË NUK I KA TRETUR KOHA

-Me rastin e 60 vjetorit të Televizionit Publik Shqiptar-   Nga Fuat Memelli Kjo ngjarje e shënuar në historinë e... »

Ilir Beqja dhe Rosinanti i Kishotit

-I dashur Sanco: e degjove lajmin se nje i ngjashem me Rosinantin tim, ka kerkuar qe nje populli te varfer... »

Erozioni i aftësisë për shkrim-lexim të thellë: pasoja për demokracinë

(Përmbledhje e shkurtër e një shkrimi të gjatë nga Adam Garfinkle, më poshtë, me titull “The Erosion of Deep Literacy”,... »

Libri “Korrigjimi” i Kufirit Kosovë – Serbi dhe “Bashkimi” i Luginës së Preshevës me Kosovën” në format elektronik

Prishtinë, 27 prill 2020 – Libri “Korrigjimi” i Kufirit Kosovë – Serbi dhe “Bashkimi” i Luginës së Preshevës me Kosovën”... »

Lamtumirë prof. Lume Juka!

Dritë ju pastë shpirti në Parajsë! Eshtë ndarë nga jeta Prof. Lume Musa Juka një intelektuale e devotshme e Diasporës,... »

NGA DITARI I PROF. LUME M. JUKA PER SHENJTOREN NEN’ TERESA

Nga Eduard Dilo Ne kete dite te trishtuar, te mesimit per humbjen e Z. Lume M. Juka, e ndjej si... »

Agron Llaka një artist i shquar i Kombit në 60-Vjetorin e ditëlindjes

(Agron Llaka gjeneral i humorit, skenës dhe shpirtit të madh human.)   Nga Keze Kozeta Zylo Ndonëse është bërë rëndom... »

Dy qytete të lidhura

Kristin Vukoviç, BBC Travel Përktheu: Dr. Azeta Kola 22 Prill 2020 Si Venecia, ashtu edhe Dubrovniku (dikur Ragusa) ka qenë... »

VJEN PËRKTHYES PËR MUA?

Nga Albana Lifschin Nuk e di po në lagjen ku banoj unë shqiparët “e moçëm” rrijnë gjithnjë bashkë, flasin vetëm... »

Kalendari i letërsisë: Servantesi dhe Shekspiri

Servantesi dhe Shekspiri kanë vdekur në të njëjtën datë, por jo në të njëjtën ditë Prej vitit 1995, me vendim... »

Prej COVID-19, pas katolikëve dhe ortodokëve me Pashkët, myslimanët hapin Ramazanin pa tubime

Komuniteti Mysliman anulloi namazin e Teravive, të Xhumasë dhe takimet kolektive. Kryetari Bujar Spahiu tha se po pritet në atmosferë... »

Kryetari Bujar Spahiu ua uron Ramazanin shqiptarëve kudo jetojnë (pamje, zë)

Urimi i Kryetarit të Komunitetit Mysliman të Shqipërisë H. Bujar Spahiu me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit Bismilahi... »

Me fjalët e profetit Muhamed, pezullohet Namazi i Muajit të Madhnueshëm të Ramazanit

Njoftimi nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë: Bismilahi Rrahmani Rrahim Me emrin e Zotit, Mëshiruesit, Mëshirëbërësit! Falënderimi i takon vetëm Allahut,... »

Lamtumirë Rikard Larja!

Rikard Larja, aktori i shquar i kinematografisë shqiptare vdiq në moshën 77 vjeçare.   Nga Keze Kozeta Zylo   Në... »

Përcillet për në banesën e fundit “Deda”, Rikard Ljarja

Trupi i pajetë i artistit do të prehet në vendlindjen e tij, Shkodrën Aktorit dhe regjisori të njohur Rikard Ljarja... »

Shkolla ku lindin elitat ushtarake

Këtë lloj shkolle e kanë pothuajse të gjithë shtetet seriozë, të mëdhenj e të vegjël, si, p.sh., SHBA ka 22,... »

Besimtarët ortodoksë kremtojnë Pashkën në izolim

Ngjallja e Krishtit u festua mbrëmë në një mënyrë krejt të pazakontë në Shqipëri, ashtu si në gjithë botën e... »