Përkthyesi i shkrimtarit finlandezo-kosovar Pajtim Statovci fiton Çmimin Oxford-Weidenfeld

Përkthyesi në anglisht i romanit të shkrimtarit finlandezo-kosovar Pajtim Statovci fiton Çmimin Oxford-Weidenfeld Përkthyesi David Hasckston ka fituar këto ditë... »

Ismail Kadare nderohet me Çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt”

Tiranë, 5 tetor 2020 – Shkrimtari i njohur shqiptar Ismail Kadare do të nderohet me Çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë “Neustadt”... »

E PREKA MURIN E BERLINIT

Nga Eduard Dilo Sot, 30 vjet më parë u shemb “Muri i Berlinit”, u krye kështu ribashkimi i Gjermanise Lindore... »

Filmi “Bolero në vilën e pleqve” në festivalin e Varshavës

Filmi “Bolero në vilen e pleqve” me regji të Spartak Pecanit, prodhuar nga shtëpia kinematografike “Eclipse S.A.”, është përzgjedhur në... »

Vrasja e porositur e një rilindasi

Të shtunën që kaloi në sallën “Rrok Mirdita” të Katedralës Shën Pali në Tiranë, seli e Arqipeshkëvisë Metropolite Tiranë-Durrës, u... »

Një përvjetor i shënuar i një shkrimtareje të shquar

Në nderim të 60-vjetorit të lindjes së Mjeshtres së Fjalës Artistike Mira Meksi   Nga Eshref Ymeri Ditëlindja! Ditë gëzimi,... »

Le Franc-tireur (1946) / Me fotografin e famshëm Gjon Mili do të kuptoni se fotografia është “një art që lëviz…” – Intervista ekskluzive në Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shtator 2020  “Le Franc-tireur” ka botuar, të premten e 4 tetorit 1946, në faqen n°2,... »

LUM ATA QË LENË GJURMË TË PASHLYESHME

Portret kushtuar mësueses pejane Zymë Berisha (Ribotohet in memoriam me rastin e largimit nga jeta) Nga Julia Gjika Dimri i... »

Sali Brari, jehona e një zëri të veçantë

Eshte nga te vetmit kengetare qe nuk ka ceduar asnje gjysem note muzikore para ose mbrapa.I perpikte deri ne habi.... »

Besa Luci mbi gazetarinë e guximshme në Kosovë

Nga Alba Kondirolli Besa Luci ka qenë shumë e zënë që prej kur ishte bursiste e KAEF në Universitetin e... »

NJERIU PA DORËZA

Adem Mikullovci nuk qe bërë ashtu siç kishin dëshiruar i ati dhe e ëma i tij. Babai kishte dashur që... »

Vdes aktori i njohur kosovar, Adem Mikullovci

Prishtinë, 15 shtator 2020 – Aktori i njohur kosovar, Adem Mikullovci, ka vdekur të martën, pas mesnatës. Lajmin e ka... »

Radiocorriere (1968) / Marrëdhënia speciale e regjisorit Lewis Gilbert me Bekim Fehmiun, ose siç e thërriste ndryshe “Beky Feymu”, gjatë xhirimeve të filmit “Aventurierët”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Shtator 2020   “Radiocorriere” ka botuar, më 17 gusht të 1968, në faqet n°34-35, një... »

Radiocorriere (1968) / Rrëfimi ekskluziv i Bekim Fehmiut pas mbarimit të xhirimeve të serialit të famshëm televiziv “Odisea”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Shtator 2020   “Radiocorriere” ka botuar, më 23 mars të 1968, në faqet n°32-33, një... »

Promovohet doracaku i Anton Nikë Berishës për Nënën Terezë

Shkup, 5 shtator 2020 – Të premten, në përvjetorin e katërt të shenjtërimit të Nënës Terezë, në Shkup u bë... »

Ndërron jetë në Amerikë “Mjeshtëri i Madh” Frederik Banda

Ka ndërruar jetë në moshën 70-vjeçare violinisti i shquar shqiptar Frederik Banda, i cili për dekada të tëra mahniti publikun... »

Studiuesi Behar Gjoka: Faik Konica, babai i kritikës dhe eseistikës

“Kritikat e Konicës për shqipëtarët realiste, portretizoi vendin në sytë e botës, t’i pranohet emri Bej”   Intervistoi: Eneida Jaçaj... »

PARADIGMA KULTURORE E NJË MISIONI

(Përkitazi me librin Nga Gonxhe Bojaxhiu deri tek Nëna Tereze – Një sagë për jetën e Katolikëve Shqiptarë nga Shkupi”.... »

Miku ynë Barry Farber

Julika Prifti Para pak kohësh u nda nga jeta Barry Farber, i cili ishte komentator, autor, dhe drejtues i programit... »

VIZITA E FUNDIT E DRITËROIT NË DEVOLL

“Uroj që shqiptarët të duan njëri-tjetrin e mos jenë fanatikë të partive e të feve“.   – Nga vizita e... »

Sihariq i Madh për shkencën e Etnomuzikologjisë!

Në vitin 2002, z.Vasil Tole, pa asnjë konsultim me institucionet shkencore të Republikës së Shqipërisë, e futi Polifoninë shqiptare në... »

I mbijetuari i Holokaustit që krijoi memorialin në Tiranë, një arkitekt i famshëm në New York

Në botën e arkitekturës në New York, Stephen Jacobs është i njohur për krijimet e tij shumëmilionë-dollarëshe, Hotel Gansevoort, një... »

Filmi “Exil” i regjisorit Visar Morina fiton çmimin kryesor në Festivalin e Sarajevës

Sarajevë, 21 gusht 2020 – Filmi “Exil” i regjisorit nga Kosova, Visar Morina, ka fituar çmimin kryesor në Festivalin e... »

Élisée Reclus (1876) : “Shqiptarët dallohen nga hollësia e mendjes, qartësia e mendimit dhe forca e karakterit.”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – … Gusht 2020  Në faqen n°354 të librit “La Corse et les Corses, Opinions et Documents” të... »

Po mbaron faza 1 e rehabilitmit të Kullës C në kalanë e Durrësit të dëmtuar nga tërmeti

Pas disa muajsh pune të lodhshme faza e parë e ndërhyrjeve në Kullën C në kalanë e Durrësit, dëmtuar nga... »

SHQIPËRIA VEND I HERONJVE DHE I NJERËZVE TË BUKUR

(Mbi veprën “Pena të arta franceze për shqiptarët – 1332-2007” të antologjistit Fotaq Andrea)   Nga Thanas L. Gjika Pas... »

L’Unità (1993) / Biseda telefonike në anglisht e gazetarit Alberto Crespi me Bekim Fehmiun, shqiptarin nga Kosova, i lindur në Sarajevë, jeta e të cilit nuk është e lehtë në Serbinë e sotme

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Gusht 2020   “L’Unità” ka botuar, të hënën e 30 gushtit 1993, në faqen n°8,... »

Presidenti Meta mirëpret njohjen e arbërishtes në Abruco

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur në facebook njohjen e gjuhës arbëreshe në rajonin e Abrucos në Itali Me kënaqësi të... »

At’ dr. Paulin Margjokaj dhe libri i tij: “Si râ murtaja komuniste e muer dhenë-Liri prendimore apo despoti orjentale?”

Shkruan: Lekë Mrijaj Botimi i librit studimor në shqip: “Si râ murtaja komuniste e muer dhenë – Liri prendimore apo... »

Mbi librin “Nënë Tereza – Shenjtëresha dhe Kombi i Saj” të Dr Gëzim Alpion

Më duhet të them prej fillimit se kam qenë në dijeni se ky libër ishte në përgatitje e sipër, pasi... »