Një dhuratë zemre për vendlindjen

-Mbresa nga filmi dokumentar i gazetarit shqiptaro-amerikan, Fuat Memelli : “Sinica- e bukura e Devollit”-   Nga Namik Selmani-Boston Besoj se Fuati asnjëherë më... »

Gjuha shqipe zgjon interesimin e studiuesve nga e gjithë bota

Prishtinë, 22 gusht 2019 – Kristina Kushlova nga Bullgaria është për herë të parë në Prishtinë. Ajo po ndjek ligjëratat... »

Fotoja “Berat, 1936” e Ilia Xhimitikut dhe një histori pas saj

Një ndër fotot nga duart dhe aparatet e fotografit beratas, Ilia Xhimitiku, e mbërritur në ditët e sotme e publikuar... »

Gjergj Xhuvani, regjisori i filmit të ri klasik shqiptar

Gjithë këto ditë kam mbajtur dorën për të mos shkruar për atë që kohët e fundit po i ndodh kinematografisë... »

Ndahet nga jeta regjizori Gjergj Xhuvani

Pas një sëmundjeje të rëndë, ndahet nga jeta regjisori i mirënjohur Gjergj Xhuvani. Mësohet se Xhuvani ndërroi jetë të mërkurën... »

“Një humbje e pakthyeshme e madhështisë së vërtetë”!

Në Vjenë më 10 gusht 2019 ka ndërruar jetë Radoslav Katičić, një ndër kroatologët dhe ilirologët më të shquar të... »

Katičić e vlerësonte lart pranimin e tij në Akademinë e Kosovës

Prishtinë, 14 gusht 2019 – Gjuhëtari i madh kroat, Radoslav Katičić, autor i studimeve shumë të vlefshme në fushën e... »

Ernest Koliqi: Impulse etnopsikologjike

Përzgjedhur e përgatitur për botim nga Anton Çefa 1).   “Burrnija asht nji shkrimje e trimnis me urti, d. m.... »

Filmi “Timebox” i Nora Agapi fiton çmimin kryesor të festivalit “Dokufest”

Prishtinë, 10 gusht 2019 – Në Prizren është mbyllur edicioni i 19-të i Festivalit të filmit dokumentar e të metrazhit... »

Zëri shpotitës i metamorfozës sunduese

Shoqëria e sotme shqiptare ka nevojë urgjente për njohjen e vetvetes, të cilën më mirë se gjithçka e bën letërsia,... »

Emin Riza: Teatri Kombëtar duhet të restaurohet dhe të shpallet monument

Tiranë, 6 gusht 2019 – Akademiku Emin Riza, studiues i monumenteve dhe një nga emrat më në zë të restaurimit,... »

Hillary Clinton dhe vajza e saj Chelsea botojnë së shpejti librin e ri

Uashington, 6 gusht 2019 – Hillary Clinton dhe vajza e saj Chelsea Clinton kanë bashkuar forcat në “Librin e Grave... »

Vdes Toni Morrison, fituese e Çmimit Nobel për Letërsi

Toni Morrison, gruaja e parë afrikano-amerikane që ka fituar Çmimin Nobel për Letërsi, ka vdekur në moshën 88-vjeçare. Familja e... »

Biblioteka e Kongresit siguron numrin e parë të gazetës “Taraboshi”

Uashington, 30 korrik 2019 – Biblioteka e Kongresit amerikan përmban koleksionin më të pasur në botë jashtë trojeve shqiptare me... »

Panairi i librit në Ulqin ka bashkuar shumë botues shqiptarë

Ulqin, 28 korrik 2019 – Në Ulqin po zhvillohet panairi tradicional i librit ku marrin pjesë mbi 50 botues nga... »

Monodrama “Marr guximin” në skenën e Teatrit Kombetar

Tiranë, 28 korrik 2019 – Monodrama “Marr guximin” është zgjedhur për tu vënë në skenën e Teatrit Kombëtar si një... »

“Pikëllim në një foto të vjetër”, Qerim Vrioni në kërkim të të fshehtave të një imazhi

Një studim kërkues dhe transparent mbi librin e Vrionit   Të përfundosh kërkimet mbi një libër, të nxjerrësh një libër... »

Ermonela Jaho shkëlqen në Australi, duartrokitet gjatë

Ermonela Jaho të shpërthen imagjinatën, në interpretimin e një ndër mbretëreshave më të famshme të historisë, shkruan specialistja e letërsisë... »

IN MEMORIAM PËR PROFESORIN REXHEP HOXHA

Lajmi se ndërroi jete poeti, shkrimtari e profesori ynë i dashur, Rexhep Hoxha, preku dhe piklloi zemrat, jo vetëm të... »

Rexhep HOXHA (1929 – 2019)

Shkrimtari për fëmijë, Rexhep Hoxha, është një ndër shkrimtarët më të lexuar i yni. Marrë në përgjithësi, vepra letrare e... »

Vdiq shkrimtari Rexhep Hoxha

Prishtinë, 12 korrik 2019 – Rexhep Hoxha, njëri ndër shkrimtarët më të dashur për fëmijë në Kosovë, ka vdekur në... »

Mesazhe për të mos harruar “rrënjët” nga vijmë

– Mbresa nga vëllimi me tregime “Rrënjët” i shkrimtarit shqiptaro-amerikan, Resmi Çorbaxhi-    Fuat Memelli BOSTON: E kisha “takuar” krijuesin... »

Lexuesit spanjishtfolës duan Nobel për shqiptarin Ismail Kadare

Nga Ruben Avxhiu Shkrimtari i ri, Rodrigo Blanco Calderón, që jeton në Malaga, të Spanjës, bëri një anketim spontan në... »

Lirohet nga detyra drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare

Me vendim të Këshillit të Ministrave është liruar nga detyra, drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllanaj. Vendimi është marrë sot... »

“Le Monde”: Kadare, mes 100 emrave të mëdhenj të sugjeruar nga kritikët

Gazeta franceze “Le Monde” ka përzgjdhur në listën e 100 shkrimtarëve më të mirë, edhe Ismail Kadarenë më romanin “Gjenerali... »

E vërteta e pamoshë e letërsisë së Albana Lifschin

Eli Kanina “O Zot Ç’shaka bëre me ne Kur moshës i dhe vite Dhe zemrën pa moshë e le.” Ishte... »

Filmi “Shpia e Agës” shfaqet në Festivalin e Karloviv Varit

Prishtinë, 1 korrik 2019 – Një tjetër moment i rëndësishëm është arritur nga kinematografinë kosovare. “Shpia e Agës”, me skenar... »

Ndërroi jetë Dr Skënder Gashi, profesor shumëvjeçar në Universitetin e Vjenës

Prishtinë, 28 qershor 2019 – Dr. Skënder Gashi, albanolog i shquar dhe veprimtar i lëvizjes politike për lirinë e pavarësinë... »

Vajza e Dritëro Agollit: Takimi im i përmallshëm me Kadarenë, mikun e ngushtë të babait

-Ismail Kadare i thotë i emocionuar Elona Agollit: Ky takim do të ishte lajm. Pasi unë kam qenë shumë mik... »

Faleminderit Mjeshtër!

Një mbresë mbi librin “Pikëllim në një foto të vjetër”  të Qerim Vrionit Studimet në fushën e fotografisë shqiptare, mbi... »