DASH lavdëron Shqipërinë për dëbimin e dy diplomatëve iranianë

Uashington, 17 janar 2020 – Departamenti amerikan i Shtetit, e ka mirëpritur vendimin e autoriteteve të Shqipërisë, për të dëbuar... »

Në mungesë të qeverisë, zgjidhja për buxhetin bie mbi Kuvendin

Prishtinë, 17 janar 2020 – Deputetët e Kuvendit të Kosovës, mund të gjejnë mënyra për ta miratuar buxhetin për vitin... »

Palmer takoi ambasadoren Yuri Kim, para nisjes për në Shqipëri

Uashington / Tiranë, 16 janar 2020 – Zëvendës-ndihmës Sekretarit amerikan të shtetit, Matthew Palmer, e ka takuar në Uashington ambasadoren... »

Ramabaja: Thaçi dhe Veseli e krijuan “Syrin e Popullit”

Prishtinë, 16 janar 2020 – I akuzuari në rastin“Syri i Popullit”, Sadri Ramabaja, ka drejtuar akuza të forta për presidentin... »

Provat e prokurorit nuk e bindin gjykatësin në procesin ndaj Azem Sylës

Prishtinë, 16 janar 2020 – Beqir Kalludra, kryetar i trupit gjykues në aferën e shpronësimeve të tokave në rrethinë të... »

Ambasada e SHBA-së kërkon të zbardhet rasti i vrasjes së Ivanoviqit

Prishtinë, 16 janar 2020 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka kërkuar nga institucionet e Kosovës... »

Ndërtimi i autostradës Shkup-Bllacë nis në pranverë

Shkup, 16 janar 2019 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka firmosur marrëveshjen me një firmë ndërtimore për nisjen e... »

Cakaj bashkon shqiptarët etnikë të Luginës së Preshevës

Subjektet politikë nga Shqipëria e Epërme Verilindore firmosën marrëveshjen bashkuese përballë serbëve Denion Ndrenika I ngarkuari me detyrën e ministrit... »

Haradinaj ftohet për “Lutjet e Mëngjesit” në SHBA

Prishtinë, 16 janar 2020 – Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka marrë ftesë nga anëtarët e Kongresit Amerikan,... »

Varhelyi fton partitë e Maqedonisë së Veriut të miratojnë Ligjin për Prokurorinë

Shkup, 16 janar 2020 – Ministria e Drejtësisë e Maqedonisë së Veriut ka mirëpritur kërkesën e Komisionarit për Zgjerim të... »

Haradinaj: Padia e Ramë është plotësisht e pabazuar dhe një diversion politik

Prishtinë, 15 janar 2020 – Kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka reaguar lidhur me padinë e ngritur ndaj... »

Rama e padit Haradinajt në Gjykatën e Prishtinës

Prishtinë, 15 janar 2020 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, edhe zyrtarisht ka nisur rrugën ligjore ndaj kryeministrit në detyrë... »

IFJ dhe EFJ mirëpresin kthimin e pakos antishpifje në Kuvend

Tiranë, 15 janar 2020 – Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ) dhe Federata Evropiane e Gazetarëve (EFJ) e kanë përshëndetur vendimin... »

Wadephul përshëndet dialogun për reformën zgjedhore

Berlin, 15 janar 2020 – Nënkryetari i grupit parlamentar CDU/CSU në Bundestagun Gjerman, Johann David Wadephul, e ka përshëndetur nismën... »

Borell do të vizitojë së shpejti Beogradin dhe Prishtinën

Bruksel, 15 janar 2020 – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Joseph Borrell, zhvilloi... »

BE: Mizoritë në Reçak janë të dokumentuara mirë

Bruksel, 15 janar 2020 – Bashkimi Evropian tha të mërkurën se mizoritë e kryera në Reçak, në janar të vitit... »

Varhelyi në Shkup: Presim nisjen e negociatave të anëtarësimit në BE

Shkup, 15 janar 2020 – Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, deklaroi të mërkurën në Shkup se Maqedonia... »

Shqipëria urdhëron dëbimin brenda 72 orëve të dy diplomatëve iranianë

I Autorizuar me detyrën e ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj njoftoi shpalljen si persona të padëshirueshëm të diplomatëve Mohammad Ali... »

Imeraj shpjegon arrestimin e 31 personave për përgjegjësi dëmesh nga tërmeti

Sipas Kryeprokurores së Tiranës, Elizabeta Imeraj, është hetuar në disa drejtime për evidentimin dhe identifikimin e plotë të autorëve mne... »

Walker në Reçak: Në janar 1999 në Reçak u krye masakër. Kjo është e vërteta

Prishtinë, 15 janar 2020 – Ish-shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, William Walker, i cili para 21 vitesh e... »

Në Kosovë shënohet 21 vjetori i Masakrës së Reçakut

Prishtinë, 15 janar 2019 – Njëzetenjë vjet më parë në fshatin Reçak të komunës së Shtimes, rreth 25 kilometra në... »

Komisionari për Zgjerim i BE-së viziton Shkupin dhe Tiranën

Bruksel, 15 janar 2020 – Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, do të qëndrojë sot dhe nesër në... »

HRW: Probleme në respektimin e të drejtave të njeriut në Kosovë

New York, 15 janar 2019 – Organizata ndërkombëtare Human Rights Watch publikoi të martën raportin e përvitshëm për të drejtat... »

Walker: Vuçiq po i përsërit kualifikimet e Millosheviqit për masakrën e Reçakut

Prishtinë, 15 janar 2020 – Ish drejtuesi i Misionit Verifikues të OSBE-së në Kosovë, ambasadori William Walker, tha se deklaratat... »

Ambasada Amerikane e përshëndet marrëveshjen për Reformën Zgjedhore

Tiranë, 14 janar 2020 – Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë e ka përshëndetur marrëveshjen mes pozitës... »

SHBA: Shumë respekt për punën e guximshme të oficerëve të Interpol Tiranës

Ambasada amerikane mbështeti me logjistikë ZQK Tiranë Në një ceremoni dhurimi, të mbajtur më 14 janar, në Drejtorinë e Përgjithshme... »

OSBE: Reforma Zgjedhore do t’i trajtojë rekomandimet tona

Tiranë, 14 janar 2020 – OSBE ka reaguar pas marrëveshjes së mazhorancës dhe opozitës në Shqipëri për reformën Zgjedhore. Në... »

Në Tiranë po mbahet takimi rajonal për turizmin

Me temën “Turizëm, solidaritet, qëndrueshmëri”, samiti synon të afrojë bashkëpunimin rajonal dhe jo konkurrencë. Denion Ndrenika Kryeministri Edi Rama thotë... »

Godfrey: Presim që marrëveshja Kosovë–Serbi të arrihet para zgjedhjeve në SHBA

Beograd, 14 janar 2020 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Anthony Godfrey, ka thënë se shpreson... »

Soreca e mirëpret marrëveshjen për reformën zgjedhore

Tiranë, 14 janar 2020 – Vetëm pak minuta pas përfundimit të tryezës për reformën zgjedhore, ambasadori i BE-së në Tiuranë,... »