Vazhdon protesta e studentëve, Rama nuk është i mirëpritur në tryezën e tyre

Tiranë, 19 dhjetor 2018 – Protesta e stuydentëve të universiteteve publike të Shqipqërisë ka hyrë në ditën e saj të... »

I ndalohet hyrja në SHBA, serbit të dyshuar për vrasjen e vëllezërve Bytyçi

Uashington, 19 dhjetor 2018 – Departamenti Amerikan i Shtetit ia ka ndaluar hyrjen në SHBA shtetasit serb, Goran Radosavleviq, i... »

Thaçi udhëtoi për në Bruksel, për takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor

Prishtinë, 19 dhjetor 2018 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka udhëtuar nga Nju Jorku për në Bruksel, për të... »

Mogherini mbledh sot në Bruksel udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perëndimor

Bruksel, 19 dhjetor 2018 – Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, ka ftuar sot... »

Vitin e ardhshëm, roaming falas në gjashtë shtetet e Ballkanit

Bruksel, 19 dhjetor 2018 – Roaming falas në gjashtë shtetet e Ballkanit. Ky është objektivi i drejtuesve të Ballkanit Perëndimor... »

Franca përkrah çdo marrëveshje që miratohet në Kuvendin e Kosovës me dy të tretat

Prishtinë, 19 dhjetor 2018 – Për Francën do të jetë e pranueshme çdo marrëveshje me Serbinë e cila do të... »

Kërcënohet me jetë gazetari Ylli Rakipi

Tiranë, 18 dhjetor 2018 – Drejtuesi i emisionit “Të Paekspozuarit”, Ylli Rakipi, ka marrë mesazhe këcënuese për jetën. Këto kërcënime... »

Rama premton përgjysmim të tarifave të studimeve

Tiranë, 18 dhjetor 2018 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka mbajtur një takim me disa studentë të Universitetit Bujqësor... »

Delegacioni i BE-së: Koha për dialog që kërkesat e studentëve të marrin zgjidhje

Tiranë, 18 dhjetor 2018 – Delegacioni i Bashkimit Evropian në Shqipëri ka thënë se tani është koha për dialog mes... »

Serbët protestuan në Mitrovicën Veriore kundër taksës

Prishtinë, 18 dhjetor 2018 – Më shumë se një mijë serbë protestuan sot në pjesën veriore të Mitrovicës kundër tarifës... »

NATO: As që bëhet fjalë për ndryshim të mandatit të KFOR-it

Bruksel, 18 dhjetor 2018 – Askush brenda NATO-s nuk e përmend mundësinë e largimit të KFOR-it nga Kosova dhe as... »

Mali i Zi: Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë e vet

Podgoricë, 18 dhjetor 2018 – Kosova ka të drejtë ta ketë ushtrinë e vet. Procesi i formimit tsaj duhet të... »

Trump i shkruan Thaçit, e quan të mundur një marrëveshje “të balancuar” me Serbinë

Prishtinë, 18 dhjetor 2018 – Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka njoftuar se ai e ka pranuar një letër nga... »

Qeveria e procedon në Kuvend draftin e marrëveshjes me Serbinë

Prishtinë, 18 dhjetor 2018 – Qeveria e Kosovës ka shqyrtuar dhe miratuar draftin e marrëveshjes gjithëpërfshirëse dhe .ligjërisht obliguese në... »

Sullivan në Shkup: Rusia synon ta rrënojë Marrëveshjen me Greqinë

Shkup, 18 dhjetor 2018 –  Zëvendës-sekretari amerikan i Shtetit, John Sullivan, ka thënë se Shtetet e Bashkuar të Amerikës do... »

Haradinaj: Tarifa nuk hiqet, pavarësisht se kush është kryeministër i Kosovës

Prishtinë, 18 dhjetor 2018 – Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, deklaroi se tarifa për  mallrat e Serbisë dhe të Bosnjes... »

Brukseli e dëshiron Thaçin për udhëheqës të Kosovës në dialog me Serbinë

Bruksel, 18 dhjetor 2018 – Bashkimi Evropian ka bërë të qartë qëndrimin që Presidenti Hashim Thaçi të vazhdojë të udhëheqë... »

Studentët vazhdojnë protesën, paralajmërojnë bllokimin e rrugëve në Tiranë

Tiranë, 18 dhjetor 2018 – Mbushen dy javë prej fillimit të protestave të studetëve të universiteteve publike në Shqipëri dhe... »

Thaçi e Vuçiq do të takohen të mërkurën te Mogherini

Bruksel, 18 dhjetor 2018 – Presidenti Kosovës, Hashim Thaçi, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të ulen bashkë në... »

Kosovari që shpëtoi 20 fëmijë shpallet “Engjëlli mbrojtës”në Suedi

Stokholm, 18 dhjetor 2018 – Fidan Bejta nga Kosova është shpallur “Hero i Vitit 2018” në Suedi. Ai do të... »

Vuçiq e Thaçi ballafaqohen në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara

Nju Jork, 17 dhjetor 2018 – Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara mbajti të hënën pasdite një seancë të... »

Fuqitë e mëdha mbajnë qëndrime të ndryshme për ushtrinë e Kosovës

Nju Jork, 17 dhjetor 2018 – Ambasadorët e pesë anëtareve të përhershme të Këshillit të Sigurimit të kombeve të Bashkuara... »

Tetë anëtare të Këshillit të BE-së e përkrahin krijimin e Ushtrisë së Kosovës

Nju Jork, 17 dhjetor 2018 – Tetë shtete anëtare të Këshillit të Bashkimit Evropian, nëpërmjet një deklarate të përbashkët, e... »

BE përsërit kërkesën për heqjen e taksës për mallrat e Serbisë dhe Bosnjës

Bruksel, 17 dhjetor 2018 – Bashkimi Evropian ka reaguar pas takimit të Këshillit të tretë për zbatimin e Marrëveshjes së... »

Shërbimet sekrete serbe kanë bërë plane për kryerjen e sulmeve në Kosovë

Prishtinë, 17 dhjetor 2018 – Më 15 nëntor, Zyra për Koordinim të Shërbimeve të Sigurisë së Serbisë, mbajti mbledhje, ku... »

Kërcënohen deputetët që janë pro ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni

Shkup, 17 dhjetor 2018 – Vetëm disa ditë para fillimit të fazës së tretë të ndryshimeve kushtetuese që pritet të... »

Daçiqi nuk beson se KS i OKB-së do të çmilitarizojë Ushtrinë e Kosovës

Beograd, 17 dhjetor 2018 – Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se në seancën e sotme të... »

Meta: Kërkesat e studentëve – të drejta dhe të realizueshme

Tiranë, 17 dhjetor 2018 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i ka quajtur të drejta kërkesat e studentëve të cilët... »

Një muaj paraburgim tre të dyshuarve për vrasjen e Ivanoviqit

Prishtinë, 17 dhjetor 2018 – Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale për caktimin e masës së... »

Takimi i Këshillit të MSA-së Kosovë – BE përfundon me mospajtime

Bruksel, 17 dhjetor 2018 – Takimi i radhës i Këshillit të Stabilizim-Asocimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian, përfundoi të hënën... »