Homazhe për Violeta Rexhepagiqin

Prishtinë, 16 prill 2020 – Këngëtarja e gazetarja kosovare Violeta Rexhepagiqi, e cila sot u nda nga jeta, u nderua... »

Gjendet e vdekur këngëtarja e gazetarja kosovare Violeta Rexhepagiqi

Prishtinë, 16 prill 2020 – Të enjten në mëngjes është gjetur pa shenja jete këngëtarja dhe gazetarja e njohur kosovare,... »

Gjyshja që iku lart me zërin e ëmbël të mbesës

Nga Keze Kozeta Zylo  (tregim) Vetmia përpirëse e detyruar sjellënjëmori kujtimesh ose telefonata herë-herë të pazakonta që mund të mos... »

NË EMËR TË DASHURISË PËR NJERËZIT

– Mbresa nga dokumentari i Mevlan Shanajt për mjekun e shquar Arkile Bote dhe një paralele me mjekët  shqiptarë që... »

SHLYERJE E NJË DETYRIMI MORAL E SHOQËROR

(Vlerësime për librin “Sonata e hënës…” të Eglantina Mandisë)   Thanas L. Gjika          Musine Kokalari ka qenë e para femër... »

Papa Françesku emëroi Don Arjan Dodaj ipeshkëv-ndihmës të Tiranë-Durrësit

Kryedioqeza e Tiranë-Durrësit ka një ipeshkëv të ri ndihmës: Imzot Arian Dodajn, aktualisht Mëkëmbës i përgjithshëm i Tiranë-Durrësit.   Kryedioqeza... »

Një vepër e re shkencore e Prof.dr. Eshref Ymerit: Fjalor frazeologjik anglisht-shqip

Prof.dr. Hajri Shehu                          (Parathënie e Fjalorit) Fjalorët japin tablo të ndryshme të gjuhës dhe, kur janë dygjuhësh, japin... »

Meta i hidhëruar nga ndarja prej jetës e Gëzim Krujës

Presidenti Ilir Meta: Ndarja nga jeta e Mjeshtrit të Madh të skenës dhe humorit, Gëzim Kruja është një lajm trishtues.... »

Ndërron jetë aktori i njohur i humorit shkodran Gëzim Kruja

Ndërron jetë mjeshtri i madh i humorit Gëzim Kruja. Ai prej kohësh ishte në gjendje jo të mirë shëndetësore. Dalja... »

SOBALKA E GJYSHES

JULIA GJIKA Sobalka e gjyshes, Tempulli i saj, me një dritare tre pëllëmbë e ca. Hyn drita dhe rezja e... »

Halla Veronikë merret me pulitikë në Amerikë

Tregim humoristik nga Albana Melyshi Lifschin Këto kohë, qëkur na ka ardhur  halla e madhe nga Shqipëria, më ka dalë... »

Dua të vdes bukur, jam NJERI

Unë dua të vdes bukur, Sepse bukur i kam nderuar të tjerët në çastin e mbramë. Une dua të vdes... »

Vdiq rapsodi Riza Dacaj, i njohur për këngët e vjetra historike

Me shumë dhimbje mora lajmin për vdekjen e rapsodit të mirënjohur Riza Dacaj, i cili gjatë tërë jetës së tij... »

Vdes aktorja e njohur kosovare, Leze Qena

Prishtinë, 25 mars 2020 – Sot në Prishtinë, pas një sëmundjeje të rëndë, ka vdekur aktorja e njohur kosovare, Leze... »

Elina Duni, në Nju Jorkun e frikësuar nga koranavirusi

Nga Julika Prifti Kur, më 12 mars, në mëngjes, dëgjova një këngë popullore në shqip, u mrekullava. Ishte Elina Duni,... »

“Dhuna hyjnore” e leninistit Slavoj Žižek

Një nga veçoritë kryesore të mendimit të filozofit e teorikut slloven të kulturës Slavoj Žižek (Sllavoj Zhizhek) është lavdimi i... »

Vdes poeti, shkrimtari e dramaturgu Musa Ramadani

Prishtinë, 10 mars 2020 – Poeti, shkrimtari e dramaturgu kosovar Musa Ramadani ka vdekur sot (e martë) në moshën 76-vjeçare.... »

ËNDRRA TË PLAGOSURA – Novelë nga EGLANTINA MANDIA

Teutën e kam dashur gjithmonë. Që në ditën e parë, që e kam njohur e kam dashur. Dita e parë... »

Kaltrina Hoti – poetja që vrapon pas diellit

Nga Miho Gjini Në Takimin e sivjetëm të Diasporës, do të më befasonte me shqiptarizmën, po edhe me talentin e... »

Në ditën e 7 Marsit, urim për ditëlindjen e shkrimtarit Naum Prifti

Sot është data 7 mars, një ditë e shënuar për kombin shqiptar që feston Ditën e Mësuesit. 7 marsi,për familjen... »

U promovua libri “Arif Demolli mes dhimbjes, gazit e mrekullisë”

Prishtinë, 6 mars 2020 – Të premten, në Prishtinë, u promovua libri “Arif Demolli mes dhimbjes, gazit e mrekullisë”, i... »

NJË TRIPTIK PËR MIKUN TIM ARIF DEMOLLI

Sinan Kamberaj NJË TRIPTIK PËR MIKUN TIM ARIF DEMOLLI (Në trevjetorin e vdekjes) 1.   Atë ditë – Me gjasë... »

SHBA do të dhurojë 800,000 dollarë për restaurimin e Kalasë së Krujës

Tiranë, 5 mars 2020 – Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim, ka zhvilluar të enjten... »

Xhevahir Spahiu nderohet me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Tiranë, 29 shkurt 2020 – Poeti Xhevahir Spahiu u nderua me dekoratën “Gjergj Kastrioti Skënderbeu” nga Presidenti i Shqipërisë, Ilir... »

L’Univers Israelite (1939): Një mjek hebre, refugjat nga Vjena, i erdhi në ndihmë mbretëreshës Geraldine në Greqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shkurt 2020   “L’Univers Israélite” ka botuar, me 21 prill 1939, në faqen n°15, një... »

Këngë popullore erotike të Vlora Nikçit

Një punë kolosale, e durueshme, hulumtuese, përzgjedhëse, “krehëse” e botuese e nivelit më të lartë, qëndron tani para nesh, në... »

Ceka: 6 mln eurot për Bylisin dhe roli i Sorecës, fondet e BE për Monumentet e Kulturës histori kriminale

Bashkimi Europian në vijimësi i ka dedikuar fonde të caktuara edhe trashëgimisë kulturore. Por arkeologu dhe politikani Neritan Ceka, thotë... »

Në Lezhë, u promovua “Lahuta e Malcis” në gjuhën frenge

Tiranë, 23 shkurt 2020 – Në Lezhë është promovuar botimi në gjuhën frënge i kryeveprës së At Gjergj Fishtës, “Lahuta... »

L’Univers israélite (1886) / Pashko Vasa organizoi një festë për nder të shkollave të Aleancës Izraelite në Liban

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2020   “L’Univers israélite” ka botuar, me 16 maj 1886, në faqen n°42, një shkrim... »

Një libër që të bën krenar…

(Feridi Hudhri “Shqiptarët në artin botëror”) Ferid Hudhri, kolegu im dhe mik i hershëm, është një burrë i urtë, i... »