Filmi “Ballkoni” i Lendita Zeqirit është shfaqur në festivalin e Venecias

Venecia, 6 shtator 2013 – Për herë të parë në historinë e kinematografisë së Kosovës, përmes filmit “Ballkoni” të regjisores... »

Ka përfunduar festivali i filmit ”Hyjnesha në fron”

Filmi »The Rocket« ka fituar tri çmime »Hyjnesha në fron« – për filmin më të mirë të shfaqur në festival,... »

OEAK bën thirrje për ndryshime të Projektligjit për Sponsorizime dhe Donacione

“Ekziston edhe mundësia që ky ligji të jetë më gjithëpërfshirës dhe të përfshijë edhe dispozitat për sponsorizime e donacione në... »

INPO: Shtatorja e Anton Çettës të vendoset para Ministrisë së Kulturës

Prishtinë, 5 shtator 2013 – INPO i ka kërkuar Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe komunës së Prishtinës që... »

Hoxhaj e vlerëson periudhën e Kostantinit dëshmi e identitetit evropian të Kosovës

Prishtinë 04 shtator 2013 – Profesori i Historisë ne Universitetin e Prishtinës, Enver Hoxhaj, qe tani ushtron funksionin e Ministrit... »

Në Prishtinë po mbahet simpoziumi “Edikti i Milanos- Kostantini i Madh”

Prishtinë, 4 shtator 2013 – Në Prishtinë ka filluar punimet simpoziumi tre ditor “Edikti i Milanos – Kostantini i Madh”,... »

Ismail Kadare: “Kombi shqiptar ka një problem me kontinentin e vet, Europën”

Kadare: “Letërsia nuk i rregullon punët e kombit, nuk i rregullon punët e shtetit, nuk i rregullon punët e partive.... »

Ermonela Jaho, mbresa të paharruara nga sopranoja e shquar shqiptare

Dhënia e çmimit prestigjioz nga “Gramaphone” shfaqjes ku shkëlqeu artistja shqiptare – një rast i mirë për të kujtuar suksesin... »

Përfundoi Seminari Nërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Prishtinë, 30 gusht 2013 – Të premten në Prishtinë përfundoi punimet edicioni I 32-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë... »

Ismail Kadaresë i ndahet çmimi ndërkombëtar “Ali Podrimja”

Prishtinë, 30 gusht 2013 – Shkrimtari shqiptar me emër në botë Ismail Kadare është fitues i çmimit ndërkombëtar “Ali Podrimja”.... »

Gynter Shtok: Ku nuk ka autonomi për akademitë nuk ka as dije

“Gjatë historisë, ka pasur shumë vende në të cilat nuk është respektuar autonomia e akademive dhe më vonë është dëshmuar... »

Dekorata “Nderi i Kombit” u vendos në shtëpinë muze të Dedë Gjo Lulit

Tuz, 29 gusht 2013 – Dekorata “Nderi i Kombit” për Malësinë e Madhe, e akorduar nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar... »

Në Tuz është hapur ekspozita e pikturave të Nikollë Nikprelajt

Tuz, 28 gusht 2013 – Në Qendrën Kulturore Informative “Malësia”, në Tuz, në Mal të Zi, është hapur ekspozita personale... »

“Zërat e Mbijetesës” ose diktatura siç ka qenë

Doli nga shtypi libri i gazetarit Nebil Çika (i Riu)   Armand Maho Këto ditë doli nga shtypi libri “Zëra... »

Manifestimi letrar “Muzat e Alpeve” bashkoi shkrimtarët e Kosovës, Shqipërisë dhe Malit të Zi

Çmimi “TEUTA” i manifestimit të parë letrar “Muzat e Alpeve” i është ndarë shkrimtarit dhe humanistit të madh malazez, Jevrem... »

Një botim me vlerë të veçantë dokumentare e historike

(Vështrim për monografinë “30 vjet në shërbim të kombit”, kushtuar Shoqatës Humanitare “Medvegja”, me seli në Zvicrës, me autorë Llukman... »

Një debat që duhet të vazhdojë

Studim me vlerë i Dhimitër Dishnicës, për fillimin e Mësonjëtores Shqipe të Korçës, pjesë e librit ”Ftesë për debat”  ... »

Policia e Kosovës ka marrë përsipër mbrojtjen e Patrikanës së Pejës

Pejë, 26 gusht 2013 – Policia e Kosovës ka marrë nga KFOR-i përgjegjësinë për sigurimin e Patrikanës së Pejës. Prej... »

Shpallen fituesit e festivalit “Dokufest”

Në mesin e fituesve të çmimeve është edhe filmi “Zibidi” të regjisorit të ri kosovar Nart Zeqiraj. Prizren, 26 gusht... »

Ditë me poezi, muzikë e kulturë te Liqeni i Batllavës

Prishtinë, 26 gusht 2013 – Poetë, shkrimtarë, muzikantë, artistë dhe adhurues të kulturës do të mblidhen këtë javë te Liqeni... »

Në Austri është botuar abetarja e parë shqipe

Vjenë, 25 gusht – Nxënësit shqiptarë në Austri do ta nisin vitin e ri shkollor me abetaren e parë shqipe... »

Nis bashkëpunimi mes Universitetit të Prishtinës dhe Universitetit të Aydinit, në Turqi

Prishtinë / Aydin, 25 gusht 2013 – Rektori i Universitetit Publik “Hasan Prishtina” në Prishtinë, prof. dr. Ibrahim Gashi dhe... »

Edi Rama: Do të hartohet një kalendari unik kulturor Kosovë – Shqipëri

Prishtinë, 25 Gusht 2013 – Edi Rama pas të premtes në Dokufestin e Prizrenit, ka vazhduar të shtunën në  Prishtinë... »

Alketën vazhdojnë ta thërrasin Hazbie

Mbi 1700 qytetarë të Prishtinës kanë korrigjuar, brenda një viti, emrin e tyre, ndërsa afro 150 persona e ndryshojnë komplet... »

Seminari i Gjuhës, ambasadori më i mirë në botë

Zef Chiaramonte: “Mendoj se Seminari ka bërë punë të shkëlqyeshme dhe ka qenë ambasadori më i mirë në botë. Lufta... »

Edi Rama në Prizren, Shqipëria do ta mbështesë Dokufestin

Prishtinë 23 Gusht 2013 – Organizatorët e festivalit “Dokufest” në Prizren që këtë vit mbanë moton “Thyej kufijtë”, tani me... »

Pelegrinazh bektashi në malin e Tomorrit

Mijëra besimtarë bektashi kanë nisur prej 3 ditësh pelegrinazhin e përvitshëm për nder të Imamit Abaz Aliu   Ilrian Agolli... »

Një vepër e re, kushtuar me dashuri jetës ushtarake

(Pak fjalë për librin e Hysë Xhemali Hasës, “Mes shokësh, në shërbim të Atdheut”)   Nga: Prof. Murat Gecaj 1.... »

Festivali poezisë në Strugë injoron gjuhën e struganëve

Kreu i Komunës së Strugës, Ziadin Sela e bojkoton – thirrje që edhe poetët shqiptarë të ndjekin këtë shembull  ... »

Sonte në Strugë fillon edicioni i 52-të i “Mbrëmjeve Strugane të poezisë”

“Unë nuk i preferoj bustet, më pëlqen shumë ideja që sot mbjell një dru në këtë park, drunjtë për dallim... »