Isa Mustafa 3

Mustafa: Demarkacioni në Kuvend atëherë kur të jemi të sigurt se kalon

Prishtinë, 29 prill 2017 – Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë të shtunën se procedimi i demarkacionit në Kuvend... »

Flamujt e Kosoves_Prishtine

Bashkimi Evropian gaboi me Kosovën?

Prishtinë, 29 prill 2017 – Bashkimi Evropian po tregon standarde të dyfishta kur është fjala për Kosovën dhe rrugën e... »

David Phillips

Phillips: SHBA duhet të angazhohen më shumë me Ballkanin

Uashington, 29 prill 2017 – Eksperti i çështjeve ballkanike, David Phillips, thotë se Rusia po përpiqet ta fusë Ballkanin brenda... »

ambasada-amerikane-shkup

Faktori ndërkombëtar reagon ndaj dhunës në Maqedoni

Shkup, 29 prill 2017 – Komuniteti ndërkombëtar sot e ka dënuar në mënyrë të ashpër sulmin ndaj parlamentit të enjten,... »

Kuvendi i Kosoves_salla

A ka gjasa për kompromis rreth demarkacionit?

Prishtinë, 29 prill 2017 – Pas paralajmërimeve se Qeveria e Kosovës, do të procedojë javën e ardhshme për ratifikim në... »

IMG-20170429-WA0014

Kapet kamionçina dhe rreth 2 ton drogë në Berat (foto, pamje)

Drejtoria Vendore e Policisë Berat, në operacion masiv antidrogë. Operacioni teresisht policor në fshatin Përparim, të Njësisë Administrative Bogovë, si... »

bushati dhe mogherini

Bushati: Sundimi i ligjit s’mund të sakrifikohet në altarin e stabilitetit

Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, me ftesë të Përfaqësueses së Lartë të BE-së për Politikën e Jashtme dhe... »

Oert Bylykbashi

PD: KQZ s’mund të regjistrojë deputetët pasi afati mbaroi në orën 24 (zë)

Denion Ndrenika Oerd Bylykbashi nga Partia Demokratike opozitare tha se dekretti presidencial për zgjedhjet në 18 qershor ka rënë pasi... »

Proteste kunder platformes shqiptare_Shkup 1

Kundërshtarët e koalicionit me shqiptarët kërkojnë zgjedhje të reja

Shkup, 29 prill 2017 – Rreth 2 mijë maqedonas kanë protestuar të premten në mbrëmje në Shkup kundër koalicionit qeverisës... »

Protestuesit_ne Kuvendin e Maqedonise 1

Weber: EPP duhet të vihet në krah të demokracisë, kundër VMRO-së

Prishtinë, 29 prill 2017 – Analisti gjerman Bodo Weber, nga Këshilli për Politikë të Demokratizimit, e ka quajtur ish-Kryeministrin Nikola... »

Cigare marihuane

Bie numri i përdoruesve të heroinës, rritet ai i narkotikëve tjerë

Prishtinë, 29 prill 2017 – Përdorimi i substancës narkotike të llojit heroinë, kohët e fundit, ka shënuar rënie të përdorimit... »

Departamenti i Shtetit_Uashington

SHBA shpreh shqetësim të thellë për dhunën në Maqedoni

Uashington, 28 prill 2017 – Ndihmës-sekretari i Shtetit në detyrë për çështjet e Evropës dhe Eurazisë, John Heffern, i ka... »

ilir meta

Liderët e Kosovës urojnë Presidentin e Shqipërisë, Ilir Meta

Prishtinë, 28 prill 2017 – Liderët e instituvioneve shtetërore të Kosovës e kanë përgëzuar Presidentin e sapozgjedhur të Shqipërisë, Ilir... »

meta kryemadhi meta kadri veseli kosove 12

Kryemadhi: I dhëntë Zoti kthjelltësi, se Shqipëria do stabilitet për të mos u bërë Maqedoni

Monika Kryemadhi, e cila prej 24 korrikut do të jetë zyrtarisht Zonja e Parë e vendit, do të kishe preferuar... »

meta-b

Meta: Më 23 korrik dorëzoj teserën e LSI-së, zgjedhjet para kohe s’do të ishin normale

Ilir Meta, i zgjedhur sot si president i Republikes me 87 vota pro, mesaduket do të drejtojë fushatën e LSI... »

Ambasada SHBA Tirane

SHBA uron zgjedhjen e Presidentit Ilir Meta

“Mirëpresim bashkëpunimin në vijim me udhëheqësit shqiptarë, për të adresuar sfidat me të cilat përballet vendi dhe për të krijuar... »

Talat-Xhaferi

Isa Mustafa e uron Talat Xhaferin

Prishtinë, 28 prill 2017 – Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka uruar Talat Xhaferin pas zgjedhjes kryetar i Kuvendit të... »

Agim Nuhiu

Agim Nuhiu ofroi dorëheqje nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme

Shkup, 28 prill 2017 – Agim Nuhiu ka ofruar dorëheqje nga pozita e ministrit të Punëve të Brendshme të Maqedonisë,... »

Stojan Andov

Andov: Xhaferi është zgjedhur në mënyrë krejtësisht të ligjshme

Shkup, 28 prill 2017 – Ish-kryetari i Kuvendit të Maqedonisë, Stojan Andov, ka deklaruar të premten se nuk bën të... »

Jens Stoltenberg

Stoltenberg dënon sulmin ndaj deputetëve në Kuvendin e Maqedonisë

Bruksel, 28 prill 2017 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e ka dënuar fuqishëm sulmin ndaj deputetëve të... »

Veliaj ne firmosjen e Paktit Kombetar te Mireqenies Sociale (2)

Veliaj folës nderi në universitetin “Grand Valley State University” në Miçigan

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj do të rikthehet këtë fundjavë në universitetin e tij në “Grand Valley State... »

Ali Ahmeti

Ahmeti nuk merr pjesë në takimin e ftuar nga Ivanovi

Tetovë, 28 prill 2017 – Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, i ka dënuar ngjarjet e dhunshme në... »

Vladimir-Kosta

Prokuroria kërkon heqjen e mandatit për një tjetër deputet të PS-së të dënuar

Prokuroria kërkon heqjen e mandatin për një tjetër deputeti të Kuvendit pak ditë para përfundimit të kësaj legjislature. Organi i... »

Protestuesit_ne Kuvendin e Maqedonise 2

Nuhiu: Një pjesë e policisë – përgjegjëse për dhunën në Parlamentin e Maqedonisë

Shkup, 28 prill 2017 – Ministri i Punëve të brendshme i Maqedonisë, Agim Nuhiu, ka deklaruar se një pjesë e... »

Kuvendi i Kosoves 1

Qeveria vendos: Demarkacioni procedohet në Kuvend javën e ardhshme

Prishtinë, 28 prill 2017 – Qeveria e Kosovës do të procedojë javën e ardhshme për ratifikim në Kuvend Marrëveshjen për... »

meta-ilir-parliament

Meta bisedon me Xhaferrin: Krizë politike dhe jo ndëretnike

Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, zhvillon një bisedë telefonike me Kryetarin e zgjedhur të Parlamentit të Maqedonisë, Talat Xhaferri Pasi... »

lulzim basha

Basha: Ditën e parë të qeverisë teknike miratojmë Vetting-un

Kryetari i opozitës Lulzim Basha në fjalimin nga çadra është fokusuar në zgjedhjen e Presidentit të ri. Sipas tij, kandidatura... »

Freedom House_harta e Ballkanit

Freedom House: Shqipëria dhe Kosova me liri të pjesshme të medies

Uashington, 28 prill 2017 – Organizata Freedom House, me seli në Shtetet e Bashkuara, vlerëson se Shqipëria dhe Kosova janë... »

mpj

MPJ e gëzuar që u bë Komunë Tuzi, territori etnik shqiptar në Malin e Zi

Përshëndesim miratimin në Parlamentin e Malit te Zi të Projektligjit për Ndryshime dhe plotësime në ligjin për organizimin Territorial, i... »

Protestuesit_ne Kuvendin e Maqedonise 1

Thaçi e Veseli reagojnë pas tensioneve në Maqedoni

Prishtinë, 28 prill 2017 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj dhunës së ushtruar ndaj deputetëve të shumicës... »