Rama: Basha, mos fol dokrra dhe mos humb kohë

Kryeministri Edi Rama ne Twitter: lulzimbasha_al reagimi yt ndaj ftesës sime për të vijuar punën bashkarisht dhe reflektuar në Ligjin... »

Ndryshimi i dhunshëm i Kushtetutës asgjesoi marrëveshjet konsensuale të 14 Janarit dhe të 5 Qershorit

Deklarata e presidentit Ilir Meta: Akti i sotëm i ndryshimit të njëanshëm dhe me urgjencë të pajustifikueshme të Kushtetutës nga... »

Delegacionet e Kosovës dhe Serbisë biseduan për të zhvendosurit dhe bashkëpunimin rajonal

Bruksel, 30 korrik 2020 – Të enjten në Bruksel është zhvilluar takimi i dytë brenda një jave, në nivel ekspertësh,... »

Krasniqi: Numri i shtretërve dhe mjekëve, sfidë për Kosovën

Prishtinë, 30 korrik 2020 – Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor dhe Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi,... »

Situatë për alarm në Kosovë, edhe 16 të vdekur dhe 258 të sëmurë nga COVID-19

Prishtinë, 30 korrik 2020 – Përhapja e pandemisë së koronavirusit në Kosovë po merr përmasa alarmuese. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë... »

Londra e zhgënjyer nga mungesa e dialogut për ndryshimet kushtetuese

🇦🇱 | Deklaratë e Ambasadorit 🇬🇧 Duncan Norman: “Marrëveshja e 5 qershorit tregoi se çfarë mund të arrihet me dialog,... »

Gjermania: Keqardhje për ndryshimet kushtetuese që rikthejnë konfliktin për reformën zgjedhore

Deklaratë e ambasadorit gjerman Peter Zingraf: Shpreh keqardhje që megjithë marrëveshjen e arritur dhe tanimë të vendosur në ligj të... »

Basha: Rama, po ta them prerë dhe shkurt se vendi yt pas zgjedhjeve të reja është në burg!

Postim në Twitter, kreu i PD-së, Lulzim Basha: Nëse mendon se me konfliktin e krijuar dhe me prishjen e stabilitetit... »

Opozita e Bashkuar: Në 30 vjet pluralizëm, Kushtetuta nuk ndryshoi pa konsensus!

Deklarata pas takimit të Opozitës së Bashkuar, Lulzim Basha kryetar i Partisë Demokratike Sot, Kuvendi gjysmak i Shqipërisë tregoi sërish,... »

SHBA shpreh keqardhjen për miratimin e njëanshëm të ndryshimeve kushtetuese

Deklarata nga ambasada amerikane në Tiranë pasi Kuvendi me 1o6 vota të socialistëve qeveritarë të kryeministrit Edi Rama dhe opozitarëve... »

Shëndetësia: 92 raste të reja, 4 viktima, total 154 dhe 53 të shëruar në 24 orë

Mirela Cami nga Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor paraqiti raportin ditor Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale... »

Vuçiq: Ne s’dimë gjë për marrëveshjen për të cilën flet Hoti

Beograd, 30 korrik 2020 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se është befasuar me deklaratën e kryeministrit të Kosovës,... »

BE: Marrëveshja Kosovë-Serbi, pas pajtimit për të gjitha çështjet

Bruksel, 30 korrik 2020 – Bashkimi Evropian tha se marrëveshja midis Kosovës dhe Serbisë do të arrihet pasi të gjitha... »

Namazi i Bajramit të Vogël nuk do të falet në xhami

Prishtinë, 30 korrik 2020 – Namazi i Kurban Bajramit apo Bajramit të Vogël, siç quhet në popull, nuk do të... »

Edhe dy viktima të COVID-19 në komunat e Kosovës me shumicë serbe

Prishtinë, 30 korrik 2020 – Dy persona të infektuar nga Covid-19 kanë vdekur gjatë 24 orëve të fundit në komunat... »

Tomash Szunyog emërohet Përfaqësues Special i BE-së në Kosovë

Bruksel, 30 korrik 2020 – Këshilli Evropian emëroi diplomatin çek, Tomash Szunyog, Përfaqësues Special të Bashkimit Evropian në Kosovë. Mandati... »

Sot në Bruksel nisin bisedimet Kosovë – Serbi për të zhvendosurit dhe çështjet ekonomike

Bruksel, 30 korrik 2020 – Në Bruksel ka nisur takimi i delegacionit të Kosovës me përfaqësues të Bashkimit Evropian. Pas... »

Kuvendi mbyll sesionin, i riu fillon më 7 shtator

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi ka njoftuar sot përfundimin sesionit të Vl parlamentar që u mbyll me seancën e fundit... »

KLP zgjedh shefen e “FBI”-së shqiptare, Hajnaj në krye të Byrosë Kombëtare të Hetimit

KLP ka emëruar unanimisht Drejtuesen e Byrosë Kombëtare të Hetimit, Aida Hajnaj. Mësohet se për Hajnajn, zëvendësdrejtoreshë e Policisë së... »

Stano përgënjeshtron mediet serbe: Nuk ka ultimatum në Bruksel

Bruksel, 29 korrik 2020 – Zëdhënësi kryesor i Shërbimit Evropian për Punë të Jashtme, Peter Stano, përgënjeshtoi raportimet e disa... »

Ushtria ka Shef të ri të Shtabit të Përgjithshëm, Gjeneral-Majorin Begaj

Njoftimi nga Presidenti i Republikës pasi dekretoi shefin e ri të ushtrisë Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta dekretoi sot... »

PS refuzon opozitën dhe rrezikon konsensusin e 5 Qershorit për reformën Zgjedhore

Edhe pse PD dhe PS nuk arrijnë të gjejnë konsesusin për ndryshimet kushtetuese, për t’u mbledhur çdo ditë në Këshillin... »

Diaspora shqiptare kërkon mbështetjen e Merkelit për librealizimin e vizave për Kosovën

Tiranë, 29 korrik 2020 – Këshilli Koordinues i Diasporës Shqiptare i ka kërkuar Kancelares gjermane Angela Merkel që të angazhohet... »

Liderët e Ballkanit: Bashkë mund të bëjmë më shumë

Uashington, 29 korrik 2020 – Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor ranë dakord për avancimin e lëvizjes së lirë të mallrave, shërbimeve,... »

Maqedoni e Veriut: Dyshime për keqpërdorime me fondet për pandeminë

Shkup, 29 korrik 2020 – Inspektorati i punës kanë nisur hetimet lidhur me dyshimet për keqpërdorimin e ndihmës financiare nga... »

Në Tiranë, publikohet një studim mbi ekstremizmin online në Shqipëri, Kosovë e Maqedoni të Veriut

Tiranë, 29 korrik 2020 – Akademia e Studimeve Politike publikoi sot një studim mbi ekstremizmin e dhunshëm, që qarkullon nëpër... »

Numër rekord i të shëruarve nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 29 korrik 2020 – Maqedonia e Veriut regjistroi të mërkurën 268 persona të shëruar nga COVID-19. Kjo është shifra... »

Ambasada amerikane kundërshton miratimin e Ligjit për Mbrojtjen e Vlerave të UÇK-së

Prishtinë, 29 korrik 2020 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë është shprehur kundër miratimit të Ligjit... »

Në Kosovë, edhe 4 të vdekur dhe 194 të prekur nga COVID-19

Prishtinë, 29 korrik 2020 – Në Kosovë, gjatë 24 orëve të kaluara, kanë vdekur edhe 4 persona të prekur nga... »

108 raste të reja, 2 humbje jete dhe 41 të shëruar në 24 orë

Mirela Cani, Drejtore e Operatorit të Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor Ministria e Shëndetësisë ju informon mbi situatën epidemiologjike në vendin tonë,... »