Në gusht nis mbrojtja e të drejtave të autorit në Kosovë

Prishtinë, 30 korrik 2013 – Shkelësit e të drejtës së autorit në Kosovë do të dënohen me gjobë ose me... »

“Teto Ollga” “rikthehet” në Tushemisht si shtatore

Shtatorja është e punuar nga skulptorët Vasillaq Kolevica dhe Vaskë Spahija është një investim personal i kryetarit të komunës Roshi... »

Artikull i ri për eksportin (Brohorima “Made in Albania”)

24 vite më parë   Javën e kaluar gazeta “Zëri i Popullit” botonte një kryeartikull kushtuar tregëtisë së jashtme, ku... »

Ikja

Tregim nga Iva Gjoni Atë ditë e pashë për herë të fundit. Ishte e xhindosur dhe mundohej të përqëndrohej në... »

Evanthi Ciko, një jetë e përkushtuar për arsimin tonë kombëtar

Nderim, në ndarjen nga jeta – Nga faqet e librit jetëshkrimor, “E bekuara mësuesi!…   Nga Prof. Murat Gecaj, publicist... »

Ermonela Jaho – “Dallëndyshja” e Puçinit (La Rondine) në Covent Garden – Opera House në Londër

    17 korrik 2013: Teatri londinez – Covent Garden Opera House – vazhdon jetën e tij të përditshme. Në... »

Promovimi në Tiranë i librit “Yjet nuk janë të kuq”, i shkrimtares shqiptaro-amerikane, Albana Mëlyshi Lifschin

  Nga Gjergj Marku, Publicist Albana Melyshi(Lifschin), mbesë Mirdite e derës së njohur të Melyshjave, padyshim mbetet një nga gazetaret... »

Kryeparlamentarja Topalli, iftar me Komunitetin Mysliman

Kryeparlamentarja Jozefina Topalli shtroi mbrëmjen e 18 korrikut 2013, një iftar në emër të Kuvendit të Shqipërisë me rastin e... »

Promovimi i tre librave me poezi të autorit shqiptaro-amerikan Artur Vrekaj në Shqipëri

Më 8 korrik 2013 në Muzeun Historik Kombëtar nën kujdesin e Shoqatës Atdhetare Kulturore Dëshnica dhe Klubit të Krijuesve të... »

Interpretimi qënësisë shpirtërore

Përkitazi me librin me poezi “Edhe pak qiell per dashuri” te poetit Jaho Margjeka.Botoi Enti Botues “DARDANIA” Tirane 2004.  ... »

U nda nga jeta shkrimtari i njohur shqiptaro-amerikan, Sotir Lashova

Më 12 korrik 2013, në Jackonsville, Florida të SHBA u nda nga jeta shkrimtari i njohur shqiptaro-amerikan, Sotir Lashova. Sotir... »

Kush vë dorë mbi veprën e Idriz Seferit, vë dorë mbi kauzën e shqiptarëve

Reagim i familjes së Idriz Seferit pas dëmtimit të skulpturës se tij në Muqibabë të Gjilanit. “Ndjejmë keqardhje për artistin... »

Kujtime gjimnazistësh që sjellin mall e gaz të parrëfyeshëm…

  Duke qenë larg Atdheut, shpirti lëndohet dhe bëhet më sensitiv për shumë aspekte të jetës, veçanërisht kur kujton profesionin... »

Dy shfaqje nga Kosova prezantohen në Lituani

Prishtinë 9 korrik 2013 – Me rastin e organizimit të Festivalit të 17 Ndërkombetar të Teatrove në Skenën e Hapur,... »

“Shota” zuri vendin e dytë në Festivalin e Stambollit

Ismet Bogujevci, ushtrues i detyrës së drejtorit të ansamblit, tha se juria i ka vlerësuar të gjitha elementet e paraqitjes... »

Homazh për Minella Borovën

(Realisht një letër dashurie për një të vdekur të gjallë!)   Nga Miho Gjini E di që ti nuk do... »

ASHA përuroi botimin e veprës së Ali Podrimjes

Prishtinë, 5 korrik 2013 – Në Akademinë e Shkencave dhe të Arteve të Kosovës (ASHAK) u bë përurimi i botimit... »

Maqedonia pengon zhvillimin e kulturës shqiptare

Mungesë e përkrahjes së duhur për institucionet e pakta që merren me zhvillimin e jetës kulturore shqiptare në vend  ... »

Tryezë shkencore mbi huazimet angleze në gjuhën shqipe

Në tryezën shkencore “Depërtimi dhe përshtatja e huazimeve angleze në gjuhën shqipe”, në Prishtinë,  u shqyrtuan aspekte të ndryshme të... »

“Shota” merr pjesë në dy festivale në Turqi

Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve “Shota” do të marrë pjesë në dy festivale foklorike ndërkombëtare që mbahen  në Turqi.... »

Vjeshta si mbivetëdije poetike

Përkitazi me librin me poezi “Fletorja e vjeshtës” të poetit Jozef Radi. Botoi Enti Botues “PAKTI” 2011.   Poeti Jozef... »

Koncert nën narkozë – vëllim poetik nga Vaso Papaj

Sapo doli nga shtypi vëllimi poetik Koncert nën narkozë. Libri përmban 75 poezi krijuar vitin e fundit dhe shoqërohet me... »

Monodrama “Unë Jam Adem Jashari” u shfaq në New York

Shfaqja e interpretuar nga Pajazit Murtishit, me regji të Xhevat Limanit, sipas tekstit të Lebit Murtishit, mblodhi rreth 300 spektatorë... »

Kadare: Pushtimi osman nuk i ka mbrojtur shqiptarët nga sllavët

Nga Mimoza Cika-Kelmendi KËLN, 17 qershor – Në fundjavë (15.06) në Këln ishte i ftuar shkrimtari Ismail Kadare i shoqëruar... »

“Yjet nuk janë të kuq”

Një roman i jashtëzakonshëm i shkrimtares shqiptaro-amerikane Albana Mëlyshi Lifschin   Nga Mëhill Tanushi   Pas një përvoje të gjatë... »

Kosova dhe kinematografia e saj në literaturën amerikane

Pas njohjes dhe bisedave me aktorin, regjizorin dhe producentin Avni Abazi, profesori amerikan Andrew Horton trajton Kosovën si shtet më... »

Një publiçistikë që shpalos një vizion të krishterë të jetës

Intervistë e posaçme me gazetën “Illyria” e Dom Gjergj Metës, me rastin e vizitës në SHBA të një prej opinionistëve... »

Përceptimi dhe kujtesa në auto-portrete

Nga Ilir Seci Më 23 maj në “Lehman College”, mbas një ceremonie hapëse me pjesëmarrjen e trupës së pedagogëve të... »

Në ditën e fëmijëve, “Mirënjohja e Tiranës” për shkrimtarim Gaqo Bushaka”

Basha: “Deri në fund të vitit 2014, të gjithë shkollat, kopshtet e çerdhet e Tiranës do të kenë 100% ngrohje”... »

Shfaqet edhe në Boston filmi artistik i restauruar “Nëntori i dytë”

Mori pjesë edhe regjisori i njohur, Pirro Milkani – premtoi se do të sjellë për ta shfaqur në Boston, filmin... »