Vizitë në muzeun e ikonave ruse, në Clinton, Massachusetts

  Thanas L. Gjika Në qytetin Worcester MA (Uster) vijnë për vizita të shkurta ose të gjata vëllezër, motra, prindër... »

Kujtimi i paharruar për figurën, jetën dhe krijimtarinë e pedagogut Jakov Xoxa

 Në 90-vjetorin e lindjes   Nga: Prof. Murat Gecaj   1. Mbaj mend se ndër orët më të këndshme të... »

Piktori Abaz Hado, një ekspozitë kushtuar Çamërisë

Një ekspozitë kushtuar Çamërisë qendron e hapur prej ditësh në Tiranë. Janë 30 punime me përmasa të mëdha që trajtojnë... »

Pasioni i gazetares artiste Antigona Qena

Ndihmë që vlerat e artit shqiptar të njihen dhe trashëgohen nga brezi i ri   Muzika, arti në përgjithësi, gjithmonë... »

Trëndafili i bardhë

Tregim nga Albana M. Lifschin   Telefoni ra dhe në ekranin e vogël u shfaq një numër i panjohur. Ana... »

Poezi nga Julia Gjika

  JETA KA KRYEVEPRAT E SAJ TE CMUARA Nuk ishte oqean. Dallgë te furishme mbuluan trupa të rëzuar Nga forca... »

Anila Jaho, 6 sekonda shqiptare në Tribeca Film Festival

Një artiste shqiptaro-amerikane u bë pjesë e një momenti historik të festivalit të famshëm, në New York City   Nga... »

Armand Sallabanda, fotografi i talentuar shqiptar

Intervistë nga Iva Gjoni   Arti i fotografisë i ka fillesat në shekullin e IV-V para erës sonë. Dëshira për... »

Aktori i ri shqiptaro-amerikan në një film serial që po shfaqet në internet

Alex Dhima nga Bostoni luan rolin e Connor Solloway-it, djalit të një familjeje që mban fshehur një sekret të tmerrshëm... »

Piktori i Popullit Nestor Jonuzi dhe lirizmi i thellë në veprat e tij

Sapo hyn në Muzeun Kombëtar të Pavarësisë Vlorë, krahas objekteve të ndryshme që flasin për një periudhë të ndritur të... »

Jeta e një piramide

Tregim nga Iva Gjoni Pëshpëritej se ishte e ngjashme me atë të Keopsit. Ndërtohej në qendër të qytetit. Piramidë e... »

DINJITET – Shënime për librin: ” Unë ikanaku shqiptar” të gazetarit, Shefqet Meko

BOSTON – Para disa ditësh, më ra në dorë libri në fjalë i gazetarit të njohur, Shefqet Meko, i cili... »

Shqipëria – një poemë

Për poezinë “Shqipëria” mësova krejt rastësisht. Eduardo C. Corral, fitues i Yale Series of the Younger Poets Prize për vitin... »

Në 80-vjetorin e një prej këngëtareve të para të Radio “Korçës”

Nga Keze Kozeta Zylo Festa e ditëlindjeve është një traditë e bukur ndërkombëtare, për rrjedhojë edhe në vendin tonë. Kur... »

ONUFRI, një nga shtëpitë botuese më prestigjioze në Shqipëri

Nga Iva Gjoni Pas rënies së bustit të Enver Hoxhës në sheshin kryesor në Tiranë, duke rishikuar bibliotekën personale të... »

APEN – paradë e artit shqiptaro-amerikan në Studion e Fadil Berishës

Organizata e njohur shqiptaro-amerikane paraqiti për artdashësit e komunitetit punimet e 22 artistëve shqiptaro-amerikanë   Një ekspozitë e punimeve të... »

Ndër veprat më të vlefshme të letërsisë kroate

Këto ditë Shtëpia botuese UEGEN Tiranë botoi poemën “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” shkruar e botuar në gjuhën kroate në vitin 1759... »

Skënderbeu, strumbullari i shqiptarizmit

Para pak ditësh, presidenti i shoqatës “Kombi” me qendër në Uster, Artur Vrekaj, na njoftoi për një veprimtari që do... »

Këngët kështjellare…

Nga Rasim Bebo Katedra e muzikologjisë së Bonit, (Gjermania Perëndimore) studentёve të Fakultetit të muzikologjisë para se të merrnin dipllomën... »

Romani “Rikthim në Ventotene” një pasqyrë e ëndrrës europiane të shqiptarëve

Dr. Alisa Velaj* Të përpiqesh të ndërtosh historinë e një kombi nëpërmjet letërsisë është padyshim një akt sa i lartë,... »

Struktura e ferrit triadik: Dante-Migjeni-Kadare

Kjo tezë ka si objekt kryesor qasjen mes strukturës së kantikës së parë të “Komedisë Hyjnore”, “Ferri” (Dante Aligeri), strukturës... »

Doli libri “Amerika, Mehmet Shehu dhe Ramiz Alia” i autorit Ylli Polovina

Duke sjellë një sasi të madhe dokumentesh arkivore të papublikuara ndonjëherë, në mënyrë të veçantë për udhëtimin e Mehmet Shehut... »

Gëzuar ditëlindjen, i dashur Kadare!

Miss Mourin Edison, pedagogia ime e North Shore Community College, më kishte lajmëruar se dëshironte të më takonte në kishë... »

Fituesit e Globit të Artë

Hollivudi festoi mbrëmë disa nga arritjet më të mira të vitit në film dhe televizion. Ceremonia e ndarjes së Çmimeve... »

Aty ku mbijetojnë legjendat…

“…Të duash vendlindjen është një ndjenjë e bukur njerëzore, të adhurosh vendlindjen është një ndjenjë përtej dashurisë, kjo do të... »

Njoftohen kandidaturat e çmimeve Oscar

Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oscar do të zhvillohet më 24 shkurt në teatrin Kodak në Hollywood   Dje në... »

Fitorja është gjysmake sepse diktatura nuk u përmbys

Mendime për veprën e Pëllumb Kullës “Jo të gjithë të vdekurit prehen në paqe”   Pëllumb Kulla, është një nga... »

Patër Gjergj Fishta kundra errësirës

Me rastin e 100 vjetorit të pavarësisë   Nga Rasim Bebo Në dekadën e dytë të vitit 1950, jam student... »