Procesi i “21 Janarit” ndërpritet përkohësisht në Gjykatën e Apelit

Vendimin për ndalimin e përkohshëm të gjykimin e mori relatori i çështjes, pasi prokuroria arsyetoi se qëndrimi i gjykatësit Astrit... »

Hungaria ktheu 110 azilkërkues kosovarë

Prishtinë, 25 korrik 2013 – Të enjten, në mëngjes, nëpërmjet Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” të Prishtinës, u kthyen në Kosovë... »

Një shqiptar tjetër vritet në Siri?

Lajmi nuk ka konfirmim zyrtar dhe nuk gjendet më as në burimin original, por shqetësimi në atdhe për vullnetarët shqiptarë... »

Përmasa shqetësuese të trafikimit të qenieve njerëzore në Kosovë

Prishtinë, 24 korrik 2013 – Autoritetet e rendit bëjnë të ditur se në pesë mujorin e parë të këtij viti... »

Takimi Thaçi – Daçiq përfundoi pa marrëveshje

Kryeministrat Thaçi e Daçiq janë pajtuar të ndërmarrin masa konkrete për sigurimin e një pjesëmarrjeje sa më të madhe të... »

KQZ në ditën e tretë të rinumërimit të votave të Shkodrës

Pas vendimit të Kolegjit Zgjedhor për ta çuar vendimmarrjen për Qarkun e Shkodrës më 26 korrik, pritet tanimë që në... »

Kolegji Zgjedhor shtyn për më 26 korrik vendimin për Shkodrën

Partia Socialiste është ankuar për pavlefshmëri të proçesit të rinumërimit të votave në qarkun e Shkodrës, por kësaj ankese iu... »

“Eagle-7” me 50 ushtarakë niset në misionin “Combat” në Afganistan

Kontingjenti “Eagle-7” i Batalionit të Forcave Speciale është stërvitur bashkarisht me “Combinet”, “Joint” dhe “Excange”, me Forcat Speciale Amerikane në... »

Në ushtrinë e Shqipërisë pohohen ngacmime dhe abuzime seksuale

Projekti studimor “Vetëvlerësimi Gjinor në Forcat e Armatosura” dhe raporti thonë se 11 femra dhe 3 meshkuj ndërmjet 14 efektivave... »

Presidenti Nishani në Brdo për bashkëpunimin rajonal

Takimi mes kryeshtetarëve të Ballkanit Perëndimor, ka qëllim fqinjësinë e mirë, forcimin e marrëdhënieve, qëndrueshmërinë dhe integrimin euroatlantik   Denion... »

Jahjaga priti përfaqësuesin diplomatik të Kosovës në Beograd

Prishtinë, 24 korrik 2013 – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vlerësuar se hapja e zyrave ndërlidhëse të Kosovës dhe... »

EULEX-i përgëzoi Policinë e Kosovës për arrestimet e fundit

Prishtinë, 24 korrik 2013 – Misioni e Bashkimit Evropian për sundim të ligjit EULEX e ka përgëzuar Policinë e Kosovës... »

Kosova ka nënshkruar marrëveshje riatdhesimi me mbi 20 shtete

Prishtinë, 24 korrik 2014 –  Kosova aktualisht ka nënshkruar me mbi 20 vende marrëveshje riatdhesimi të personave që kërkojnë azil... »

Kosova – e dhjeta përnga numri i azilkërkuesve në Gjermani

Në krye të listës së kërkuesve të azilit në Gjermani gjendet Federata e Rusisë, e cila ndiqet nga Siria dhe... »

Dënohet me burg shqiptari që vidhte banka në New Jersey

NEWARK, N.J. — Prokurorët federalë thanë se një nënshtetas shqiptar që kishte grabitur dy banka në veri të New Jersey-t... »

BE nuk e fsheh pakënaqësinë ndaj Maqedonisë, pret reforma

Ambasadori i Lituanisë në fjalimin tij rreth prioriteteve të Lituanisë gjatë kryesimit 6 mujor të BE-në nuk e përmendi fare... »

Policia e Kosovës arrestoi tetë të dyshuar për trafik emigrantësh

Operacioni ka rezultuar me kontrollime në trembëdhjetë pikave të ndryshme (nëntë shtëpi dhe objekte përcjellëse  dhe katër agjensi turistike), në... »

Kolegji Zgjedhor pranon pjesërisht ankesën e LSI për Qarkun Kukës

 Në Kolegjin Zgjedhor, LSI paraqiti të njëjtat argumente duke kundërshtuar kështu vendimmarrjen e mëparshme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, i... »

Hetim për ndërtimin e paligjshëm në Kishën e Shna Ndout

Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, ka kërkuar nga drejtuesi i Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin të ndjekë me përparësi këtë... »

Maqedoni: Rrahje ndëretnike në Gjorçe Petrov

Shkup, 23 korrik – Siç lajmërojnë disa web portale në Maqedoni sot në orët e hershme të mëngjesit në lagjen... »

LDK: Gjendje kaotike në shëndetësinë kosovare

Prishtinë, 23 korrik 2013 – Grupi i ekspertëve për Shëndetësi I Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), në një analizë të... »

Në veri të Mitrovicës është sulmuar një veturë e EULEX-it

Prishtinë, 23 korrrik 2013 – Një automjet zyrtar i misionit të Bashkimit Evropian (BE) në Kosovë, EULEX, është sulmuar me... »

MPJ: Rreth 500 shtetas të Kosovës presin kthimin nga Hungaria

Prishtinë, 23 korrik 2013 – Ministria e Punëve të Jashtme (MPJ) e Republikës së Kosovës, nëpërrmjet Ambasadës në Hungari, është... »

Koha Ditore: “Shfaqet një dëshmitar i ri i rastit të vrasjes së vëllezërve Bytyçi”

Prishtinë, 23 korrik 2013 – Gazeta e Prishtinës  “Koha ditore”  shkruan se një dëshmitar serb u ka ofruar autoriteteve amerikane dhe atyre të EULEX-it dëshmi të reja mbi vrasjen e vëllezërve... »

KFOR-i: Provokimet e xhandarmërisë serbe nuk do të përsëriten

Majori amerikan Jonathan T. Hartsock ka siguruar banorët e zonës kufitare të Karaçevës se xhandarmëria serbe nuk do t’i shqetësojë... »

Edhe Sami Lushtaku është shtruar në spital

Prishtinë, 22 korrik 2013 – Kryetari i Komunës së Skëndrajt, Sami Lushtraku, i cili është anëtar i grupit të ish-pjesëtarëve... »

Vetëvendosje kërkon seancë të jashtëzakonshme për emigrimin

Prishtinë,22 korrik 2013 – Lëvizja Vetëvendosje (VV) ka kërkuar nga të gjitha grupet parlemantare të Kuvendit që të mbështesin kërkesën... »

Jahjaga e Nikoliq marrin pjesë në Samitin e Bërdos

  Prishtinë, 22 korrik 2013 – Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, dhe Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, pritet të marrin... »

Gjiknuri: PS do të shfuqizojë “shtetësinë” e Berishës

Deputeti i Partisë Socialiste, juristi i njohur Damian Gjiknuri shprehet për “Illyria” se qeveria e majtë që do të vijë... »

Rruga “Llazar Tërpkovski” bëhet “Ferid Murad”

Komuna e Çairit ndryshon emrat e rrugëve Shkup, 22 korrik – Njëra nga rrugët e lagjes së Çairit do ta... »